Reklama

Alpine postavil superšportový Alpenglow Hy4 priamo poháňaný vodíkom

Zdroj | Alpine
Stanislav Vinc
Zdroj | Alpine
Zdroj | Alpine

Francúzska športová automobilka Alpine pod záštitou skupiny Renault predstavila prototyp modelu Alpenglow Hy4. Poháňaný je vodíkom, ktorý na rozdiel od väčšíny vodíkových áut spaľuje priamo vo valcoch.

V ére odchodu od konvenčných spaľovacích motorov môže pohon nového prototypu potešiť tých, ktorí sa obávajú, že v nastupujúcej elektrickej ére prídeme o zvuk, vibrácie a spätnú väzbu výkonných motorov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Alpine po prvý krát ukázalo svoj športový model Alpenglow ešte ako koncept na parížskom autosalóne v roku 2022. Od tej doby mu k názvu pribudol doplnok Hy4, „Hy“ v znamení vodíka a 4 v znamení štyroch valcov.

Vodíkový turbomotor s objemom 2 litrov dokáže vyprodukovať výkon 340 koní pri 7 000 otáčkach. Prostredníctvom sekvenčnej prevodovky s odstredivou spojkou dokáže model dotiahnuť na rýchlosť 268 km/h. Podľa Alpine sa prototyp tohto motora vyrovná benzínovému 2-litrovému štvorvalcu. V rukáve má ale ešte schovaný aj 6-valec, ktorý si šetrí pre druhý prototyp pripravovaný na druhú polovicu tohto roka.

Zdroj | Alpine

Vodík si Alpenglow Hy4 vozí v troch nádobách s tlakom 700 barov, ktoré sú rozmiestnené po bokoch a vzadu auta. Systém pre reguláciu tlaku postupne tlak vodíka znižuje zo 700 na 200 barov a následne na 40 barov, než dorazí do motora.

Alpenglow Hy4 je ešte prototypom a do predaja sa ho teda Alpine ešte uviesť nechystá. Jeho schopnosti ale predviedol na belgickom okruhu Spa-Francorchamps, kde ho otestoval pred ostrou premiérou, ktorú si odbije už 14. a 15. júna počas legendárnych pretekov Le Mans.

Spojitosť s pretekmi Le Mans a podobnosť samotného prototypu s autami účastnými v týchto vytrvalostných pretekoch nemusí byť náhodná. Autá s vodíkovým pohonom sa budú môcť oficiálne zúčastniť Le Mans už od roku 2027, Alpine si teda touto cestou môže s komfortným náskokom pripraviť pôdu pre daný ročník. Automobilka zároveň uvádza, že hľadá spôsoby, ako technológie modelu Hy4 priniesť aj na reálne cesty.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.