Reklama

Amazon Fire Phone je prvým smartfónom spoločnosti a hneď mieri na vrchol

Števo Porubský

Amazon včera v noci predstavil  svoj prvý smartfón s názvom Fire Phone. Po sérii tabletov s obdobným názvom prichádza tento e-shopový gigant aj s vlastným smartfónom, ktorý vybavil tým najlepším, čo je na trhu. Teda takmer, no výbava je natoľko bohatá, že právom patrí medzi high-end zariadenia.

Amazon Fire Phone

Základom novinky s rozmermi 140 x 66,5 x 8,9 mm s hmotnosťou 160 gramov je 4-jadrový procesor Snapdragon 800 taktovaný na 2,2 GHz s grafikou Adreno 330 a 2 GB pamäťou RAM. 4,7-palcový displej ponúkne síce len HD rozlíšenie (720 x 1 280 px, 315 PPI), no aspoň šetrí batériu. Z dátových modulov nechýba nič podstatné – HSPA/LTE, Wi-Fi, Bluetooth, NFC… Samozrejmosťou je GPS/GLONASS. Škoda len 2 400 mAh batérie, ktorá mohla byť určite aj objemnejšia. Zaujímavosťou sú stereo reproduktory v spodnej a hornej časti telefónu. Vnútorná pamäť disponuje 16 alebo 32 GB pamäťou, no bez slotu na microSD karty! 13 Mpx fotoaparát s optickou stabilizáciou a s LED bleskom zvláda aj Full HD video pri 30 fps a vraj je poriadne rýchly a omnoho lepšie si poradí s tmavými scénami, ako konkurencia. Tú nemá Amazon problém aj priamo porovnať. Amazon Fire Phone tiež príde s bezplatnou službou Cloud Storage na ukladanie fotografií bez obmedzenia.

Amazon Fire Phone

To však nie je ani zďaleka to najzaujímavejšie. Amazon predáva a predávať chce aj pomocou smartfónu Fire Phone. V novinke tak predstavil technológiu Firefly, ktorá po stlačení bočného tlačidla okamžite vyhľadáva tovar, na ktorý sa pozeráte, resp. naň mierite foťákom. A nielen to. Firefly vie skenovať tlačený text, najrôznejšie kontakty či adresy. Nechýba ani rozpoznávanie filmov a seriálov či práve prehrávanej hudby vo vašom okolí. Okamžite po zistení vám Fire Phone samozrejme ponúkne nákup produktu či služby cez Amazon. Našťastie nechýba prepojenie s Wikipediou či IMDB.com pre komplexné informácie o konkrétnych „veciach“.

Amazon Fire Phone

Druhou lahôdkou je tzv. Dynamic Perspective. Ide o špeciálne rozhranie nielen v prostredí máp, ktoré zobrazuje 3D obraz. Nie však stereoskopický, ako ho poznáme už z pomaly zabudnutých pokusov o 3D smartfóny, ale pomocou rôzneho zobrazenia 2D obrazu na displeji. Slúži k tomu až štvorica webkamier okolo displeja. Tie sledujú vašu tvár a podľa toho „nakláňajú“ obraz na displeji. Podobný princíp by mal fungovať aj v prípade čítania e-kníh, hrách či iných aplikáciách. Rovnako, ako v prípade Firefly technológie aj Dynamic Perspective má otvorené SDK, takže sa dočkáme rôznych spôsobov využitia v najrôznejších aplikáciách. Nový Amazon Fire Phone bude fungovať na operačnom systéme Fire OS 3.5.0, ktorý vychádza zo známeho Androidu.

Amazon Fire Phone

Ak by ste si chceli pozrieť kompletnú tlačovku Jeffa Bezosa, nech sa páči:

Amazon Fire Phone bude v predaji prakticky okamžite (na predobjednávku) v akcii s bezplatnou službou Prime (služba na filmy, knihy a hudbu) a s cenou od 199 USD (na paušál), pričom plná cena 32 GB verzie je 649 USD. Reálne sa však na trhu objaví až 25.7. Kedy, s akou cenou a či vôbec sa dostane aj na Slovensko je otázne.

Foto: Amazon

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.