Reklama

AKTUALIZOVANÉ - LTE na Slovensku začína komerčnú prevádzku! Prinesie ho Telekom

Števo Porubský

Už zajtra, 15.11.2013 spúšťa Telekom ostrú prevádzku siete LTE, teda siete 4. generácie označovanú aj ako 4G. Hoci LTE na Slovensku je už v prevádzke v podobe pilotnej prevádzky operátora O2, ten svoje prvenstvo zatiaľ nezväčšil. Pilotná prevádzka O2 LTE funguje v troch obciach okolo Ivánky pri Dunaji. Orange svoju LTE sieť zatiaľ len testuje, ale možno do konca roka prekvapí aj on a dočkáme sa 4G aj od Orangeu.

Telekom 4G

Pozrite si: Štyrigé na Slovensku! O2 spustilo superrýchle LTE len za 15 €

Po dlhej dobe čakania na sieť novej generácie, o ktorej sa hovorí už roky sme sa dočkali. Telekom ako prvý spúšťa komerčnú prevádzku siete LTE pre všetkých zákazníkov v pokrytí. Prvý s LTE na Slovensku bol síce operátor O2, no ten doposiaľ spustil len pilotnú prevádzku v troch obciach na Slovensku. Orange so spustením svojej LTE siete mlčí, no dávnejšie ju otestoval.

Pozrite si: LTE a Orange: živý test siete

Telekom 4G

Telekom ho teda predbehol v spustení komerčnej prevádzky, ktorá bude dostupná už od zajtra, 15.11.2013. Ak bývate v mestách Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Prešov, Trnava, môžete už zajtra naplno využívať možnosti siete 4G/LTE. Postupne budú pribúdať ďalšie mestá, do troch mesiacov chce Telekom pokryť 20% populácie Slovenska, čo je veľmi slušné číslo. Bratislava to však tak skoro nebude, v pásme 1800 MHz by sa totiž „bila“ so sieťami okolitých štátov, čo nie je v súčasnosti povolené. Ďalšie lokality pribudnú v roku 2014. Telekom do siete LTE investoval už v tomto štádiu desiatky miliónov eur a netajil sa informáciou, že má dostatok prostriedkov na čo najrýchlejšie budovanie a rozširovanie siete. Súčasných 5 miest pokrýva 150 LTE BTS staníc. Dodávateľom LTE siete je Ericsson.

LTE Telekom na Slovensku

V novej 4G/LTE sieti, ktorá funguje v pásme 1800 MHz, sa môžete tešiť na mobilný internet s teoretickou rýchlosťou downloadu až 150 Mbps, v praxi však operátor rýchlosť obmedzil na teoretické rýchlosti 73 Mbps pre download. Upload je 23 Mbps.

Porovnanie teoretických rýchlostí 3G a 4G siete

LTE

Rýchlosti LTE siete si budete môcť užívať vďaka dátovým balíčkom 4G Internet v mobile pre smartfóny a tablety len s paušálmi Happy M a vyššie a Biznis Star** a vyššie. Bežná cena balíčkov bude stanovená na 9,99 €, pričom sa vám zvýši predplatený objem dát o 1000 MB. Samozrejmosťou je flat dátový balík pre paušály Happy L a XL či  Biznis Star*** a vyššie, ktorý však po minutí dát v balíčku k Happy, Biznis Star paušálu a 4G balíčku ponúkne len zníženú rýchlosť 64 kbps ako v prípade klasických programov mobilného internetu od Telekomu. To je veľký skok z LTE na 64 kbps, takže si určite každý z vás radšej za dáta v plnej rýchlosti v danom mesiaci priplatí.

LTE Telekom na Slovensku
LTE pre balíčky Biznis Star. Flat platí len od Biznis Star*** a vyššie

Pre počítače a notebooky bude LTE k dispozícii vďaka balíčku 4G Mobilný internet pre Neobmedzený MI 2 (5 GB dát) a MI 3 (10 GB dát). Bežná cena balíčku 4G Mobilný internet bude stanovená na 19,99 €. Zaujímavosťou je fakt, že do 15.2.2014 budú mať zákazníci všetky spomínané LTE dátové balíčky zadarmo.

LTE Telekom na Slovensku

V sieti Telekomu podľa operátora funguje cez 55 tisíc LTE kompatibilných zariadení (smartfóny či tablety), ktoré môžu LTE využívať. Všetky zariadenia nájdete priamo na web stránke operátora. Ak taký máte, ešte to neznamená, že si LTE budete užívať naplno. Váš telefón musí byť totiž v sieti operátora Telekom certifikovaný na použitie v sieti LTE. Aktuálne sú certifikované len telefóny HTC One, HTC One mini, Sony Xperia SP, Sony Xperia Z a Z1, Nokia Lumia 820, 900, 920, 925, 1020 a tablet Sony Xperia Tablet Z. Ostatné modely budú pribúdať. O Samsungoch sa operátor vyjadril, že budú použiteľné v siete 4G/LTE Telekomu v priebehu pár dní.  Podobne sú na tom zariadenia Apple, kde sa tiež čaká na autorizáciu. Autorizované však budú prioritne zariadenia zakúpene v Telekome, ostatné môžu byť certifikované a použiteľné až neskôr, škoda.

AKTUALIZOVANÉ: 15.11.2013 pribudol k podporovaným zariadeniam aj Samsung GALAXY Note 3

LTE Telekom na Slovensku
Už zajtra bude v predaji 500 ks LTE smartfónu Sony Xperia SP za špeciálnu cenu

Ak ste zákazníkom niektorého z menovaných programov, máte jeden z certifikovaných LTE smartfónov a špeciálnu USIM kartu, ktorú však s novými službami už dostáva automaticky každý, stačí o službu 4G Internet v mobile požiadať. Ak USIM kartu nemáte, operátor vám ju vymení bez poplatku.

Telekom 4G
LTE sme si v Nitre vyskúšali už dnes na notebookoch s pripojeným LTE modemom

Na aktiváciu LTE internetu vám už potom stačí poslať bezplatnú SMS s textom 4G ZAP na číslo 12323, ak chcete využívať LTE aj na dátových zariadeniach, teda i tabletoch, musíte zavolať na infolinku alebo zájsť do predajne. A čo sa stane 15.2.2014 s LTE? Telekom určite predstaví nové akcie, takže ak sa vám LTE zapáči, určite si z LTE balíčkov vyberiete. Ak nie, jednoducho vám bude LTE deaktivované a žiadne ďalšie poplatky vás nečakajú.

Telekom 4G

Pozrite si: DVB-H je mŕtve, nech žije LTE!

Čo si o novinke LTE v Telekome myslíte? Bývate v pokrytých oblastiach? Plánujete už zajtra návštevu operátora a aktiváciu 4G balíčkov, ktorú sú na sľúbené tri mesiace úplne zadarmo?

Foto: Telekom, TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.