Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Aký je rozdiel medzi Slovákmi a Čechmi? Aj v hľadaní zliav na internete

Aký je rozdiel medzi Slovákmi a Čechmi? Aj v hľadaní zliav na internete
Zdroj | Brooke Lark/Unsplash
Richard Pliešovský
Aký je rozdiel medzi Slovákmi a Čechmi? Aj v hľadaní zliav na internete
Zdroj | Brooke Lark/Unsplash
Zdroj | Brooke Lark/Unsplash

Cenové vyhľadávače patria na internete medzi najobľúbenejšie nástroje. Jednak pomôžu nájsť hľadaný tovar, ale aj ukážu cenové rozpätie. Vďaka tomu sa dajú ušetriť pekné peniaze, čo potvrdzuje aj náš obľúbený seriál TECH DEALS.

Heureka je najväčší nákupný poradca a cenový porovnávač na slovenskom i českom internete, stabilne patrí medzi 10 najnavštevovanejších webov na Slovensku. Pozreli sme na do jeho databáz, aby sme zistili čo Slovenky a Slováci najradšej vyhľadávajú.

Zistili sme niekoľko zaujímavých údajov za minulý rok, ktoré ukazujú čo nás najviac zaujíma. Zároveň sme odhalili niekoľko rozdielov medzi nákupným správaním u nás a v Čechách.

Obsah pokračuje pod reklamou

V oboch krajinách bol najväčší záujem o iPhony. Na prvé miesto sa tento magický smartfón vrátil po ročnej pauze, kde ho predbehli, a teraz neuhádnete, respirátory typu FFP2. Už druhé miesto ukázalo rozdiel medzi krajinami. Nás zaujímala herná konzola PlayStation 5, našich susedov chladničky. Klasik by povedal, že niekto sa chce hrať a niekto chce mať plné bruško. Tretie miesto vo vyhľadávaní na Slovensku obsadili tablety, v Čechách televízory.

Pri bližšom pohľade tak jasne vidieť, že pokým my preferujeme vo vyhľadávaní konkrétne výrobky a značky, v prípade Čechov ide najmä o vyhľadávanie kategórií. Potvrdzuje to aj výkonný riaditeľ Heureky Jan Mayer.

„Česi v oveľa väčšej miere využívajú Heureku na hľadanie najlepšieho produktu v pomere kvalita/cena, kým Slováci Heureku využívajú na vyhľadávanie najlepšej ceny či dostupnosti konkrétneho produktu. V TOP 20 majú Slováci len 4 produktové kategórie, kým Česi ich majú až 12, naopak Slováci vyhľadávali až 8 konkrétnych produktov a Česi len 5.“

Rozdiely veľmi dobre ilustrujú údaje z porovnávača cien Heureka. Tu je TOP 10 najvyhľadávanejších výrazov roka 2022 na Heureka.sk a Heureka.cz:

PoradieHeureka.skHeureka.cz
1.iPhoneiPhone
2.Playstation 5Lednice
3.TabletTelevize
4.JBLTablet
5.XiaomiLego
6.iPadNotebook
7.LegoMatrace
8.SamsungAirpods
9.AirpodsPračka
10.XboxVysavač

Napriek rozdielnemu prístupu k vyhľadávaniu sú výsledky vyhľadávania v oboch krajinách podobné. V TOP 10 ide o 3 rovnaké výrazy a v TOP 20 ich je až 11. V TOP 20 sme vyhľadávali 5 značiek a Česi len 3. Spoločnými značkami sú Lego, Samsung a Xiaomi, Slováci navyše hľadali aj Apple a JBL.

Všetkých 5 značiek patrí medzi špičku vo svojom obore, takže môžeme (skromne) konštatovať, že máme dobrý vkus. Vynára sa však otázka, prečo u nás dominuje vo vyhľadávaní aj Apple a JBL, kým v Čechách nie.

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.