Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako zistím, či mám nárok na 13. dôchodok? Vypočítajte si jeho výšku

Ako zistím, či mám nárok na 13. dôchodok? Vypočítajte si jeho výšku
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Ako zistím, či mám nárok na 13. dôchodok? Vypočítajte si jeho výšku
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Trinásty dôchodok sa až doteraz vyplácal koncom roka, zvyčajne v novembri. Nečakane vysoká inflácia spôsobila zmenu v zaužívanom systéme, mimoriadne dôchodky sa vyplatia už teraz v júli. Kto má nárok, ako zistíte jeho výšku?

Na Slovensku je 1,1 milióna starobných dôchodcov, trinásty dôchodok však dostane až 1,44 milióna ľudí. Okrem starobných dôchodcov ho totiž získajú aj poberatelia predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku a tiež ľudia, ktorí majú nárok na pozostalostné dôchodky, vdovské, vdovecké a sirotské.

V prípade, že poberáte dva dôchodky, trinásty dôchodok dostanete len jeden. Suma, ktorú poberáte sa zráta a jej výsledok sa použije ako základ na vypočítanie trinásteho dôchodku.

Akú sumu dostanete?

Trinásty dôchodok sa odvíja od vášho aktuálneho dôchodku. Minimálna čiastka je 50 eur, maximum je 300 eur. Najviac dostanú tí, ktorí poberajú najmenej a ich dôchodok ani nedosahuje výšku životného minima. V súčasnosti je to 218,06 eur. Naopak, ak poberáte maximálne možný dôchodok (912,50 eura), štát vám prispeje 50 eurami. Pre úplnosť dodávame, že od júla 2022 vzrastie suma životného minima na 233,10 eura a maximálny dôchodok na 927,60.

Sumu vášho dôchodku si môžete vypočítať pomocou kalkulačky Sociálnej poisťovne, alebo vypočítať podľa tohto vzorca:

300 – 0,36 x (D – 233,10)

300 je maximálna suma trinásteho dôchodku, D je výška vášho dôchodku (233,10 je suma nového životného minima). Ak budete mať príjem viac ako 927,60 eur, získate 50 eur.

Ak máte teda napríklad dôchodok 400 eur, výška trinásteho dôchodku bude 300 – 0,36 x (400 – 233,10) = 300 – 0,36 x 166,90 = 239,92 eur.

Zdroj | Fitbit

Nárok na trinásty dôchodok máte vtedy, ak ste poberateľ starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku, vdovského/vdoveckého dôchodku, sirotského dôchodku a sociálneho dôchodku.

Pozrite si

Materskú, dôchodok či PN-ku si už skontrolujete aj z domu, cez nový portál

Rozmýšľate, čo bude s vianočným dôchodkom? Nie ste sami. Vláda zatiaľ neschválila vyplácanie štrnásteho dôchodku, ale počuli sme vyjadrenia, že ak bude rast cien aj naďalej pokračovať, je celkom možné, že ku koncu roku vám štát opäť pomôže.