Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako si manuálne aktualizovať iPhone?

Ako si manuálne aktualizovať iPhone?
Richard Pliešovský
Ako si manuálne aktualizovať iPhone?

Apple patrí medzi najzodpovednejšie firmy, aspoň čo sa týka aktualizácií jeho operačných systémov. Je to neuveriteľné, ale ešte dnes si najnovší iOS 16.3.1 nainštalujete i na staručký iPhone 8/8 Plus.

Aktualizáciu systému môžete spustiť manuálne, alebo nechať to na automatiku. V dnešnom článku vám ukážeme, ako si nastavíte jeden aj druhý režim a vysvetlíme, pre koho je ktorý lepší.

Ako na to?

Obsah pokračuje pod reklamou

Otvorte si Nastavenia > Všeobecné > Aktualizácia systému. Po rozkliknutí vidíte aktuálny stav. Na obrázku vidíte, že je nainštalovaný najnovší iOS 16.3.1 a nastavené sú Automatické aktualizácie. Po rozkliknití okna uvidíte ďalšiu ponuku: Sťahovať aktualizácie iOS, Inštalovať aktualizácie iOS a Bezpečnostné opatrenia a systémové služby. Vedľa každej položky je na pravej strane umiestnený prepínač. Ak je zapnutý, svieti na zeleno.

Hneď prvá voľba určuje, či sa váš iPhone (alej aj iPad) stiahne aktualizáciu automaticky, alebo chcete mať tento proces plne pod kontrolou vy. Druhá možnosť nadväzuje na prvú, tá totiž nainštaluje už stiahnutý softvér. V praxi to môže pokojne byť tak, že sťahovať aktualizácie máte polené, ale vy rozhodnete, aké sa nainštaluje. Rozdiel je jasný, počas sťahovanie môžete používať iPhone, počas aktualizácie nie. Kto využíva iPhone ako pracovný nástroj, napríklad redaktor natáčajúci rozhovor určite nechce, aby sa mu z ničoho nič aktualizoval telefón.

Pozrite si

Viete, čo všetko dokáže váš Apple iPhone? Naučíme vás to

Posledná položka, Bezpečnostné opatrenia a systémové služby, slúži na automatické aktualizácie a bezpečnostné opatrenia pre zariadenie a podporované príslušenstvo. Opäť si môžete zvoliť, či chcete mať automatické inštalácie, alebo si ich urobíte ručne.

Možno sa pýtate v čom je rozdiel medzi automatickou a manuálnou aktualizáciou? Mnohí z vás ste sa totiž stretli s tým, že aj keď máte nastavenú automatickú aktualizáciu, tá sa nespustí okamžite po uvoľnení nového softvéru. Nie je to chyba, ani náhoda. Apple automatickú aktualizáciu spúšťa až po niekoľkých hodinách či dokonca dňoch. Dôvodom je preťaženosť serverov v prvých hodinách, ale aj opatrnosť, neraz totiž nové aktualizácie priniesli nečakané komplikácie.

V prípade, že máte nastavenú automatickú aktualizáciu, získate ju teda s miernym odstupom. Nainštaluje sa v noci, keď je zariadenie pripojené na Wi-Fi a nabíjačku. Ak nechcete čakať, spustiť aktualizáciu môžete kedykoľvek cez spomínané Nastavenia > Všeobecné > Aktualizácia softvéru. Tam vždy aj vidíte, akú aktuálnu verziu máte nainštalovanú a či je k dispozícii novšia.

Dobrá rada na záver: Pred každou aktualizáciou nezabudnite zálohovať váš iPhone.