Reklama

Ako začať behať? Trénovať i motivovať vás môžu aj tieto bezplatné appky

Zdroj | pixabay.com
Stanislav Vinc
Zdroj | pixabay.com
Zdroj | pixabay.com

Minuloročná situácia naučila mnohých cvičiť aj mimo fitness centier, najmä po boku šikovných aplikácií. Rovnako to však ide aj v prípade, že namiesto posilňovania máte ambíciu začať behať. A kedy začať, ak nie počas Svetového dňa behu, ktorý pripadá práve na 5. novembra?

Beh s trénerom v uchu

Beh pôsobí pomerne priamočiaro. Obujete si kvalitné bežecké topánky, vhodné oblečenie a môžete vyraziť… alebo? V podstate áno, no ak ste nikdy predtým nebehali, už po pár desiatkach metrov môžete zistiť, že bežíte príliš rýchlo, prípadne vám príliš kolíše tempo a vy skončíte ešte skôr, než dosiahnete svoje stanovené ciele.

Vyvarovať sa tomuto problému vám pomôžu hlasoví tréneri zabudovaní do bezplatnej aplikácie Nike Run Club. Aplikácia vám ponúkne viacero bežeckých programov, ktoré vás prevedú od úplných základov s pomalším rozbehom až po vytrvalostné trasy, počas ktorých budete vo vašich slúchadlách počuť povzbudenie od vášho virtuálneho trénera.

Zdroj | Nike

Práve tieto pokyny, ktoré vám povedia kedy spomaliť a kedy naopak pridať, vám pomôžu zabehnúť oveľa ďalej, ako keď to bez predchádzajúcich skúseností skúsite na vlastnú päsť. Aplikácia je dostupná bezplatne pre Android aj iOS.

Stiahnuť aplikáciu

V spoločnosti bežeckej komunity

Pokiaľ už máte čo-to zabehnuté, iba hľadáte zapotrošenú motiváciu, nakopnúť vás môže aplikácia Strava. Jej najsilnejšou stránkou jej komunita, do ktorej sa môžu radiť vaši reálni priatelia, ale aj úplne cudzí ľudia z opačnej strany planéty, s ktorými sa stretnete v rovnakej bežeckej výzve.

Strava je v podstate aplikácia na zaznamenávanie športových aktivít, ale aj sociálna sieť v jednom. Tak, ako sa na iných sietiach zdieľajú statusy, fotografie a videá, sa tu zdieľajú absolvované trasy, najvyššie rýchlosti či spálené kalórie.

Zdroj | Strava

V aplikácii okrem toho nájdete aj trasy vytvorené ostatnými používateľmi, vďaka ktorým môžete vo vašom okolí nájsť nové zákutia vhodné pre beh, ale aj cyklistiku. Zablúdiť sa oplatí aj do bežeckých skupín, v rámci ktorých sa môžete zapojiť do rôznych výziev a súťažiť tak proti používateľom z celého sveta. Aplikácia je dostupná bezplatne pre Android aj iOS, vrátane watchOS.

Stiahnuť aplikáciu

So zombíkmi v pätách

Ak vás pri behu nemotivuje ani virtuálny tréner, ani komunita, čo tak zombíci? Jasné, aplikácia Zombies, Run! nie je vôbec žiadna novinka, čo však vôbec nevadí. Beh s mrazivým príbehom v ušiach baví ľudí už od roku 2012 a nových fanúšikov si vďaka pravidelným aktualizáciám dokáže nájsť aj dnes.

Zombies, Run! je vyslovene aplikácia pre tých, ktorých nebaví beh, no vo voľnom čase radi uniknú z reality pomocou pútavých príbehov. Klasické bežecké tréningy táto aplikácia pretvára na príbeh o zombie apokalypse, počas ktorej budete musieť utekať pred živými-nemŕtvymi, hľadať zásoby jedla, materiálov a liekov a popri tom sa samozrejme pokúsiť prežiť. Aplikácia je dostupná bezplatne pre Android, iOS aj watchOS.

Stiahnuť aplikáciu

Rovno z gauča, aj bez smartfónu

Poznáte pojem C25K? Ide o skratku pojmu „Couch to 5K“, teda „z gauča na 5 kilometrov. Inými slovami, C25K označuje tréningový bežecký program, ktorý vás postupne prevedie od krátkych behov s dlhými prestávkami medzi nimi, až po nepretržitý beh na vzdialenosť piatich kilometrov.

Takýto tréningový program vám môže poskytnúť rovnomenná aplikácia dostupná pre Android aj iOS, ktorá vás týmito behmi prevedie aj pomocou hlasovej signalizácie, ktoré vám presne povedia, kedy sa začať zahrievať, kedy začať bežať a kedy je naopak čas spomaliť na tempo chôdze.

Stiahnuť aplikáciu

Ak vlastníte hodinky Apple Watch, smartfón môžete nechať doma. Rovnaký program vám ponúkne aj platená, no nie až tak drahá aplikácia Watch to 5K. Na displeji hodiniek uvidíte segmenty, ktoré máte ešte pred sebou, ako aj vaše aktuálne tempo, počet spálených kalórií, tep a absolvovanú vzdialenosť.

Stiahnuť aplikáciu

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.