Reklama

Ako vyzerá Zem z diaľky niekoľkých miliárd kilometrov?

Zdroj | NASA/JPL-Caltech
Richard Pliešovský
Zdroj | NASA/JPL-Caltech
Zdroj | NASA/JPL-Caltech

Za tie roky sme si zvykli na množstvo fotografií cudzích planét, hviezd a úžasných vesmírnych konštelácií. Inžinieri však často otočia objektívy svojich fotosystémov aj naspäť na nás, malú drobnú modrú bodku svietiacu v tme.

Prieskumné drony a roboty NASA sa usilovne činia okolo Marsu, i na ňom, preleteli okolo Saturnu a dostali sa ďaleko za planéty, do medzihviezdneho priestoru. Z ich perspektívy sme malý, bezvýznamný, azda aj nudný bod.

Napriek tomu vedci na Zem nezabúdajú a často nasmerujú svoje cenné prístroje, aby sa pozreli naspäť a urobili niekoľko „selfíčiek“. Bývalý hlavný historik NASA Bill Barry povedal: „Počas takmer každej misie sa otočíme a urobíme fotku domova. Zdá sa, že existuje neodolateľná tendencia pozerať sa naspäť.“

Obsah pokračuje pod reklamou

Ten pohľad naspäť však má okrem nostalgie aj isté rácio, pretože keď sa pozeráte na iné planéty, skôr, či neskôr si uvedomíte jednu dôležitú vec. Len Zem je pokrytá oceánmi a moriami.

Pohľadov z Mesiaca na Zem sme už videli viacero. Na snímke (dole) však môžete vidieť naraz Zem aj Mesiac. Naša planéta je naľavo hore, Mesiac je schúlený v pravom dolnom rohu.

Zdroj | NASA Goddard/University of Arizon

Takýto pohľad (obrázok dole) by sa vám naskytol, ak by ste sa pozreli z kozmickej lode Cassini. Je naša planéta naozaj len taká blcha? Pre zaujímavosť, vtedy by ste boli od Zeme vzdialení 1,448 miliardy km.

Zdroj | NASA

A čo ak pristanete na Marse a zacnie sa vám za domovom? Žiaden problém. Pozrite sa mierne nad horizont a uvidíte toto:

Zdroj | NASA/JPL/Cornell/Texas AM

Na záver sa vráťme k titulnej snímke k článku. Použili sme legendárnu fotografiu. Naša planéta na nej zaberá menej ako jeden pixel, napriek tomu ide o pôsobivú kompozíciu, kde slnečný lúč náhodne pretína Zem. Obrázok vznikol pred viac ako 30-timi rokmi a zhotovila ho kozmická loď Voyager 1. Tá putovala hlboko do vesmíru, čo ilustruje aj ​​tento záber, ktorý bol zhotovený zo vzdialenosti zhruba 6,12 miliardy km.

Zdroj | NASA/JPL-Caltech

Zaujímavý je aj vznik snímky. Astronóm Carl Sagan navrhol, aby Voyager urobil fotografiu Zeme tesne predtým, ako NASA vypne kameru, aby sa ušetrila energia. Vo svojej knihe Pale Blue Dot (Bledomodrá bodka) napísal:

Pozrite sa znova na tú bodku. To je tu. To je domov. To sme my. Každý, koho milujete, každý koho poznáte, každý, o kom ste kedy počuli, každá ľudská bytosť, ktorá kedy bola na ňom prežila svoje životy. Súhrn našej radosti a utrpenia, tisíce sebavedomých náboženstiev, ideológií a ekonomických doktrín, každý lovec a zberač, každý hrdina a zbabelec, každý tvorca a ničiteľ civilizácie, každý kráľ a roľník, každý zamilovaný pár, každá matka a otec, nádejné dieťa, vynálezca a objaviteľ, každý učiteľ morálky, každý skorumpovaný politik, každá „superstar“, každý „najvyšší vodca“, každý svätec a hriešnik v histórii nášho druhu tam žil – na kúsku prachu zavesenom v slnečný lúč.“

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.