Reklama

AKO využiť Spotlight v macOS?

Richard Pliešovský

Spotlight je vyhľadávacia funkcia v macOS, pomocou ktorej môžeme prehľadávať obsah svojho Macu, nájsť dokumenty, aplikácie a ďalšie súbory podľa rôznych vyhľadávacích parametrov. Spotlight však vie toho oveľa viac.

Pri vyhľadávaní pomocou Spotlightu sa na pravej strane náhľadu zobrazujú výsledky vyhľadávania. S nimi sa dá ďalej pracovať, poslať e-mail, prehrať pieseň, zatelefonovať, dokonca aj skontrolovať stav letu (po zadaní názvu aeroliniek a čísla letu).

Spotlight aktivujeme kliknutím na ikonu lupy na hornej lište…

alebo ešte jednoduchšie pomocou klávesovej skratky Command + medzerník.

S nástrojom Spotlight sa pracuje jednoducho. Do textového poľa zadáme čo hľadáme, napríklad appku Super Vectorizer 2…

…a hneď ju máme nájdenú. Ak chceme aplikáciu otvoriť, stlačíme Enter a môžeme s ňou pracovať.

Prevody jednotiek v Spotlight

Veľmi šikovnou funkciou v Spotlight je prevod jednotiek. Napriek globalizácii tu stále máme míle, galóny, palce, lakte, päty, pardon, stopy. A tiež nie každý na svete používa eurá a doláre.

Chcete vedieť koľko eur je 1 299 českých korún? Nemusíte hľadať webstránky s konverziami. Stačí napísať sumu a menu, Spotlight vám automaticky ponúkne výsledok.

Rovnako ľahké to je pri prevode iných jednotiek. Koľko kilometrov je 350 míľ?

Koľko centimetrov má televízor vášho suseda?

Spotlight tiež dokáže poskytnúť odpovede na matematické otázky alebo definovať slová.

Hľadanie podľa typu alebo umiestnenia

Ak hľadáme len konkrétny typ súboru, napíšeme „druh:“ a typ súboru (bez úvodzoviek). V našom prípade to je hľadanie súborov MP3.

Ak chceme nájsť, kde je súbor umiestnený, vyberieme ho z výsledkov a podržíme klávesnicu Command. Umiestnenie súboru sa nám objaví v spodnej časti náhľadu. Pokiaľ chceme umiestnenie súboru otvoriť, použijeme skratku Command + R.

V prípade, že požadujeme, aby Spotlight vyhľadával položky iba na našom Macu, môžeme v nastaveniach vypnúť Návrhy Spotlightu. Klikneme na Systémové nastavenia > Spotlight a potom zrušíme výber Povoliť Návrhy Spotlightu vo vyhľadávaní v slovníku. Tu si tiež vieme upraviť prednastavené parametre Spotlightu.

Viac článkov o tipoch, aplikáciách a funkciách v systéme macOS nájdete v našej sérii.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.