Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako sa počas shutdownu naučiť písať všetkými desiatimi?

Ako sa počas shutdownu naučiť písať všetkými desiatimi?
Zdroj | Burst
Stanislav Vinc
Ako sa počas shutdownu naučiť písať všetkými desiatimi?
Zdroj | Burst
Zdroj | Burst

Vyťukať krátku správu na smartfóne dvoma prstami je dnes malina a o ten zvyšok sa postará automatická oprava textu. Pri písaní dlhších textov na počítači to už však tak jednoduché nie je. Ak sa chcete naučiť písať rýchlo, bez preklepov a všetkými desiatimi prstami aj na počítači, teraz na to máte ideálnu príležitosť.

Zdroj | Damian Zaleski

Textová komunikácia je dnes nevyhnutnou súčasťou modernej komunikácie cez internet, preto sa skôr či neskôr naučí písať aspoň primerane rýchlo na klávesnici takmer každý. Pri písaní dlhších textov, školských prác či firemných reportov však mnoho ľudí narazí na limity ich spôsobu písania. Pri nesprávnom prstoklade môže byť písanie takýchto textov frustrujúce a vo výsledku aj plné preklepov.

Zdroj | JESHOOTS.COM

Počas domácej karantény sa však môžete naučiť písať všetkými desiatimi prstami na počítači aj vy. Pomôcť vám k tomu môžu aj bezplatné online nástroje, vďaka ktorým sa premení inak nezáživné učenie na hru, ktorá bude baviť vás, ale aj vaše deti. Kým súčasná mimoriadna situácia skončí, pozeranie sa na klávesnicu pri písaní a tzv. „ďatlovanie“ dvoma prstami môžu byť aj pre vás vlastnosťami, ktoré do vtedy hodíte za hlavu.

Pozrite si

Ako sa počas karantény naučiť vyvíjať appky pre iOS?

Rozloženie kláves na štandardnej fyzickej klávesnici (a čiastočne aj na tej dotykovej) sa našťastie za posledné roky v podstate nezmenilo a tak pri učení sa správneho prstokladu môžete čerpať z obrovského množstva študijných materiálov dostupných v slovenskom jazyku. Viac ako teoretická je však pri slovenskej lokalizácii dôležitejšia praktická časť, pri ktorej si tak naplno precvičíte písanie so všetkými znakmi, ktoré v slovenčine potrebujete.

Zdroj | strojopisonline.sk

Teoretickú i praktickú časť písania všetkými desiatimi prstami v slovenskom jazyku nájdete napríklad aj na webstránke strojopisonline.sk. Samotný nácvik na tejto stránke je veľmi priamočiary, pričom si v ňom môžete vybrať z celkovo 30 cvičení. Nástroj pre nácvik vám okrem iného poskytne okamžitý prehľad aj o tom, koľko chýb ste v cvičení urobili. Vložiť doň pre nácvik dokonca môžete aj vlastný text.

Ak sa ešte stále pýtate, či štúdium písania všetkými desiatimi naozaj potrebujete, odpoveď vám na túto otázku môže poskytnúť napríklad aj test rýchlosti písania na klávesnici. Ten vám okrem informácie o rýchlosti písania v počte znakov a slov napísaných za jednu minútu poskytne aj prehľad, koľko chýb ste pri rýchlostnom písaní urobili. Na rozdiel od cvičenia na stránkestrojopisonline.sk však môžete chyby na stránke Typing Speed Test spätne počas testu opravovať.

Prepracovanejší a na obsah bohatší priestor na výuku a následné cvičenie písania všetkými desiatimi ponúka portál Písanie Hravo, ktorý patrí medzi portály, resp. služby, ktoré promptne zareagovali na mimoriadnu situáciu spôsobenú ochorením COVID-19. Písanie Hravo totiž momentálne ponúka licencie pre školy a firemné tímy úplne zadarmo a pre jednotlivcov so zľavou.

Zdroj | Písanie Hravo

Prístup k prvým deviatim klávesom v priebehu neobmedzeného času môžete v službe Písanie Hravo získať bezplatne v rámci skúšobnej verzie. Ak by sa vám tento spôsob výučby zapáčil, do konca apríla si môžete zakúpiť plnú verziu s 19 % zľavou po zadaní kódu „COVID19“. Učitelia môžu požiadať o bezplatnú licenciu na samostatnej webstránke pre školy. To isté platí aj pre firmy.

Zdroj | Písanie Hravo