Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Akú kameru si kúpiť do auta? Správnym výberom môžete ušetriť nemalé peniaze

Akú kameru si kúpiť do auta? Správnym výberom môžete ušetriť nemalé peniaze
Zdroj | Lamax
Richard Pliešovský
Akú kameru si kúpiť do auta? Správnym výberom môžete ušetriť nemalé peniaze
Zdroj | Lamax
Zdroj | Lamax

Kamera do auta patrí medzi praktické zariadenia, s ktorými si ale veľa zábavy neužijete. Možno aj preto nie sú v strede hľadáčika všetkých motoristov, čo je určite chyba.

Ak totiž dôjde k dopravnej nehode, autokamera môže presne a nevyvrátiteľné poskytnúť svedectvo o jej priebehu, čo je dôležité pre políciu, ale aj poisťovňu. Aktuálne neexistuje pritom spoľahlivejší spôsob výpovede, než aký ponúka video. Nenápadná, malá kamera, systematicky zaznamenáva dianie pred a niekedy aj za autom.

Dobre vedieť

Obsah pokračuje pod reklamou

Základné rozlíšenie autokamier je podľa ich funkcionality. Klasická autokamera zaberá len jednu oblasť, zvyčajne pred automobilom. Duálne kamery sa skladajú z dvoch objektívov, jeden je vpredu a druhý sníma dianie za automobilom. Pri ich výbere si klaďte dôraz na rozlíšenie snímača. Podobne ako pri fotoaparátoch v smartfónoch, aj tu je dôležité rozlíšenie. Laicky povedané, čím vyššie rozlíšenie, tým ostrejší obraz získate. Minimálne rozlíšenie je HD (1 280 x 720 px), ale radšej siahnite po štandarde FHD (1 920 x 1 080 px). Ak chcete naozaj veľké rozlíšenie, zvoľte 4K. V tomto prípade však rátajte s väčšími nárokmi na pamäťovú kartu.

Pri zariadení tohto typu je tiež dôležitý pozorovací uhol. Čím je menší, tým toho kamera zaberie menej. Ideálne rozmedzie je 130 až 150°, ak je väčšie, nastáva skreslenie obrazu (tzv. rybie oko). Kamery môžu byť vybavené pozičným systémom. Ten uľahčuje cestovanie. Takáto kamera má displej, na ktorom sa zobrazujú údaje ako presná rýchlosť, poloha i smer. Niektoré modely dokážu plne nahradiť navigáciu. Bonusom týchto kamier je, že väčšina GPS dokáže identifikovať radary a úsekové merania. Vedia tiež detegovať rozjazd a automaticky zahájiť nahrávanie.

Pripravili sme pre vás 4 kamery, ktoré vám môžu pomocť v prípade odlišných svedectiev.

1.

LAMAX T10

Praktická kamera do auta, ktorá vás ochráni pred spormi aj pred radarmi. Kvalitné snímanie v 4K rozlíšení prinesie jasný a ostrý obraz za akýchkoľvek svetelných podmienok. Poteší veľký displej, vďaka ktorému je ovládanie komfortné.

Zdroj | LAMAX

Objektív dokáže prijímať dostatok svetla aj na temnejšej ceste a s technológiou WDR je odolný voči oslneniu a odleskom. Vďaka širokouhlej šošovke kamera nakrúca všetko, čo sa deje pred autom v uhle 170° – máte tak pokrytý svoj pruh, protismer aj okolie.

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.

2.

70Mai Dash Cam Pro Plus & Zadná kamera

Duálna kamera s 2,7K rozlíšením (2 592 × 1 944 px) dokáže nahrávať v dvoch kanáloch a poskytuje všestrannú ochranu, takže môžete jazdiť s pokojom. Kamera Pro Plus+ je vybavená 5 Mpx snímačom Sony IMX335, ktorý z nej robí užitočnú kameru dokumentujúcu dianie na vozovke. V dvojkanálovom režime si predná kamera zachováva rozlíšenie až 1944p, zatiaľ čo zadná kamera zaznamenáva v rozlíšení 1080P. Clona f/1,8 poskytuje viac svetla na rozjasnenie tmavých scén.

Zdroj | 70Mai

Dobrú viditeľnosť v noci umožňuje technológia 3D DNR a WDR, ktorá výrazne zlepšuje čistotu obrazu znížením šumu a úpravou vyváženia expozície pri nahrávaní v podmienkach slabého osvetlenia alebo vysokého kontrastu. Poteší 24-hodinový dohľad nad parkoviskom, vstavaný G-senzor dokáže rozpoznať náhle nárazy alebo kolízie, keď vozidlo stojí a automaticky spustí nahrávanie, aby zachytil potenciálne incidenty. Ak je zaznamenaný núdzový videozáznam, kamera vás po opätovnom zapnutí upozorní hlasovou správou.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.

3.

Mio MiVue 818

Autokamera MiVue 818 poskytne kvalitné nahrávky vo dne aj v noci. Záznamy sú zhotovované v rozlíšení 1 440p (WQHD) so 140° širokým zorným uhlom. Vďaka tomu zachytíte naozaj všetko, čo sa pred vozidlom deje. Kameru nezaskočí ani vysoká rýchlosť na diaľnici, stačí si prepnúť rozlíšenie na FHD 1080p s frekvenciou 60 fps. Skvelou vychytávkou je upozornenie na úsekové meranie. Kamera zobrazuje štyri základné informácie: rýchlostný limit a jeho prekročenie, zostávajúci čas, priemerná rýchlosť a zostávajúca vzdialenosť.

Zdroj | Mio

S funkciou Mio Smart Alert budete vždy presne vedieť, ako rýchlo môžete ísť. Kamera využíva GPS, ktoré automaticky kalibruje čas i polohu. To využijete napríklad počas parkovania, pretože s funkciou „nájsť môj zaparkovaný automobil“, budete vždy vedieť, kde ste ho nechali. Jednoducho sa pripojte k zariadeniu cez Bluetooth a získate informácie o jeho polohe. Nechýba inteligentný parkovací režim. V prípade, že senzor detekuje náraz alebo pohyby v blízkosti prednej časti vozidla, automaticky sa aktivuje nahrávanie. Kamera má integrovanú Wi-Fi sieť, synchronizuje videá v reálnom čase s vaším mobilom. Firmvér a dáta môžete ľahko aktualizovať pomocou OTA technológie, vaše zariadenie tak bude stále aktuálne.

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.

4.

DOD GS980D Dual

Duálna kamera DOD GS980D ponúka pozičný systém GPS a 5 GHz Wi-Fi prenos. Má 3″ displej, podporuje microSD karty do kapacity 256 GB. Predná kamera je vybavená snímačom OmniVison OS08A10, vzadu sa nachádza CMOS snímač Sony Stravis IMX307, ponúkajúci aj nočné videnie. Kamera ponúka videozáznam v 4K rozlíšení pre prednú a FHD rozlíšenie pre zadnú kameru s frekvenciou pri nahrávaní 30 fps pri kompresii videa H.265. Clona f/1,5 sa postará o jasný obraz.

Kamerový set disponuje širokouhlým objektívom až 140° na prednej aj zadnej kamere, čo vám poskytne naozaj široký uhol v okolí vášho auta. Predná kamera má kompaktné rozmery (97 x 54 x 40 mm), takže nebude zbytočne vzbudzovať pozornosť či zacláňať vo výhľade.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.