Čo bolo skôr – počítač, alebo vírus? V tomto prípade je odpoveď jednoduchá. No rozmýšľali ste, ako vlastne vznikli počítačové vírusy?
Dnes, pri príležitosti Dňa počítačovej bezpečnosti, si v krátkosti povieme, ako vírusy vznikli a ako fungujú. Mnohí si myslia, že toto všetko už ovládajú, je však dôležité uvedomiť si, ako ľahko môžeme prísť o veľa z toho čo máme v počítačoch.
Vírusy nám na jednej strane ukazujú, akí sme zraniteľní. Správne vytvorený vírus totiž môže mať zničujúci účinok – naruší produktivitu a spôsobí miliónové škody. Na druhej strane nám ukazujú, akými vzájomne prepojenými bytosťami sme sa stali.
Prečo niekto napíše počítačový vírus?
Počítačové vírusy sa tak nazývajú preto, lebo zdieľajú niektoré zo znakov biologických vírusov. Počítačový vírus prechádza z počítača do počítača ako biologický vírus z človeka na človeka. Programátor musí napísať kód, otestovať ho a ubezpečiť sa, že funguje správne. Až potom ho uvoľní.
Existujú minimálne štyri dôvody, prečo ľudia napíšu vírus.
Prvým je psychológia, ktorú dobre poznáme z vandalov a podpaľačov. Prečo niekto chce niekomu rozbiť okno na aute, alebo maľovať grafity na budovách? Pre niektorých ľudí je to vzrušujúce, iní majú potrebu ničiť. Ak tento typ ľudí pozná počítačové programovanie, môže nasmerovať energiu do vytvárania deštruktívnych vírusov.
Druhý dôvod súvisí so vzrušením z toho, ako niečo vyletí do vzduchu. Niekoho fascinujú výbuchy, zdemolované vozidlá, požiare. Vytvorenie vírusu je podobné, vytvorí virtuálnu bombu vo vnútri počítača a čím viac počítačov sa nakazí, tým väčšia zábava bude.
Tretím dôvodom je chvastúnstvo. Niečo ako Mount Everest, hora predstavuje výzvu, treba ju zdolať. Ak ste určitý typ programátora, ktorý vidí bezpečnostnú dieru, môžete ju chcieť zneužiť skôr, ako vás predbehne niekto iný.
A napokon sú tu peniaze. Vírusy vás môžu oklamať, aby ste si kúpili falošný softvér, ukradnú vaše osobné údaje, ktoré využijú na to, aby sa dostali k vašim peniazom. Môžu vás tiež predať na dark webe. Výkonné vírusy sú cenné a lukratívne nástroje.
Ako to začalo
Prvý vírus na svete napísal Bob Thomas z BBN v roku 1971. Na šírenie použil ARPANET-e, teda predchodcu internetu a nakazil DEC PDP-10, počítač s operačným systémom TENEX. Creeper získal prístup cez ARPANET a kopíroval sa len na vzdialený systém, kde bola zobrazená správa: „I am Creeper catch me if you can!“.
Prvý vírus objavený mimo jedného počítača sa volal Rother J. Napísal ho v roku 1981 Richard Skrent a pripojil k operačnému systému Apple DOS 3.3. Šíril sa cez disketu.
Tradičné počítačové vírusy sa teda objavili začiatkom 80-tich rokov. Umožnilo to rozšírenie osobných počítačov, ktoré boli dovtedy len v bohatých firmách. V tej dobe rokov sa počítače začali rozširovať do firiem a domácností kvôli popularite IBM PC (prišiel na trh v roku 1982) a Apple Macintosh (1984). Koncom 80-tich rokov boli počítače v podnikoch, domácnostiach a univerzitných kampusoch. Vírusu sa šírili vďaka používaniu modemov a zdieľanému softvéru. Systém elektronických vývesiek, BBS (Bulletin Board System), priamo prispieval k šíreniu trójskych koňov. Vírusy infikovali zábavný i obchodný softvér, ktorý veselo šírili piráti a ilegálni obchodníci.
Počítačový vírus je typ škodlivého kódu alebo programu napísaného s cieľom zmeniť spôsob fungovania počítača. Zvyčajne sa pripojí k legitímnemu programu, či dokumentu, ktorý podporuje makrá, aby mohol spustiť svoj kód.
O dekádu neskôr prišli na scénu makrovírusy. Väčšina z týchto vírusov sú písané v skriptovacom jazyku pre programy ako je Microsoft Word či Excel. Veľmi ľahko sa šírili napadnutými dokumentmi a tabuľkami. Vzhľadom na to, že Word a Excel sú k dispozícii aj pre Mac OS, mohli sa vírusy rozšíriť aj na počítačoch Macintosh. Väčšina z nich nedokázala odosielať infikované e-maily, napriek tomu využili Microsoft Outlook a jeho rozhranie COM.
Okrem vírusov poznáme trójske kone a počítačové červy. Prvé menované sú programy so skrytou časovanou „bombou“, ktorá sa spustí vo vybraný čas. Počítačový červ je program so škodlivým kódom napádajúci hostiteľský počítač. Využíva jeho prepojenie cez sieť s ďalšími počítačmi, prostredníctvom nich sa šíri ďalej.
Viete, že…
odhaduje sa, že červ Mydoom infikoval zhruba štvrť milióna počítačov za jediný deň v januári 2004? V marci 1999 prinútil e-mailový vírus Melissa vypnúť počítačové systémy Microsoftu a ďalších veľkých spoločností, kým sa vírus nepodaril lokalizovať a zneškodniť.
Ako útočí počítačový vírus?
Keď sa vírus úspešne pripojí k programu (súboru, dokumentu) zostane nečinný, kým predvolené okolnosti nespôsobia, že zariadenie spustí svoj kód. Aby vírus infikoval váš počítač, musíte infikovaný program spustiť, čo následne spôsobí spustenie kódu vírusu. Vírus teda môže zostať nečinný vo vašom počítači bez toho, aby vykazoval závažné znaky alebo symptómy. Keď však infikuje váš počítač, môže infikovať ďalšie počítače v rovnakej sieti.
Krádež hesiel alebo údajov, zaznamenávanie stlačených klávesov, poškodzovanie súborov, spamovanie e-mailových kontaktov či dokonca prevzatie kontroly vášho počítača sú len niektoré z portfólia, ktoré môže vírus spôsobiť.
Samozrejme, niektoré vírusy nespôsobia nejaké škody a skôr môžu motivovať používateľa, aby viac dbal na bezpečnosť. Iné však dokážu byť ničivé a spôsobiť nezvratné škody. Aby toho nebolo málo, okrem vírusov na vás číhajú ďalší nepriatelia v podobe malvéru, phisingu, či smishingu.
V dnešnej dobe sa šíria všetkými kanálmi, ktoré k vám v digitálnom svete prúdia. Od USB kľúčov, sťahovania súborov, cez e-maily, SMS-ky až po podvodné odkazy na sociálnych sieťach. Infikovať sa môžete naozaj všade, bezpečnosť preto v prvom rade znamená obozretnosť a v druhom rade používanie vhodných bezpečnostných softvérov.