Reklama

Ako zastaviť Metu vo využívaní vašich dát na trénovanie AI?

Zdroj | Meta
Stanislav Vinc
Zdroj | Meta
Zdroj | Meta

Spoločnosť Meta sprístupnila nový formulár, prostredníctvom ktorého ju možno požiadať o stiahnutie alebo zmazanie vašich osobných dát, ktoré inak môže využiť na trénovanie modelov umelej inteligencie.

Formulár je dostupný aj v slovenskom jazyku a je pomerne jednoduchý, no neumožní vám žiaľ zmazať všetky dáta.

Nikto nepadol učený z neba, ani umelá inteligencia. Tá generatívna, medzi ktorú sa radí aj ChatGPT, Bard, DALL-E 2 či Midjourney a mnoho ďalších, boli natrénované na obrovských objemoch dát, s čím sa v prípade viacerých z nich spájajú aj isté kontroverzie a snahy o monetizáciu zberu dát.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Budú takto vyzerať všetky nové elektromobily od BMW?!

Ak nechcete, aby inteligencia niektorého z pripravovaných AI systémov spoločnosti Meta stála aj na vašich osobných dátach, máte možnosť tomu čiastočne zabrániť. Nový formulár vám umožní požiadať o zmazanie tých dát z databázy, ktoré Meta získala od tretích strán – webových stránok a aplikácií.

Meta, možno aj nútená novým nariadením DSA, k tomuto zberu dát sprístupnila aj stránku, kde tento proces v rámci informácií o ochrane súkromia vysvetľuje. Ku koncu tohto textu ponúka preklik na online formulár, ktorý vám dá štyri možnosti:

  • Žiadam o prístup, stiahnutie alebo opravenie osobných informácií od tretích strán používaných na účely generatívnej umelej inteligencie
  • Chcem odstrániť osobné informácie od tretích strán používané na účely generatívnej umelej inteligencie
  • Chcem namietať alebo obmedziť spracovanie svojich osobných informácií od tretích strán používaných na účely generatívnej umelej inteligencie
  • Mám iný problém

Ak ste iba zvedaví, aké dáta o vás Meta za tie roky od tretích strán získala, postačí si vybrať prvú možnosť. Pokiaľ chcete tieto dáta zmazať, vyberte si druhú možnosť. Po výbere niektorej z nich sa vám objavia polia pre vyplnenie vašich osobných údajov, kde sa Meta pýta aj na e-mailovú adresu.

Tá by pravdepodobne mala zodpovedať adrese, na ktorú máte založený váš Meta účet. Následne už iba postačí kliknúť na tlačidlo „Poslať“, preukázať, že nie ste robot a potvrdiť tlačidlom „Odoslať“.

Tento proces sme si vyskúšali aj my a zatiaľ na odpoveď zo strany spoločnosti Meta stále čakáme. Žiaľ, po odoslaní formulára spoločnosť neposkytuje žiaden odhad termínu, kedy by ste sa odkazu na stiahnutie alebo zmazania vašich dát mali dočkať. Podľa nariadenia GDPR, ktorým by sa tento formulár mal riadiť, by to však nemalo trvať dlhšie ako 30 dní.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.