Dnes má byť jeden z najhorúcejších tohtoročných dní a to ešte leto ani náhodou neskončilo. Na klimatizáciu je už neskoro, čakacie doby sú týždne či mesiace a len so šťastím nájdete firmu, ktorá vám klimatizáciu namontuje.
V hre však ostáva mobilná klimatizácia, ktorá síce nie je tak nenápadná ako klasická nástenná klimatizácia, no vie splniť svoj účel. Navyše za zlomok ceny oproti klasickej klimatizácii. A bonus? Viete ju mať prakticky hneď!
Výber mobilnej klimatizácie je podobný výberu klasickej klimatizácie – potrebujete vedieť prakticky len veľkosť priestoru, ktorý chcete chladiť. Výrobcovia udávajú v popisoch klimatizácií veľkosť v m3 alebo m2. Ostatné parametre vás prakticky nemusia trápiť.
Samozrejme, môžete si vyberať aj jednotku podľa hlučnosti, no výrobcom sa v tomto veľmi veriť nedá. Kým jeden meria úroveň hluku v jednom režime, druhý môže v inom. A keď aj v rovnakom, je málo pravdepodobné, že v identickom režime budete mať neustále klimatizáciu i zapnutú.
Zaujímať sa môžete aj o energetickú triedu. Lepšie je mať A+ a vyššie, no ani triedou A nič zásadné nepokazíte.
Vhodné je i diaľkové ovládanie v balení, ale vedzte, že sa zaobídete aj bez neho. Je to pozemná klimatizácia, viete k nej pohodlne prísť a vypnúť či zapnúť. Keď už, tak radšej takú, ktorú môžete ovládať pomocou smartfónu a tak si ju viete zapnúť aj na diaľku, napríklad ešte z práce či obchodu. Samozrejmosťou prakticky všetkých klimatizácií je ale aj časovač, takže ak domov chodíte v zhruba rovnakom čase, viete mať domácnosť vychladenú aj bez mobilnej appky.
Neodporúčam však mať takto pripravenú klímu ak bývate na prvom poschodí. Mobilná klimatizácia potrebuje mať otvorené okno (ak nemáte iný vývod horúceho vzduchu).
Nie je klíma ako klíma!
Pozor však na to, aby ste sa nenechali obabrať predajcami. Nie je totiž klimatizácia ako klimatizácia. Za čosi vyše stovky-dve sa totiž predávajú obrovské ventilátory, ktoré ak nakŕmite ľadom alebo studenou vodou, sľubujú chladenie. Áno, od istej mieri vám priestor vychladia, no ani zďaleka to nie je mobilná klimatizácia.
Princíp klimatizácie je v tom, že odčerpáva teplý vzduch v miestnosti, schladí ho a do priestoru vypúšťa studený vzduch. Teplý vzduch, ktorý vzniká pri chladení je nutné vypúšťať von, inak je klimatizovanie neúčinné. Tak ako pri klasickej nástennej klimatizácii.
A to je najväčší problém mobilnej klimatizácie – potrebujete mať v okne či dverách priestor, cez ktorý budete môcť vypúšťať teplý vzduch z klimatizačnej jednotky. V predaji sú rôzne adaptéry na okná, ktoré sa kotvia pomocou suchého zipsu a tak sú plne odnímateľné, napríklad mimo sezóny. Tým, že sú univerzálne na najrôznejšie veľkosti okien sú ale nevzhľadné a neestetické.
Praktickejšie riešenie preto mať dieru v stene. Napríklad pod oknom by stačilo vyvŕtať cca 15-20 cm dieru, ktorú je možné osadiť napríklad aj ventilátorom na výmenu vzduchu. Zároveň by to ale mohlo byť v prípade potreby odvetrávanie teplého vzduchu z klimatizácie. Takéto „diery“ by ste mohli mať pokojne v každej miestnosti, mobilné klimatizácie sú totiž mobilné, majú kolieska a jednoducho sa presúvajú.
1x1x1 m
Asi toľko miesta si pripravte na mobilnú klimatizáciu. Samotné zariadenie nie je veľmi veľké, je o čosi väčšie ako čistička vzduchu, no pripočítajte si potrebné potrubie a výstup do okna a zrazu je toho priestoru potrebného o čosi viac.
Nezúfajte, ak toľko miesta nemáte, vždy sa dá klimatizačná jednotka nejak popresúvať a vymyslieť jej umiestnenie tak, aby zaberala čo najmenej miesta. Majte len na pamäti to, že ide o pomerne veľké zariadenie.
Pozitívom je, že pokiaľ nevyužívate funkciu odvlhčovania, kondenz nie je potrebné neustále vypúšťať, stačí sporadicky, keď to oznámi samotná klimatizácia. Keď už spomínam funkcie, okrem chladenia a spomínaného odvlhčovania vedia mobilné klimatizácie byť použité aj ako ventilátory, ktoré iba rozvírujú vzduch. Niektoré drahšie jednotky majú aj funkciu ohrievania, čo sa môže hodiť v studených mesiacoch, kedy ešte nechcete kúriť kotlom, alebo bytové družstvo sa ešte nerozhodlo kúriť celú bytovku. Takéto ohrievanie je lacnejšie ako kúrenie kotlom. V takom prípade navyše nepotrebujete mať flexibilnú hadicu von oknom.
Inštalácia bez profíkov
Výhodou mobilnej klimatizácie je i to, že si ju viete nainštalovať aj sami. To s bežnou klimatizáciou radšej neskúšajte, pokiaľ už nemáte nejaké skúsenosti. Inštalovať bežnú klimatizáciu zaberie dvom skúseným montérom pokojne aj pol dňa. Nainštalovať mobilnú klimatizáciu zaberie možno hodinu.
Samotnú klimatizáciu inštalovať nijak špeciálne nepotrebujete. Najzdĺhavejšie je inštalovanie „tesnenia“ na okno. To sa predáva samostatne. Kúpite ho za zhruba 30 a viac eur. V predaji sú zásadne univerzálne riešenia, takže pokiaľ nemáte 2-metrové okno, určite vám takéto tesnenie sadne aj na vašu mobilnú klimatizáciu. Tesnenie sa inštaluje zväčša pomocou suchých zipsov, rovnejšou časťou na rám.
ETA vytvorila celkom vydarené inštalačné video. Pre predstavu ako sa klimatizácia inštaluje je výborné.
Po nainštalovaní tesnenia stačí pripojiť flexibilnú hadicu k klimatizačnej jednotke a tesneniu a môžete spustiť zariadenie. Stačí stlačiť ON/OFF, žiadne komplikované nastavenia vás nečakajú. Na chladenie hľadajte mód „cool“ a nastavte si požadovanú teplotu.
Lekári neodporúčajú nastavovať veľmi nízke teploty, no ak chcete rýchlo vychladiť domácnosť, môžete dať na istý čas aj 20°C a neskôr teplotu upraviť napríklad na 24-25°C. Už aj to pri súčasných teplotách vonku je pre telo poriadny šok.
Pri inštalácii dbajte na bezpečnosť. Neodporúčam inštalovať klimatizáciu na prvom či zvýšenom poschodí tak, že ju budete využívať nonstop, vrátane noci. Nie je to bezpečné. Pri používaní mobilnej klimatizácie na nízkych poschodiach alebo miestach, kde je jednoduché sa dostať, buďte preto vždy doma. Ak chcete takúto klimatizáciu používať aj keď nie ste doma, odporúčam si nechať navŕtať otvor do steny. V prípade bytových domov sa informujte u správcu akým spôsobom môžete zasahovať do stien.
Mobilná klíma áno či nie?
Ak nemáte priestor a hlavne čas na inštalovanie klasickej klimatizácie, tak určite áno. Ak však nemáte priestor v byte, tak to zvážte. Nie je to malé zariadenie. Zvážte aj spôsob vypúšťania teplého vzduchu. Ak už máte rekuperáciu vzduchu, môžete vyskúšať natiahnuť hadicu tam. Ak nemáte, porozmýšľajte či si niečo podobné nenecháte nainštalovať. Dovtedy môžete pokojne využívať univerzálne okenné „tesnenie“.
Mobilná klimatizácia nie je celkom lacné riešenie, no za zhruba 200-300 € už kúpite najdostupnejšie modely pre menšie miestnosti. Ak chcete chladiť veľké priestory, zvážte nainštalovanie klasickej nástennej jednotky.
Mimochodom, je zaujímavé, že z veľkých renomovaných výrobcov klimatizácií neponúka mobilnú klimatizáciu ani jeden.