Zima udiera naplno na mnohých miestach Slovenska. Nejedna domácnosť kúri na plné obrátky a na telomeroch svieti aspoň 21 °C, ak nie aj viac.
Vedeli ste, že znížením teploty o jeden jediný stupeň dokážete ušetriť okolo 5 % nákladov na kúrenie? To je však iba čistá teória. V praxi je to prakticky nereálne overiť, každý deň je predsa iné počasie a inak sa kúri.
Ako ušetriť ale reálne? Tak, aby ste to aj videli na účtoch? V prvom rade si v prípade plynového kúrenia odpíšte stav plynomeru práve teraz, ešte pred tým ako začnete šetriť na kúrení. Ak máte elektrické kúrenie, skúste si odpísať aj stav elektromera. V oboch prípadoch je ale problém to, že plyn aj elektrinu môžete využívať nielen na kúrenie, ale aj na ohrev teplej úžitkovej vody. Takže výsledok šetrenia bude určite skreslený.
V prípade elektrického kúrenia ale môžete spraviť to, že vymeníte klasické poistky za také, ktoré vedia merať spotrebu. Smart ištičov je na trhu niekoľko. Staviť ale môžete aj na ne-smart riešenia – merače spotreby s vlastýnm meračom a LCD displejom. Vďaka tomu viete celkom presne merať spotrebu konkrétnych vykurovacích telies. Elektrické kúrenie je tak v tomto prípade výhodou.
V druhom rade si overte, či nemáte zásadné úniky tepla. Najideálnejšie je to spraviť termálnou kamerou, práve teraz v zime, kedy celkom jasne vidieť, kde a akým spôsobom uniká teplo z vašej domácnosti. Určite to budú okná a dvere, ktoré síce môžu byť plastové, ale ich tesnenia už dávno nie sú čo bývali. Alebo sú len z dvojskla, ktoré má celkom iné izolačné vlastnosti ako troj či štvorsklo. Rovnako to platí aj pre dvere.
Ak nemáte možnosť si zmerať úniky tepla termokamerou, viete si to spraviť aj po starom. K oknám a dverám stačí dať ruku a môžete cítiť ako cez ne vniká do vnútra studený vzduch. Buď si ich skúste nastaviť, aby priliehali k rámu tesnejšie (predsalen majú plastové okná nastavenie na leto a na zimu), alebo ich dodatočne zaizolujte nalepovacími tesneniami. Pozor na to, aby ste to neprehnali a nechceli tesniť okná 2-3-4 cm tesneniami, ktoré zamedzia zatvoreniu samotného okna či dverí.
Ak bývave v rodinnom dome, hrozí, že vcelku dosť tepla vám uniká cez strechu. Ak je nezateplená, príp. nemáte zateplenie stropu, únik uvidíte celkom ľahko – cencúle. Tie sa tvoria na strechách, cez ktoré uniká teplo von, zohrieva prípadný sneh na strešnej krytine, ten sa roztopí na vodu a pomaly steká po streche dole, až sa z nej tvoria cencúle. Vyzerá to síce parádne, no s týmto určite neušetríte. Odporúčame aspoň zateplenie stropu, riešení je nepreberné množstvo – od tých jednoduchých, ktoré si viete spraviť aj sami, až po tie profesionálne, ktoré ale môžu vyjsť na tisíce.
Na tisíce vás môže vyjsť aj zateplenie obvodového plášťa, teda obvodových múrov domov, ale aj bytov. Toto je však tiež jeden z dôležitých krokov, ako šetriť v zime na kúrení a v lete zas na chladení domácností.
Ak nič z vyššie spomínaných úprav nie ste schopní spraviť okamžite či v dohľadnej dobe, je celkom možné, že veľa neušetríte. No predsalen sa čosi ušetriť dá. Prakticky všade sa stretnente s tým, že si máte znížiť teplotu na termostate o aspoň 1 °C, teplejšie sa obliecť a piť teplý čaj či zakryť sa dekou. To sú síce pekné a logické tipy, no znižujú komfort bytia.
Mnohí odborníci na kúrenie ale skôr radia, aby se udržiavali konštantnú teplotu, nech už máte plynové či elektrické kúrenie. Neustála zmena teploty na termostate vraj spôsobuje to, že síce šetríte energiu znížením teploty o 3-5 °C v prípade, že ste mimo domu (v práci, škole, výlete…), no v momente, keď zapnete kúrenie na pôvodných 21-22 °C, vykurovacie telesá spotrebujú viac energie, ako by spotrebovali v prípade konštantne nastavenej teloty. Dôvodom má byť to, že kotol či elektrické radiátory/podlahovka sa snažia dosiahnuť cieľovú teplotu výrazným zvýšením výkonu, na čo potrebujú násobne viac energie ako pri bežnom temperovaní, teda udržiavaní určitej teploty.
Ak nemáte tepelné čerpadlo, ale iba klimatizáciu, v zime môžete na kúrenie využívať aj tú. Klimetizácia je totiž otočené tepelné čerpadlo, no dokáže aj vykurovať. V prípade vonkajších teplôt nad nulou je možné efektívnejšie kúriť klimatizáciou ako klasickými metódami. Klimatizačná jednotka síce spotrebuje určitú elektrickú energiu, no vďaka vysokej efektivite vám dodá viac tepla ako za rovnakú spotrebovanú energiu ako pri klasických formách kúrenia.
Zaujímavým riešením na šetrenie môžu byť aj smart radiátorové hlavice. Nekupujte ale zbytočne predražené riešenia, pokojne stačia aj celkom lacné hlavice, ktoré dokážu meniť základné nastavenie. Detekcia otvoreného okna či iné vychytávky aj tak fungujú iba ako sa im zachce. To už radšej spojiť so smart snímačom okna a v prípade, že sa otvorí, automaticky sa vypne radiátor. Takéto riešenie dokopy môže byť podstatne lacnejšie ako hlavice, ktoré o sebe tvrdia, že toto všetko dokážu samé.
Ušetriť sa teda dá aj pomocou smart doplnkov, no treba pozerať aj na ich schopnosti i cenu, inak vás šetrenie môže prísť napokon aj celkom draho.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.