Reklama

Ako sa vyhnúť smrti, alebo mobilizácia po rusky

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Vojna je krutá, prospech z nej má len málokto. Pre drvivú väčšinu ľudí to prináša skazu, utrpenie a nešťastie. Tým v predných líniách hrozí smrť. Nečudo, že sa mnohí snažia vyhnúť mobilizácii, ktorú minulý týždeň vyhlásil ruský prezident.

Nie je žiadnym tajomstvom, že v Rusku funguje dobre a správne len máločo. Aj vďaka tomu sa tam otvorili nevídané možnosti, ako na jednej strane zarobiť na mobilizácii a na druhej, ako sa jej vyhnúť. Núdza nie je ani o podvodníkov.

Muži, ktorým hrozí narukovanie a nemajú možnosť prekĺznuť cez hranice do zahraničia, hľadajú rôzne cestičky aj vďaka vymysleným výnimkám. Táto situácia vytvorila veľmi lukratívne prostredie pre rozkvet predajcov nelegálnych služieb.

Obsah pokračuje pod reklamou

Hlavnou kategóriou podvodníkov snažiacich sa využiť situáciu, sú kyberzločinci, ktorí predávajú falošné dokumenty na dark webe, Telegrame a ďalších dostupných súkromných kanáloch. Nie je výnimkou vidieť reklamu na tieto falošné služby na sociálnych sieťach.

Podľa portálu RIA Novosti sa dajú na čiernom trhu získať osvedčenia o nespôsobilosti na vojenskú službu a tak sa údajne môžu ruskí muži vyhnúť vojenskej službe. Súčasťou služby má byť aj aktualizácia databázy krajského zaraďovacieho úradu do 48 hodín, aby náboroví úradníci nikdy nezačali hľadali kupca falošných dokumentov. Cena za túto službu je 27 000 rubľov (zhruba 470 dolárov).

Experti upozorňujú, že po zaplatení požadovanej sumy podvodníci prestanú komunikovať s obeťou a pravdepodobne použijú ukradnuté osobné údaje na ďalšie podvody, resp. ich predajú na dark webe ďalej.

Zdroj | Pixabay

Ďalším „zaujímavým“ trendom, ktorý vzišiel z masívneho odchodu Rusov, je 50 % nárast dopytu po tzv. sivých SIM kartách, informáciu priniesol ruský spravodajský portát Kommersant. Ide o SIM-ky, ktoré je môžné získať bez dokladu totožnosti u poskytovateľov telekomunikačných služieb.

Tieto SIM karty fungujú v sieťach MTS, MegaFon, Beeline, Tele2 a Yota a týkajú sa programov„pay-as-you-use“. Rusi húfne zháňajú tieto karty, pretože štát môže použiť bežné SIM karty na sledovanie mladých mužov vhodných na vojenskú službu a nezriedka ich dokáže zastaviť na hraniciach.

Na dopyt po sivých SIM-kách reagujú pohraničníci a začínajú sledovať svojich občanov na základe IMEI. International Mobile Equipment Identity je unikátny 15-miestny identifikátor pevne spojený s hardvérom zariadenia, nie SIM kartou.

Podľa ruskej organizácie pre internetové práva Roskomsvoboda existuje viacero správ o ľuďoch, ktorých agenti FSB pri prekračovaní hraníc s Gruzínskom, Kazachstanom a Fínskom prinútili prezradiť svoje čísla IMEI.

Sledovanie IMEI funguje pomocou telekomunikačných antén na približnú trianguláciu polohy, je to možné vďaka mobilnému operátorovi, ktorý uchováva číslo uložené vo svojej databáze. IMEI je súčasťou každej dátovej transakcie a požiadavky na komunikáciu zo zariadenia a okolitých antén. Ide o trvalý identifikátor, ktorý sa dá zmeniť len výmenou hardvéru, teda najmä smartfónu, i keď niektoré modely (neslávne známe Huawei, Ziaomi a ZTE) ukladajú IMEI do prepisovateľnej pamäte v rozpore s pokynmi technológie, čo používateľom umožňuje flashovať ju pomocou špecializovaných nástrojov.

Najlepším riešením je po šťastnom prechode hraníc zbaviť sa zariadenia a zaobstarať si nové. Čo sa však stane, ak si takéto zariadenie kúpi ďalší používateľ, napríklad vo Fínsku a vystopuje ho ruská vojenská polícia, si radšej ani nechceme predstavovať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.