Reklama

Ako vybrať správny kávovar, aby vám čierne zlato robilo len radosť?

Zdroj | pixabay.com
TECHBOX
Zdroj | pixabay.com
Zdroj | pixabay.com

Dopriať si ráno vynikajúce espresso je príjemné rozmaznávanie sa, ktorým nikto nepohrdne. Nie vždy je však čas zastaviť sa v kaviarni. Preto stojí za zváženie kúpa kávovaru na domov. Ibaže ako ho vybrať?

Než začnete prehľadávať obchody, treba o kávovaroch vedieť zopár základných vecí. V prvom rade ide o parametre, ktoré vám zaručia príjemný kávový zážitok a tiež to, že údržba kávovaru sa nestane vašou nočnou morou.

Zdroj | pixabay.com

Dôležitý je tlak, ktorým prechádza voda cez kávu. Samozrejme, čím väčší tlak dokáže kávovar vyvinúť, tým viac chuti z kávy dostane. Tie najkvalitnejšie kávovary pracujú s tlakom 15 až 19 barov. Ak vyberiete kávovar v tomto rozmedzí, chybu určite nespravíte.

Aj ďalší parameter sa týka vody, tentokrát však jej teploty. Nedostatočne horúca voda rozhodne nenaplní vaše kávové očakávania, naopak veľmi horúca voda kávu spáli a absolútne pokazí chuť. Ideálne teplotné rozpätie je medzi 86 až 93 stupňov Celzia.

Zdroj | pixabay.com

Údržba nie je práve populárna činnosť, no predĺži životnosť kávovaru a postará sa tiež o to, aby káva chutila ako má. Je potrebné kávovar pravidelne odvápňovať, meniť vodný filter a čistiť trysky. Aby ste si údržbu uľahčili môžete si kúpiť zmäkčovač vody. Ak neholdujete kapučínu alebo iným mliečnym kávam, nekupujte zbytočne kávovar s tryskou na spenenie mlieka.

Vybavený základnými informáciami sa môžete vrhnúť na výber kávovaru. Treba si však najprv ujasniť, aký typ hľadáte.

Kávovary a espressá na kapsule

Tento typ kávovarov je na používanie najpohodlnejší a cenovo najdostupnejší. Stačí vložiť kapsulu s kávou, stlačiť tlačidlo a už sa tešíte z kávy. Kapsulový kávovar zvládne tiež lungo alebo kapučíno. A to aj vtedy, ak nedokážete speniť mlieko. Poteší vás nenáročnosť údržby, zväčša stačí  do nádržky naliať odvápňovač spolu s vodou, stlačiť kombináciu tlačidiel a nechať kávovar nech sa čistí.

Zdroj | DeLhongi

Treba však priznať, že tieto kávovary sú vhodné skôr pre menej nenáročných fanúšikov kávy. Aby kávovar vydržal čo najdlhšie, je ideálny pre tých, čo vypijú jednu dve kávy denne. Pred kúpou sa odporúča vyskúšať kávu vopred. Kapsule totiž nie sú univerzálne a podľa toho akej značky kávovar kúpite, také kapsule budete musieť kupovať.

 

Zdroj | nesspresso

Ako sa hovorí v jednoduchosti je krása. Jednoducho zasuniete kapsulu s kávou stlačíte tlačidlo a všetko sa deje samé. Nie je to však obmedzujúce ak si potrpíte na kreativitu a rozmanitosť? Určite nie! Nespresso DéLonghi Lattissima One EN500.W zvládne rôzne druhy mliečnych káv, dokonca má vlastnú nádobu na mlieko, je rýchly a ponúka tri podsvietené tlačidlá na ovládanie. Nesspreso je známe výberovými kávami, ktoré používa do kapsúl. Kávovar NESCAFÉ Dolce Gusto Esperta Krups KP310831 má ako tajnú zbraň v rukáve jedinečný dizajn. najmä je však skvelým baristom, ktorý okrem kávových nápojov zvládne aj iné nápoje. Ak vám je espresso malé a lungo vám nevyhovuje, tento kávovar je vašou jasnou voľbou, pohodlne na ňom nastavíte množstvo vody, s ktorým vám káva najviac chutí.

Zdroj | bosch

Naopak kávovary od Bosch, model Tassimo Happy TAS1002 a Tassimo Happy TAS1007, sú zhmotnením jednoduchosti. Doslova vám stačí vložiť kapsulu a stlačiť tlačidlo. Kávovar podľa čiarového kódu na kapsule rozozná čo má pripraviť a vy si v okamihu vychutnávate šálok vášho obľúbeného nápoja.

Manuálne alebo pákové kávovary a espressá

Najnáročnejší kávičkári siahnu práve po tomto type kávovaru. Ponúka takmer neobmedzené možnosti prípravy. Zároveň je príprava akýmsi rituálom. Užijete si vôňu čerstvo pomletej kávy, môžete si nastavovať tlak alebo teplotu vody. V skratke príjemná zábava, na konci ktorej je zaslúžená odmena.

Zdroj | DeLonghi

Nenechajte sa však predčasne uniesť. Ako to býva, čím viac možností, tým komplikovanejšia obsluha. Naučiť sa nastavovať teplotu či množstvo vody si pýta prax, aby káva naozaj chutila. Vzniká tu tiež väčší neporiadok a kávovar budete musieť častejšie čistiť. Samotnú páku doslova po každom použití.

Ako nevýhoda sa pri pákových kávovaroch uvádza cena. Electrolux EEA111 je dôkazom o opaku. Tento kávovar je cenovo dostupnejší, než niektoré kapsulové, čo je príjemená správa. Nechýba priestor na predhrievanie šálok alebo dýza na spenenie mlieka. DELONGHI Dedica EC685.M zasa búra mýty o tom, že pripraviť si espresso pomocou „páky“ je náročné. Tento kávovar dokonca ponúka Capuccino systém. Pre tých najnáročnejších je jasnou voľbou DéLonghi La Specialista EC9335.M. Výkonný kávovar s tlakom čerpadla 19 barov a príkonom 1450 W je vybavený 2 nezávislými vykurovacími telesami: pre ohrev vody na kávu a pre horúcu penu na penenie mlieka. Výhodou je zabudovaný mlynček.

Automatické kávovary a espressá

Ak túžite po espresse ako z kaviarne, no nemáte čas a chuť na zdĺhavý a menej čistý proces prípravy kávy, voľbou pre vás môže byť automatický kávovar. Na displeji si z pravidla vyberiete, na aký typ kávy máte páve chuť a kávovar spraví všetko za vás. Stačí stlačiť tlačidlo a kávovar sám zo zásobníka naváži požadované množstvo kávy, pomelie ho a kávu pripraví. Odpad hodí do nádobky, ktorú stačí z času na čas vyprázdniť.

Zdroj | saeco

Tento typ kávovarov si v mnohých prípadoch zaslúži prívlastok inteligentný a to nie len pre dotykový displej. Dokáže si zapamätať vašu obľúbenú kávu, viete si naprogramovať časté kombinácie káv a pripraviť ich na jedno stisnutie. Automatické kávovary majú tiež funkcie samočistenia a odvápnenia.

Kávovar Philips EP1224/00 series 1 200 je tajnou zbraňou tejto kategórie. Plne automatické kávovary sú z pochopiteľných dôvodov najdrahšie, no práve Philips EP1224/00 series 1 200 je cenovo absolútne dostupný. Pohodlne pripravíte dve espressá súčasne a k dispozícií máte širokú škálu nastavení. Milovníci kávy a technológií by mali zbystriť pozornosť pri De’Longhi ECAM 370.95.T Dinamica Plus. Kávovar viete spojiť so smartfónom a pri príprave experimentovať, kým nenájdete nápoj, ktorý vám dokonale vyhovuje. Kávovar sa vďaka funkcii karafa dokáže popasovať aj s prekvapkávanou kávou. S automatickým espressom SIEMENS TE651209RW si jednoduchým stlačením jedného tlačidla pripravíte všetky druhy kávy, či už máte chuť na Espresso, Macchiato, Cappuccino, Latte alebo klasickú kávu s mliekom. Čo viac si priať? Snáď len, aby bol kávovar príjemne tichý. A áno, aj túto vlasnosť SIEMENS TE651209RW má.

Zdroj | SIEMENS

 

Vybrali ste si? Kávovary si môžete pohodlne nakúpiť práve v NAY, ktorý je partnerom nášho článku. Dokonca si kávovar môžete cez stránku NAY.sk zarezervovať na predajni, a to na celých 24 hodín. Stačí potom prísť, kávovar si pozrieť a keď sa vám páči jednoducho kúpiť.

Článok bol pripravený v spolupráci s NAY.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.