Reklama
  • #iOS
  • 3 min.
  • 26.7.2019

Ako si rýchlo privolať pomoc cez iPhone alebo hodinky Apple Watch?

Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Každý iPhone s operačným systémom iOS 11 alebo novším, ako aj každé hodinky Apple Watch, v sebe majú zabudovanú funkciu SOS, ktorá môže vám alebo ľuďom vo vašom okolí v kritickej situácii zachrániť život. Ako sa používa?

Funkcia SOS v iPhone a hodinkách Apple Watch slúži na rýchle privolanie pomoci a upozornenie tiesňových kontaktov v prípade núdze alebo nebezpečenstva. Funkcia vytočí núdzovú linku podľa krajiny, v ktorej sa aktuálne nachádzate a po skončení hovoru môže automaticky odoslať vybraným kontaktom informácie o vašej aktuálnej polohe.

Spôsob akým funkciu SOS na iPhone aktivujete, sa medzi jednotlivými generáciami tohto smartfónu líši. Princíp je veľmi jednoduchý a po prečítaní tohto článku si môžete aktiváciu funkcie SOS sami vyskúšať. Dočítajte ho však až do konca, aby ste vedeli včas tiesňové volanie zrušiť ešte skôr, než zariadenie skutočne tiesňovú linku vytočí.

iPhone 8 alebo novší

V prípade modelu iPhone 8 alebo novšieho (napr. iPhone X, iPhone XR alebo XS), môžete funkciu aktivovať podržaním bočného tlačidla naraz s jedným z tlačidiel hlasitosti.

Ak ste držali tlačidlá správne, na obrazovke sa vám objaví posuvník pre vypnutie, posuvník Zdravotné ID a posuvník SOS. V prípade núdze môžete posledný posuvník potiahnuť doprava, alebo jednoducho tlačidlá ešte chvíľu podržíte.

Zdroj | Apple

V takom prípade sa ozve varovný signál, po ktorého odznení funkcia zavolá tiesňovú linku. Ak nechcete skutočne na tiesňovú linku volať, tlačidlá okamžite po zaznení varovného signálu pustite. Volanie sa v tom momente preruší.

iPhone 7 alebo starší

V prípade modelu iPhone 7 alebo staršieho je potrebné päťkrát po sebe rýchlos tlačiť bočné, alebo horné tlačidlo pre zamknutie zariadenia. Pozor! V prípade týchto modelov sa na obrazovke zobrazí posuvník SOS, no na iPhone 8 alebo novšom sa okamžite spustí varovný signál a odpočet, po ktorého skončení iPhone vytočí tiesňovú linku. Aj v tomto prípade máte ešte pár sekúnd na to, aby ste volanie pred jeho uskutočnením včas zrušili.

Pozrite si

AKO na Macu robiť screenshoty bez tieňov okien

Apple Watch

V prípade hodiniek Apple Watch je spustenie funkcie SOS priamočiarejšie, no vyžaduje si splnenie jednej z dvoch podmienok. Hodinky musia byť v dosahu iPhonu s ktorým sú spárované, alebo musia byť v dosahu známej Wi-Fi siete. V druhom prípade musí byť na hodinkách povolená funkcia Volanie cez Wi-Fi.

Keď sú tieto podmienky splnené, teraz už len stačí pár sekúnd podržať bočné tlačidlo na hodinkách, kým sa na obrazovke nezobrazí posuvník SOS. Aj v tomto prípade môžete tlačidlo pustiť a následne posunúť posuvník, alebo tlačidlo držať až kým neprebehne odpočet a nezaznie varovný signál.

Zdroj | Apple

Tiesňové kontakty

Ak chcete aby bola pri volaní na tiesňovú linku odoslaná vaša aktuálna poloha tiesňovým kontaktom, v aplikácii Zdravie si musíte tieto kontakty manuálne nastaviť. Túto možnosť nájdete pod záložkou Zdravotné ID, kde môžete vybrať kontakty z vášho adresára a pridať k ním rodinné a príbuzenské vzťahy. Samotnej aplikácii Zdravie sme sa venovali v samostatnom článku.

Zdroj | Apple
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.