Reklama

Ako vybrať reproduktory k PC - pridajte vášmu počítaču ďalší rozmer

PR článok

Určite je aj váš notebook vybavený základným reproduktorom, ktorý vám ako-tak postačuje. Ak však zatúžite po lepšom zážitku z počúvania hudby, industriálnych zvukoch pri hraní vašej obľúbenej hry či po 3D zvuku pri pozeraní filmov, zaručene by ste sa mali poobzerať po nových reproduktoroch k PC.

Tá je dnes už skutočne široká a nejeden človek s v nej môže veľmi ľahko stratiť. Ak práve nepatríte k technickým typom a reprosústavy vám takmer nič nehovoria, prečítajte si nasledujúce riadky.

Zorientujte sa v skratkách a spoznajte typy reprosústav

Základné typy reprosústav k počítaču sú 2.0, 2.1, 5.0, 5.1, prípadne 7.0 a 7.1. Čo vlastne tieto čísla znamenajú? Číslo, ktoré je uvedené pred bodkou, hovorí o počte reproduktorov k reprodukcii stredných a vysokých tónov. Číslo za bodkou uvádza, že súčasťou reprosústavy je aj subwoofer, teda reproduktor pre hlboké tóny, basy. Mnohí odborníci a hudobní fajnšmekri sa zhodujú v tom, že kto raz okúsi sústavu so subwooferom, už sa jej nikdy nevzdá. Tu platí pravidlo, že subwoofer by mal byť vždy umiestnený pod stolom, nikdy nie na ňom.

Po akej reprosústave by ste mali siahnuť?

Všetko záleží od vašich požiadaviek a podmienok, ktoré vám vaše bývanie poskytuje. Ak nepotrebujete k filmom zvuk v 3D, nemáte v izbe veľa voľného priestoru a pri počúvaní hudby nemáte príliš vysoké nároky, určite vám bude vyhovovať klasická 2.0 či 2.1 sústava.

Ak však máte možnosť rozložiť si doma kompletnú 5.1, prípadne 7.0 a 7.1 sústavu a neviete sa dočkať kvalitného zvuku vášho obľúbeného filmu, piesne či počítačovej hry, neváhajte. 5.1 reproduktorové sústavy sa skladajú z dvoch predných, dvoch zadných satelitov, centrálneho reproduktora a subwoofera, vám poskytne skutočne ten pravý zážitok z priestorového zvuku.

Wharfedale Moviestar DX-1-HCP 5.1 Lautsprecherset
Wharfedale Moviestar DX-1-HCP 5.1 Lautsprecherset

Potrpte si na výkon

Ide o základný ukazovateľ výkonu reprosústavy, udáva sa vo Wattoch. Je úplne logické, že čím vyšší výkon reproduktory majú, tým hlasnejšie si môžete vypočuť svoje piesne. Výkon určený vo Wattoch udáva, samozrejme, aj kvalitu zvuku. Ak teda siahnete po reproduktoroch s vyšším výkonom, nemusíte sa báť, že vám pri poriadne „vypeckovanej” hudbe začnú chrčať.

Výkon reproduktorov sa spravidla pohybuje v rozmedzí od 2 W po 5000 W. Ak však bývate v paneláku, v rámci zachovania dobrých medziľudských vzťahov vám rozhodne neodporúčame kúpu reproduktorov s výkonom nad 1000 W. Reproduktory k PC vám určite postačia aj o niečo slabšie. Je tu totiž veľká pravdepodobnosť, že budete sedávať pri nich veľmi blízko. Dbajte aj na svoj sluch. Ak ale skutočne chcete aspoň akú-takú kvalitu, nekupujte si reproduktory pod 20 W.

2.1 domáce kino Auna Areal 210 Wood, káblové diaľkové ovládanie
2.1 domáce kino Auna Areal 210 Wood s káblovým diaľkovým ovládaním

Materiál a ovládanie hlasitosti

Ak už máte približnú predstavu o tom, aké reproduktory by sa vám hodili, zvážte aj ďalšie faktory, akými sú materiál a ovládanie reproduktorov. Dnes už máme možnosť vyberať si z množstva produktov v najrôznejších farbách, tvaroch i materiálových prevedeniach. Stále však platí, že pre zvuk je najlepším materiálom práve drevo. A aby vás ovládanie reproduktorov neobťažovalo, siahnite po reproduktoroch s káblovým či bezdrôtovým diaľkovým ovládačom.

Zdroj a foto: www.electronic-star.sk

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.