Reklama

AMD dnes oslavuje - má neuveriteľných 52 rokov

Zdroj | AMD
Richard Pliešovský
Zdroj | AMD
Zdroj | AMD

Zdá sa to neuveriteľné, ale je to naozaj tak. Presne pred 52 rokmi, 1. mája 1969 vznikol svetoznámy výrobca počítačových a grafických čipov, Advanced Micro Devices.

Spoločnosť sa špecializuje na výrobu polovodičových komponentov určených hlavne do počítačov a herných konzol. V ich portfóliu ďalej nájdeme flash pamäte a grafické procesory. Čipy od AMD sa využívajú i v raketoplánoch či v telekomunikáciách.

Spoločnosť založilo osem bývalých zamestnancov Fairchild Semiconductor. AMD spočiatku nevyrábal vlastné čipy, ale pôsobil ako dodávateľ iných (National Semiconductor, Fairchild Semiconductor), ktoré upravoval. Vďaka tomu boli rýchlejšie a spoľahlivejšie, no ale aj drahšie.

https://youtu.be/PJbomsA8b38

AMD ešte v roku 1969 predstavil svoj prvý 4-bitový MSI posuvný register. Do predaja sa dostal o rok neskôr. V roku 1971 spoločnosť spustila výrobu RAM, išlo o 64-bitovú bipolárnu pamäť Am3101. Firma si dobre viedla aj v predajoch integrovaných obvodov.

Pozrite si

ZNAČKY | AMD – história svetovej dvojky

V roku 1972 vstúpila spoločnosť na burzu, 525 000 akcií sa predalo po 15 dolárov. Dnes sa cena pohybuje okolo 83 dolárov za akciu, treba mať však na zreteli rozdelenie AMD a reštrukturalizácie.

Zdroj | Google

Spoločnosť sa rozrastá. V roku 1973 otvára prvú zámorskú továreň v Malajzii, príjmy stúpajú na 26,5 miliónov dolárov, zamestnáva 1 500 pracovníkov a ponúka viac ako 210 rôznych produktov.

AMD od roku 1980 dodáva svoje produkty aj telekomunikáciám. Oproti roku 1979 boli v roku 1981 tržby takmer raz tak väčšie. Je to aj vďaka spolupráci s večným konkurentom, Intelom. Obe spoločnosti totiž museli spolupracovať na základe požiadavky IBM, ktorý od Intelu vyžadoval aj druhého dodávateľa procesorov x86.

V roku 1996 bol predstavený AMD K5, prvý procesor s architektúrou x86, ktorý priamo navrhol AMD. Dizajnom aj výkonom bol procesor ekvivalentom procesorov Intel Pentium a Intel Pentium Pro. V tom istom roku AMD kupuje spoločnosť NexGen.

Pozrite si

Spotify má dnes presne 15 rokov!

V roku 2000 spoločnosť predstavila procesor Athlon, ten bol navrhnutý pre operačný systém Windows. V roku 2008 sa AMD rozdelil na dva podniky, jeden sa venoval vývoju, druhý výrobe. V roku 2014 prichádza reštrukturalizácia na dve časti – prvá sa venuje GPU a CPU pre osobné počítače, druhá – podniková, sa venuje špecializovaným produktom.

AMD si svoje miesto na náročnom trhu obhájilo a zdá sa, že tu s nami bude ešte dlho. Napriek tomu, že sa popri jeho veľkému konkurentovi Intelu objavil nečakaný súper – Apple s jeho procesorom M1.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.