Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako si vymazať účet na sociálnych sieťach, vrátane Instagramu?

Ako si vymazať účet na sociálnych sieťach, vrátane Instagramu?
Zdroj | pixabay.com
Michal Spiegel
Ako si vymazať účet na sociálnych sieťach, vrátane Instagramu?
Zdroj | pixabay.com
Zdroj | pixabay.com

Chcete vstúpiť do nového roku bez otravných sociálnych sietí? Čo takto sa zbaviť najpopulárnejšej siete Instagram? Tu je návod, ako na to. Zabudnúť ale nemusíte ani na Facebook. Článok o tom, ako vymazať svoj Facebook účet sme vám už ponúkli pred časom..

Medzitým však Instagram nabral na popularite. Nie je to žiadnym prekvapením, keďže Facebook má za sebou množstvo bezpečnostných škandálov a napriek tomu, že Instagram patrí pod Facebook, mnohým používateľom vyhovuje jeho používateľské prostredie.

Zdroj | Instagram
Pozrite si

NÁVOD | Ako deaktivovať, alebo zmazať profil na Facebooku?

Samotná sieť je však značne návyková, keďže vás núti scrollovať aj niekoľkokrát za deň cez všetky príspevky, aby ste náhodou nič nezmeškali. Dizajn, ktorý má používateľov udržať na sieti sa autorom Instagramu skutočne podaril a po scrolllovaní do posledného príspevku, ktoré väčšinou ani nečítate, vyplaví váš mozog dávku dopamínu ako pri droge.

Okrem návykovosti je Instagram podobne ako Facebook presýtený dezinformáciami a podvodmi, ktoré sa momentálne upriamili na koronavírus a na šírenie „zaručených právd“. Pre viac informácií na túto tému odporúčam tohtoročný dokumentárny film na Netflixe The Social Dilema.

Preto ak ste sa rozhodli skončiť s touto sociálnou sieťou, tu je návod, ako si môžete vymazať účet. Možnosť vymazania nehľadajte v aplikácii, keďže cez tú sa Instagram vymazať nedá, čo je celkom paradox, keď zoberieme do úvahy, že používatelia sa v drvivej väčšine prípadov registrujú práve cez appku. Musíte navštíviť oficiálnu webovú stránku Instragam.com

V pravom hornom rohu kliknite na svoj profil a následne na kategóriu „nastavenia“. V nej si zvoľte „súkromie a zabezpečenie“, kde v dolnej časti nájdete možnosť stiahnutia údajov. Následne napíšete svoj mail a Instagram vám do 48 hodín zašle vás súbor so všetkými dátam z vášho Instagram profilu. Tie si následne môžete uložiť na harddisk.

Keď ste sa pevne rozhodli o vymazanie svojho účtu, musíte to urobiť cez tento link. Webstránka sa vás ešte opýta na dôvod vymazania, kde môžete napríklad uviesť príliš veľa reklám alebo nedostatok času alebo obavy o súkromie či iné dôvody, pre ktoré ste sa rozhodli.

Následne už len stačí napísať svoje heslo a kliknúť na odstrániť účet. Stránka vás informuje, že najbližší mesiac bude váš účet skrytý pred ostatnými a vy tak stále máte možnosť si rozmyslieť svoj krok. Po uplynutí 30 dní sa váš účet natrvalo vymaže. Stačí už len vymazať appku z telefónu a je to.

Pozrite si

Ako vymazať svoju (internetovú) existenciu?

Pokiaľ nechcete zvoliť takýto radikálny krok, stále je tu možnosť obmedziť svoju prítomnosť na tejto sociálnej sieti. V prvom rade odporúčame nastaviť denný limit. Každý smartfón ponúka takúto možnosť. V iPhonoch si môžete limit nastaviť v nastaveniach „Čas pred obrazovkou“. Následne kliknite na limit pri aplikáciách, kde si viete zvoliť akúkoľvek nainštalovanú appku a vybrať časový limit. Pri Instagrame by sme odporučili maximálne 30 minút denne. Po tomto limite sa aplikácia na zvyšok dňa uzavrie a budete mať menšie nutkanie na ňu opäť kliknúť.

Ďalším spôsobom, ako tráviť na sociálnej sieti menej času, je obmedziť počet ľudí, ktorých sledujete na najnevyhnutnejšie profily. Pokiaľ chcete byť informovaný, sledujte niekoľko serióznych médií, ktoré reálne aj čítate na dennej báze. Väčšinou platí, že najdôležitejšie správy dňa preberajú všetky médiá, takže ak budete sledovať iba niekoľko novinových stránok, nič dôležité vám neujde.

Zdroj | Alex Castro / Verge
Pozrite si

Unikla databáza 235 miliónov účtov na YouTube, TikToku a Instagrame

Čo sa týka priateľov, tu to necháme na vás, no opäť platí, že sledovať niekoľko stoviek „priateľov a známych“, s ktorými ste sa možno aj niekoľko rokov nevideli vám okrem pozitívnych informáciách o nich nedá žiadnu pridanú hodnotu. Každopádne počet ľudí, ktorých na Instagrame sledujete by mal byť čo najmenší, keďže každý ďalší človek iba zvyšuje váš čas na tejto sociálnej sieti, ktorý môžete využiť oveľa efektívnejšie.

Aby ste sa vyhli konšpiráciám a falošným správam, odporúčame sledovať spoľahlivé médiá a nie samozvaných nositeľov právd a konšpiračné stránky. Pokiaľ si chcete vymazať svoj účet na Facebooku, tu nájdete článok, ako na to. Taktiež si môžete prečítať náš článok o tom, ako vymazať svoju internetovú existenciu.