Kedysi bol programátor podivín, ktorého prácu nebolo príliš vidieť. Dnes je to úplne inak. Výsledky práce programátorov vidieť na dennej báze – a to nielen vtedy, keď držíte v ruke smartfón, alebo sedíte pred počítačom.
Programy a aplikácie na nás číhaju v automobiloch, v čakárni u lekárov, alebo na vlakovej stanici. Mimochodom, viete, že práve dnes, 7. januára, je Medzinárodný deň programovania?
Tí najlepší majú zaslúžene aj najlepšie platy, ale na svoje si prídu aj ostatní. Predtým sa to však treba naučiť. Ako zistíte, či na to máte?
Ako zistím, či mám talent na programovanie?
Síce už dávno neplatí, že programátor musí byť brilantný matematik, určite nie je na škodu, ak mu matika ide nadpriemerne.
Hashim Warren, marketingový riaditeľ spoločnosti Coder Foundry, vo svojom blogu píše, že nie je možné zistiť talent na kódovanie. Práve naopak, vyzerá to tak, že najschopnejší študenti v Coder Foundry sú tí, ktorí začali s najväčšími pochybnosťami. Napriek tomu má spoločnosť pripravený on-line kvíz, ktorý môže pomôcť pri rozhodovaní a naznačí, či z vás bude môcť byť profesionálny programátor. Ako sa môžete presvedčiť, ja v tomto biznise veľkú kariéru neurobím.
Poteší aj ďalšie zistenie. Prelomový výskumný dokument skúmal stovky študentov programovania a šesťkrát opakoval proces v dvoch krajinách, aby sa zabezpečilo, že ich zistenia sú presné. Priniesol dve prekvapujúce zistenia.
Prekvapenie č. 1: Nie je dôležité, či máte predchádzajúce skúsenosti s programovaním. „Programátorské zázemie má na úspech nováčikov prinajlepšom len slabý a nevýznamný vplyv,“ napísali vedci.
Prekvapenie č. 2: Ak viete, čo chcete a dôsledne idete za tým, budete mať pravdepodobne väčší úspech, aj bez toho, že nemáte vlohy na logické myslenie. IQ teda nezaručuje skvelú programátorskú kariéru. Namiesto toho je vaša schopnosť sústrediť sa a vytrvať pri riešení problémov s kódom najsilnejším prediktorom vášho úspechu v programovaní.
Angela Duckworth, psychologička a výskumníčka na Pensylvánskej univerzite, definuje odvahu ako vášeň a vytrvalosť pre dlhodobé ciele. Práve odvaha a chuť ísť do niečo nového, s neznámym výsledom je vraj vlastnosť, ktorú má každý naozaj dobrý programátor.
Podstatou programovania je riešenie problémov. Preto vlastne vznikli počítače, aj keď sú niektorí presvedčení, že slúžia prioritne na zdieľanie príspevkov a hranie hier, nie je to tak. Kedykoľvek začnete pracovať na programe, stretnete sa s kopou problémov. A keď problém vyriešite, takmer vždy na vás čaká ďalší. Robíte pokroky, ale vždy sa objavia nové problémy, ktorým sa musíte postaviť.
Hashim WarrenDokážete vydržať s problémom celé hodiny, dni a týždne? Ak áno, potom budete mať dlhú a plodnú kariéru programátora.
Najlepší programátori nie sú vždy najinteligentnejší a na ich kódovaní nezáleží až tak veľmi, ako si väčšina ľudí myslí. Ak majú skutočnú odvahu, dokážu zvládnuť akýkoľvek kódovací jazyk, poradia si s novou technikou a uspejú v ľubovoľnej programátorskej práci.
Toto je 6 zručností, ktoré vám pomôžu byť úspešnými v programovaní:
- odvaha;
- riešenie problémov;
- skvelá pamäť;
- efektívna lenivosť;
- sebamotivácia a nezávislosť;
- vytrvalosť;
V prípade, že chcete zistiť, či vaše dieťa má talent na výpočtové myslenie je tu Bebras Computing Challenge. Výzva je určená pre 6 vekových skupín – od predškolákov po študentov do 19 rokov. Organizuje sa vo viac ako 50 krajinách. Každý účastník odpovedá na otázky zamerané na výpočtové a logické myslenie.
Aký je rozdiel medzi programovaním a kódovaním?
Pojmy kódovanie a programovanie sa často používajú a zamieňajú, ale nie vždy znamenajú to isté. Kódovanie aj programovanie znamená písanie pokynov pre počítač. Programovanie však môže zahŕňať aj algoritmy a dátové štruktúry.
Vo všeobecnosti pojem programovanie teda predstavuje prácu na sofistikovanejších projektoch. Kódovanie pomáha budovať profesionálne zručnosti.
Ako sme spomínali v titulku, programátori, resp. kóderi, majú väčší príjem, ako priemerný plat. Na Slovensku je to zhruba od 1 500 eur vyššie. Priemerný plat sa pohybuje do 865 eur. Ak sa chcete naučiť programovať, začať môžete aj bez učebníc. Viac informácií nájdete v našom článku.