Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako si na iPhone aktivovať haptickú odozvu klávesnice?

Ako si na iPhone aktivovať haptickú odozvu klávesnice?
Stanislav Vinc
Ako si na iPhone aktivovať haptickú odozvu klávesnice?

Apple s novým operačným systémom iOS 16 prináša pre iPhone mnoho noviniek a dalo by sa povedať, že v mnohých smeroch dobieha Android. Príkladom toho je haptická odozva klávesnice, ktorá je súčasťou Android smartfónov prakticky odpočiatku.

Na hmatovú odozvu po stlačení kláves si museli používatelia smartfónov od Apple počkať až do tohto roka, samozrejme pokiaľ si túto funkciu do smartfónu nechceli doplniť inými cestami.

Jedinou spätnou väzbou pre stláčanie kláves na iPhone bol dlhé roky iba zvuk. Ten však pôsobí pre okolie rušivo a tak si ho ohľaduplní používatelia veľmi rýchlo vypínali. Mnohí si tiež zvuky na smartfónoch vypli úplne po kúpe smart hodiniek, s ktorými sa je možné nechať upozorniť na prichádzajúce hovory a notifikácie diskrétne bez zvukov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Vďaka haptickej odozve sa písanie na dotykovej klávesnici trochu približuje písaniu na fyzickej klávesnici. O to viac na iPhone, ktorý disponuje jedným z najlepších motorčekov, ktorý Apple nazýva Taptic Engine. Implementovaný je aj do Apple Watch, kde takmer dokonale imituje ľudské poklepanie po ruke.

Ako si aktivovať haptickú odozvu klávesnice?

Prvou podmienkou pre aktiváciu haptickej odozvy klávesnice je používanie najnovšieho operačného systému iOS 16. Ak vlastníte niektorý z podporovaných modelov, aktualizáciu na túto verziu systému by ste už mali mať k dispozícii v nastaveniach v sekcii Všeobecné – Aktualizácia softvéru. V ponuke pravdepodobne uvidíte aj iOS 15.7, pod ním by ste mali vidieť aj novší iOS 16.

Ak už iOS 16 máte, stačí už iba navštíviť Nastavenia -> Zvuky a haptika a nižšie v sekcii Odozva klávesnice zaškrtnúť možnosť Haptika.

Systémová klávesnica vám od tohto momentu začne v celom systéme plošne poskytovať aj haptickú odozvu. Zaujímavé je, že Apple túto možnosť nenastavil ako predvolenú na rozdiel od konkurenčného Androidu, v ktorom si naopak haptickú odozvu musíte ručne vypnúť.

Ak ste ešte na iOS 16 neprešli a stále váhate, či to stojí za to, v našom špeciálnom formáte Tech Stories sme sa pozreli na tie najlepšie novinky, pre ktoré aktualizácia na tento systém určite stojí. Zároveň môžem osobne povedať, že v som v systéme nenarazil na žiadne výrazné chyby, ani spomalenia, ktoré by vás zvyčajne od aktualizácie na najnovší systém mohli odradiť.