Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Aký by mohol byť Samsung GALAXY S IV?

Aký by mohol byť Samsung GALAXY S IV?
TECHBOX
Aký by mohol byť Samsung GALAXY S IV?

Nový Samsung GALAXY S IV sa nezadržateľne blíži. Tešíte sa? Už čoskoro nahradí špičkový smartfón Samsung GALAXY S III a pravdepodobne sa usídli na pomyselnom Olympe smartfónov s OS Android. V čom by mohol byť lepší ako jeho predchodca? Pozrite sa, čo sa už o ňom šepká.

Nová vlajková loď od Samsungu pravdepodobne prinesie niekoľko zásadných zmien a inovácií. Odvtedy čo sa začal predávať Samsung GALAXY S III ubehlo viac ako 7 mesiacov a predalo sa ho už viac než 30-miliónov kusov. Novinka Samsung GALAXY S IV pravdepodobne príde na trh niekedy v apríli tohto roku. Na verejnosť však už prenikli viac či menej pravdivé informácie o tom, ako by mohol nový kráľ smartfónov vyzerať. Sú to len dohady, ale pozrime sa na ne bližšie.

Dizajn

Zopár uniknutých fotografií (alebo len tvorba pár nadšencov) novinky Samsung GALAXY S IV vypovedá o tom, že telo nového zariadenia bude, rovnako ako u jeho predchodcu, vyrobené z plastu. Čo sa však samotného dizajnu týka, badať opätovný príklon k hranám. Podobne ako tomu bolo u modelu Samsung GALAXY S II. Spodná časť zariadenia by mala byť zredukovaná na minimum čo umožní, aby Samsung GALAXY S IV dostal opäť o niečo väčší displej bez nutnosti výrazne zväčšiť jeho telo.

Samsung Exynos 5 Octa

Procesor

Samsung predstavil to, čo sa očakávalo. Už na januárovej konferencii CES 2013 uviedol 8-jadrové CPU. Až 8-jadrový mobilný procesor ponesie podobne ako u modelu GALAXY S III označenie Exynos. Použitý procesor u novinky Galaxy S IV však už bude typu Exynos 5800 (starší model využíval Exynos 4412). Nové procesory Exynos 5800 budú vyladené pre dlhšiu životnosť batérie pri súčasnom poskytovaní najvyššieho možného výkonu. Štyri z jadier budú taktované na výkon 1,8 GHz a budú využívať systémovú architektúru Cortex-A15. Ďalšie štyri jadrá budú taktované na výkon 1,2 GHz s využitím systémovej zbernice Cortex-A7. Ich úlohou bude spracovávať bežné low-demand úlohy, zatiaľ čo výkonnejšie jadrá dodajú šťavu náročnejším aplikáciám. Na verejnosť sa dostali aj výkonnostné výsledky. Samsung GALAXY S IV s procesorom Exynos 5800 dosiahol skóre 27 617 bodov, zatiaľ čo GALAXY S III skóroval s 12 060 bodmi. Grafické jadro Mali-T658 v CPU  Exynos 5800 ponúkne až 10-násobný nárast výkonu v porovnaní s GPU Mali-400, ktorým disponuje GALAXY S III.

Samsung Exynos 5 Octa benchmark

Displej

Zobrazovacia technológia novinky Samsung GALAXY S IV bude pravdepodobne prakticky zhodná s jeho predchodcom. Reč bude o AMOLED technológii, ktorá na rozdiel od IGZO a IPS-variantných 1080p displejov (Huawei Ascend D2, Sony Xperia Z, Apple iPhone 5S) ponúkne niečo naviac. Vychutnať si tak bude možné žiarivé farby a bezkonkurenčný kontrast, ktorým sa pýši model GALAXY S III už teraz. Všetky ostatné parametre sa však zmenia. Veľkosť obrazovky sa zvýši s najväčšou pravdepodobnosťou len minimálne – z 4,8 palca na 4,99 palca, čo je pravdepodobne najvyššia hodnota, ktorú si Samsung môže dovoliť bez toho, aby vyrobil oveľa väčší telefón. Displej novinky bude taktiež profitovať z výrazne lepšieho rozlíšenia. Priniesť by mal 1080p panel namiesto pôvodného 720p. Nový displej by tak mal ponúknuť 2,25-krát väčší počet obrazových bodov, ako Samsung GALAXY S III, pričom tento rozdiel by mal byť viditeľný aj voľným okom. Pôvodný model GALAXY S III využíval PenTile usporiadanie obrazových bodov, čoho dôsledkom bolo, že jeho obrazovka vyzerala podstatne menej ostrá, ako v prípade telefónu iPhone 4S. Obrazových bodov na palec tak má v novej generácii byť až 441 PPI (Apple iPhone 5 ponúka hustotou 326 PPI). Takže hoci aj nový GALAXY S IV bude využívať PenTile matricu aj naďalej, jeho ostrosť by mala pokoriť aj iPhone 5. Na porovnanie Samsung GALAXY S III disponuje hustotou obrazových bodov 305 PPI.

Samsung GALAXY S IV

Softvér

Uniknuté informácie hovoria o tom, že Samsung GALAXY S IV pobeží na OS Android 4.2.1. Samsung GALAXY  S III v súčasnej dobe využíva Android 4.1.2. Po veľkej revízii OS Android 4.1 Jelly Bean, na verziu 4.2 sa neudiali veľké veci. Veľa vylepšení bolo zameraných prevažne na tablety. Nie je možné preto v tomto smere očakávať žiadny veľký upgrade? Nie tak celkom. Čo nový Samsung GALAXY S IV odlíši bude jeho nadstavba TouchWiz 6.0. Je vysoko pravdepodobné, že Samsung zavedie novú verziu svojho TouchWiz rozhrania práve do novej vlajkovej lode. O tom, čo všetko bude prínosom sa možno zatiaľ iba dohadovať. Hovorí sa však dokonca o tom, že novinku bude možné čiastočne ovládať aj pohľadom vďaka funkciám Eye Scroll a Eye Pause.

Fotoaparát

Už model GALAXY  S III disponoval veľmi solídnym fotoaparátom. Uniknuté informácie sa zhodujú na tom, že novinka bude vybavená 13 Mpx snímačom. Tieto snímače idú ruka v ruke s modelmi ako Sony Xperia Z, ale predstavujú veľký upgrade z 8 Mpx snímača použitého v pôvodnom modeli. Je príliš skoro hovoriť o tom, či bude mať tento upgrade za následok aj skok v kvalite obrazu. Doteraz nevieme, či Samsung GALAXY S IV ponúkne väčší senzor, alebo či sa zlepší svetelnosť jeho objektívu. Tieto faktory sú rovnako dôležité, ak nie dôležitejšie, ako počet obrazových bodov. Vieme, že Samsung GALAXY S IV bude celkom určite disponovať HDR režimom videa. Vďaka HDR režimu možno zlúčiť dve expozície do jednej, čo má za následok viac detailov. Je to skvelý spôsob, ako zmierniť obmedzenia telefónneho fotoaparátu pri fotografovaní statických snímok, video nevynímajúc.

Bude stáť za to?

Je príliš skoro rozhodnúť o tom, či Samsung GALAXY S IV bude telefónom číslo jedna v roku 2013, no prvé špecifikácie sú veľmi sľubné. Novinka bude lepšia vo všetkých smeroch a to nielen v porovnaní s modelom Samsung GALAXY  S III, ale aj v porovnaní napr. s modelmi ako Sony Xperia Z a Huawei Ascend D2. O tom, čo všetko Samsung GALAXY S IV prinesie vás budeme samozrejme informovať priebežne, len čo výrobca na svoju novinku uvoľní embargo. A veríme, že budeme naživo sledovať i jeho oficiálne odhalenie. Nateraz by sme radi vedeli, aké nové technológie by ste v novom smartfóne od Samsungu uvítali vy. Podeľte sa s ostatnými o ne v komentároch.

Foto: archív