Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako sa dá ukradnúť 20 miliónov dolárov cez YouTube? Cez hudobné práva

Ako sa dá ukradnúť 20 miliónov dolárov cez YouTube? Cez hudobné práva
Zdroj | NordWood Themes
Stanislav Vinc
Ako sa dá ukradnúť 20 miliónov dolárov cez YouTube? Cez hudobné práva
Zdroj | NordWood Themes
Zdroj | NordWood Themes

Federálny prokurátor Spojených štátov obvinil dvojicu mužov z neoprávneného obohacovania sa na tantiemoch z hudby, na ktorú nemali žiadne práva. V priebehu niekoľkých rokov sa im týmto spôsobom podarilo prostredníctvom portálu „Y.T.“ ukradnúť zhruba 20 miliónov dolárov, ktoré si poriadne užili.

Príjmy z predajov fyzických nosičov pre väčšinu hudobníkov v posledných rokoch nahradili príjmy z hudobných streamovacích služieb a platforiem, v ktorých sa vyskytujú ich diela. Hoci na to pôvodne nebol určený, najväčšie objemy peňazí týmto spôsobom hudobníkom vypláca YouTube.

Dôkazom toho je aj najnovšie odhalenie dvojice podvodníkov, ktorým sa v priebehu rokov podarilo falošným zastupovaním desiatok hudobníkov a skupín vybrať z platformy YouTube zhruba 20 miliónov dolárov. Kúpili si za ne novú Teslu, BMW, drahé šperky a luxusné sídlo v americkom Phoenixe.

Pozrite si

Slováci môžu odoslať pohľadnicu do vesmíru

Obvinený Jose „Chanel“ Teran a Webster „Yenddi“ Batista mali v roku 2017 osloviť spoločnosť spravujúcu licenčné poplatky v spise označenú iniciálkami „A.R.“ tvrdiac, že vlastnia autorské práva na mnohé skladby. V niektorých prípadoch mala dvojica mužov tieto tvrdenia podložiť falošnými zmluvami.

Teran a Batista podpísali zmluvy so správcovskou firmou, ktorá tak začala v mene ich spoločnosti „MediaMuv“ vyberať licenčné poplatky z použitia diel ich falošných klientov na portáli v súdnom spise označenom skratkou „Y.T“. Či ide skutočne o platformu YouTube, súd a ani samotná spoločnosť nepotvrdila. Popis služby v spise tomu však dokonale odpovedá.

Zdroj | Jenny Ueberberg

Dvojici podvodníkov sa týmto spôsobom podarilo privlastniť viacero komerčne úspešných skladieb. Len skladma „Me Llamas“ od kolombíjskej skupiny Piso 21 im mala zarobiť zhruba 100 000 dolárov. Na nemenovanej skladbe od skupiny Los Caminantes z 80. rokov podvodníci podľa portálu MarketWatch zarobili zhruba 30 000 dolárov.

Obaja muži boli obvinení zo sprisahania, peňažného podvodu, prania špinavých peňazí a krádeže identity, za čo im hrozí trest odňatia slobody na desiatky rokov.