Reklama

AMD bude mať 4-krát väčšie tranzistory ako Intel, stále sa však nevzdáva

Dominik Fúsek

O výrobcovi procesorov AMD v poslednom čase veľa počuť nebolo. Do Android sveta ešte nevkročil, vo Windows tabletoch je tiež prakticky neviditeľný a zdá sa, že aj počet notebookov s AMD pod kapotou klesá… Je stále ťažšie konkurovať Intelu, keď ten už si vyvinul ohromujúci 14 nm výrobný proces a AMD má stále k dispozícii iba 28 nm výrobu, z ktorej pochádzajú už aj tie najlacnejšie ARM čipy… AMD však bojuje ďalej.

AMD Carrizo

Nasledujúca generácia čipov sa bude volať Carrizo a bude mať tiež odlišnú, úspornejšiu odnož Carrizo-L. Výrobcom počítačov bude dodávaná v prvej polovici roka 2015, rátajme teda s dostupnosťou pre bežného používateľa v druhej polovici roka. Zatiaľ boli ohlásené čipy pre tablety, notebooky a AIO, desktopy zostávajú bokom. Ako sme už spomenuli, guľou na nohe pre výrobcu je zastaralý 28 nm výrobný proces, AMD však dokáže efektivitu zvyšovať aj bez menších tranzistorov. Dokonca si výrobca dal za cieľ zvýšiť efektivitu čipov do roku 2020 až 25-násobne! Držíme palce.

AMD Carrizo

Carrizo bude postavené na štyroch procesorových jadrách inovovanej architektúry Excavator, kľúčovou súčasťou bude samozrejme grafické jadro Radeon generácie GCN 3.0 s 8 výpočtovými blokmi (počet stream procesorov nepoznáme) a určitú výhodu môže ponúknuť aj TrustZone, špeciálny bezpečnostný ARM koprocesor. Carrizo-L sa bude líšiť viac než len zníženou spotrebou (rozsah 10-25 W oproti 15-35 W u Carrizo), bude totiž používať menšie, jednoduchšie jadrá Puma+ a grafiku staršej architektúry, pravdepodobne menšiu. Väčšie Carrizo by malo naplno podporovať technológiu HSA, teda efektívnu spoluprácu grafiky a procesora. Na konkrétne špecifikácie, frekvencie a výkony si žiaľ budeme musieť pár mesiacov počkať.

AMD Carrizo

Zdoj a foto: AMD, AnandTech, PC World, Tomshardware

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.