Smart svietidlá sú tu roky, stoja však také sumy, že sa človeku z toho občas hlava zatočí. Potom sú tu smart žiarovky, no tie sú zväčša s päticami E27, E14 či GU10. To zas obmedzuje výber svietidla.
Existujú však aj iné spôsoby, a to celkom jednoduché, ako spraviť z obyčajného hoc aj LED svietidla smart lampu. Stačí totiž smart vypínač, ale smart modul pod vypínač.
Po vyskúšaní všetkého možného do smart domácnosti od TP-Link Tapo prišli rad aj na smart vypínače z rovnomennej série. Tie sú iba dva – Tapo S210 a Tapo S220. Prvý menovaný má jedno tlačidlo, druhý má dve. TP-Link (zatiaľ) nevyrába malé krabičky do steny v podobe spínacích modulov, ktoré majú vo svojom portfóliu konkurenti.
Inštalácia vypínača pritom nemôže byť jednoduchšia. V balení je samotný vypínač, ale aj „krabička“ do steny. V nej sú len dva otvory pre káble. To je plusom, ale zároveň aj mínusom, hlavne aj potrebujete prepojiť viac vypínačov v rôznych kútoch miestnosti. To sme s vypínačmi zatiaľ neskúšali, ale príde aj na to.
Samozrejme, ako prvé je nutné vypnúť si poistku pre dané svietidlo (obvod), ktorého vypínač sa chystáte meniť. Pre istotu si však absenciu prúdu skontrolujte skúšačkou. Ak je všetko v poriadku, vypínač Tapo S210 stačí pomocou poistky v spodnej časti uvoľniť a celú jeho prednú časť odobrať. V ruke vám ostane plastová časť, ktorá ide do steny a kotví sa do klasickej krabice pod omietkou.
Vypínač je pritom dostatočne plochý a jeho vnútornosti sa zmestia aj do plytkej (cca 30 mm) krabice. Následne do jednej (označenej dierky) vložíte a skrutkou upevníte fázový vodič, do druhého nulový vodič a taktiež ho ukotvíte skrutkou. Potom už stačí vypínač iba ukotviť do podomietkovej krabice a zapojiť pribalené batérie. Áno, aj keď do vypínača ide elektrický prúd, na chod smart modulu vo vnútri slúžia batérie.
Pred pripevnením prednej časti vypínača je ešte nutné pridať vypínač do appky Tapo. Na na poslúži aj tlačidlo Reset. To je nutné stlačiť a počkať, kým appka po zvolení správneho vypínača na pridanie rozpozná nový vypínač a pripojí ho. Trvá to asi 15 sekúnd. A tak ako som chválil pripojenie v prvom teste TP-Link Tapo, chváliť musím aj teraz. Jednoduchšie a rýchlejšie pripájanie smart home zariadení som ešte hádam nevidel.
Potom už stačí iba pripevniť späť prednú časť vypínača a je hotovo. Jednoradový vypínač sme zvolili pre svetlo nad jedálenským stolom. A to aj preto, že od klasických vypínačov od Legrandu v celkom dome sa dizajnovo pomerne statočne odlišuje. Je belšie s ostrými hranami a nemá okolo vypínača žiadny rámik.
Zároveň funguje iba jedným smerom – stláča sa spodná časť vypínača, ktorá sa vďaka pružinke vždy vráti do pôvodnej polohy. Ďalšie stlačenie pritom svietidlo vypne, ďalšie ho zapne atď. Alebo môžete využiť appku alebo hlas, prípadne i automatizáciu, napríklad pomocou pohybového senzoru Tapo T100, alebo aj pomocou otvorenia, napríklad dverí s Tapo T110. Vďaka integrácii do systému Tapo sa so smart vypínačom ale dajú robiť ešte väčšie divy ako len takéto jednoduché procesy.
Nabudúce skúsime vymeniť klasické vypínače v dvoj, alebo trojrámiku a nahradíme ich smart vypínačmi Tapo. To je totiž veľká otázka, ako sa budú správať a hlavne či sa zmestia vypínače vedľa seba a ako to bude s vypínačmi, ktoré majú „súrodencov“ v inej časti miestnosti a dvomi či tromi sa zapínajú rovnaké svietidlá.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.