Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako si privyrobiť popri práci šoférovaním? 5 vecí, ktoré potrebujete na začiatok

Ako si privyrobiť popri práci šoférovaním? 5 vecí, ktoré potrebujete na začiatok
Zdroj | Humphrey Muleba
Stanislav Vinc
Ako si privyrobiť popri práci šoférovaním? 5 vecí, ktoré potrebujete na začiatok
Zdroj | Humphrey Muleba
Zdroj | Humphrey Muleba

V časoch ekonomickej neistoty sme sa rozhodli predstaviť vám niekoľko spôsobov, ako môžete vylepšiť váš osobný, resp. rodinný rozpočet pomocou moderných technológií. Po kuriérskej práci vykonávanej pomocou smartfónu, aplikácie a takmer ľubovoľného dopravného prostriedku je čas pozrieť sa na aplikácie tzv. zdieľaných jázd.

Pojem „zdieľaná jazda“ pôsobí moderne a tajomne, no v praxi je nepresný a využívaný ako synonymum pre spoločnosti poskytujúce taxi-služby, ktoré sa však s pojmom „taxi“ nechcú z rôznych dôvodov spájať. Na mysli teda máme služby ako Uber, Bolt a ďalšie, ktoré sú dostupné aj u nás.

Tieto služby spôsobili v oblasti taxislužieb nemalú revolúciu. Spočiatku pre ne bolo aj na Slovensku možné začať jazdiť prakticky zo dňa na deň, bez výraznejších papierovačiek a byrokracie. Po mnohých protestoch konvenčných taxikárov je však už dnes situácia trochu odlišná a začatie práce pre tieto služby si vyžaduje absolvovanie viacerých krokov. Stále však ide o jednu z najjednoduchších ciest, ako si privyrobiť počas voľných dní, večerov a víkendov. Ak sa vám to v praxi osvedčí, napokon sa z tejto aktivity môže stať aj váš hlavný job. Čo pre to teda urobiť?

Obsah pokračuje pod reklamou

Vyberte si službu

Aktuálne je na Slovensku dostupných viacero služieb tzv. zdieľaných jázd, pričom pre väčšinu z nich môžete jazdiť aj súbežne. Ak vám z jednej aplikácie neprichádzajú objednávky na jazdu alebo vám nevyhovuje aktuálna tarifa, prepnúť sa môžete do druhej či tretej, atď.

Postupne sa tak môžete zaregistrovať do viacerých služieb, pričom pre tú prvú sa môžete rozhodnúť aj podľa toho, ktorá z nich je podľa vás vo vašom meste najpopulárnejšia a toho, ktorá vám ponúka lepšie podmienky.

Podmienky jednotlivých služieb sa medzi sebou líšia. Najflexibilnejší spôsob práce ponúka Bolt a Uber, v ktorých môžete byť pánmi svojho času. Ak chcete jazdiť pre Hopin, no túto prácu nebudete robiť nepretržite, ako tzv. „extra vodič“ môžete objednávky prijímať iba vo vybraných časoch. V službe RYDE sa zas očakáva, že budete jazdiť pravidelne, nakoľko služba vodičom prenajíma svoju vlastnú flotilu áut.

Auto a smartfón

Vo väčšine služieb zdieľaných jázd platí, že musíte vlastniť alebo si prenajímať vlastné auto. Každá služba má pre autá stanovené vlastné podmienky. Napr. v prípade služby Uber musí ísť o 4-dverové auto s rokom výroby 2000 alebo novším, v dobrom technickom stave, ktoré ponúka min. 5 sedadiel s bezpečnostným pásom a fungujú mu okná i klimatizácia.

Služba Hopin preferuje, ak vozidlo nie je staršie ako 8 rokov, no pri jeho posudzovaní prihliada na jeho celkový stav. V službe Bolt stačí, ak má vozidlo povinné zmluvné poistenie a osvedčenie taxislužby.

Pre prijímanie objednávok je samozrejme potrebný smartfón, ktorý vám zároveň poslúži aj na navigáciu a komunikáciu s cestujúcim pred jazdou. Aplikácie týchto služieb sú pomerne nenáročné a tak vám na tieto účely poslúži prakticky akýkoľvek smartfón. Odporúčame vám však dokúpiť si k nemu kvalitný držiak, ktorý nebude prekážať vašemu výhľadu na vozovku a nabíjačku s dostatočným výkonom.

Preukaz vodiča taxislužby a ďalšie doklady

Pre úspešnú registráciu do týchto služieb je samozrejme potrebné disponovať platným občianskym preukazom alebo pasom a platným vodičským preukazom. K autu je zas potrebné disponovať technickým preukazom a dokladom o povinnom zmluvnom poistení.

Keďže služby zdieľaných jázd sú už z pohľadu legislatívy vnímané ako taxislužby, okrem týchto dokumentov si je pre jazdenie s nimi potrebné vybaviť si aj preukaz vodiča vozidla taxislužby.

Preukaz vodiča taxislužby si je možné vybaviť napr. v Klientskom centre. Potrebovať k tomu budete kópiu vodičského preukazu, doklad o psychickej spôsobilosti, doklad o zdravotnej spôsobilosti, fotografiu a výpis z registra testov a evidenčnej karty vodiča. Viac informácií ako získať tento preukaz nájdete napr. v článkoch spoločností Bolt a Uber.

Koncesia a IČ DPH

V prípade, že jazdiť chcete samostatne a takpovediac na vlastnú päsť, zriadiť si budete musieť aj koncesiu na prevádzkovanie taxislužby. Vybaviť si ju môžete opäť v Klientskom centre, kde je potrebné odovzdať výpis z registra trestov, výpis z evidenčnej karty vodiča, fotokópiu osvedčenia o evidencii vozidla a prípadne aj fotokópiu zmluvy o prenájme vozidla.

Obsah pokračuje pod reklamou

Keďže partnerskými vodičmi týchto služieb smú byť iba právnické osoby, potrebné je mať aj pridelené IČ DPH pre odvod DPH. Tržby je taktiež potrebné evidovať do systému finančnej správy prostredníctom systému eKasa. Možné je tiež použitie virtuálnej registračnej pokladne (VRP), ktorá túto povinnosť výrazne uľahčuje.

Ak sa chcete týmto povinnostiam vyhnúť, jazdiť pre tieto služby môžete aj ako zamestnanec jednej z flotilových partnerov. Ich zoznam v rôznych mestách Slovenska uvádzajú spoločnosti Bolt a Uber na svojich stránkach.