Reklama

Namiesto veterinára zachránil život psíkovi ChatGPT

Zdroj | Taylor Kopel/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Taylor Kopel/Unsplash
Zdroj | Taylor Kopel/Unsplash

Domáce zvieratko je plnohodnotným členom rodiny a tak nečudo, že keď ochorie, chce mu majiteľ zabezpečiť čo najlepšiu lekársku pomoc. Problém nastane, keď si veterinár nevie dať rady. Presne toto sa stalo používateľovi Twitteru, ktorý na sociálnej sieti popísal, ako sa mu podarilo zachrániť život jeho sučke.

Používateľ s prezývkou Cooper v dlhom vlákne vysvetlil, ako mu četbot ChatGPT pomohol nájsť správnu diagnózu choroby, ktorou jeho pes trpel a nakoniec poskytol riešenie na liečbu.

„Po tom, čo môjmu psovi diagnostikovali chorobu prenášanú kliešťom, veterinár jej nasadil správnu liečbu a napriek vážnej anémii sa jej stav zdal byť relatívne dobrý,“ napísal Cooper. Po pár dňoch sa situácia otočila o 180 stupňov. Sučke zbledli ďasná a nové krvné testy odhalili ešte horšiu anémiu, aká bola predtým.

Obsah pokračuje pod reklamou

„Stav psa sa stále zhoršoval a veterinár nemal potuchy, čo by to mohlo byť,“ napísal. Veterinár urobil viac testov, aby vylúčil akékoľvek iné koinfekcie spojené s chorobami prenášanými kliešťami, no vyšli negatívne. Cooper sa rozhodol ísť so psom k inému veterinárovi. Predtým však, keďže mal predplatený ChatGBT 4, napadlo ho spýtať sa umelej inteligencie, aby zistila možnú diagnózu.

„Dal som mu skutočné výsledky transkribovaných krvných testov z niekoľkých dní a požiadal som o diagnózu,“ uviedol Cooper. Četbot ho najprv upozornil, že nie je veterinár, ale potom si „preštudoval“ všetky materiály a zhrnul základné problémy, ktoré prispievajú k anémii.

Test 4DX vylúčil koinfekcie, ultrazvuk zase vylúčil vnútorné krvácanie, takže zostala jediná diagnóza, ktorá by vyhovovala symptómom, IMHA. Ide o imunitne sprostredkovanú hemolytickú anémiu – autoimunitné ochorenie u psov, pri ktorom telo napáda vlastné červené krvinky. To môže viesť k veľmi nízkemu počtu červených krviniek a vyžaduje si viacnásobné krvné transfúzie.

Zdroj | Unsplash/JSB

S podozrením na túto diagnózu išiel Cooper k druhému veterinárovi a on ju potvrdil. Sučka sa po nasadení správnej liečby takmer úplne zotavila.

Veľmi dôležité je, že GPT-3.5 nedokázal určiť správnu diagnózu, no verzia GPT-4 bola už dosť inteligentná na to, aby si s tým vedela poradiť. Ak už je AI na takejto úrovni teraz, kde asi bude po niekoľkých rokoch intenzívneho trénovania?

Vďaka Cooperovi tak máme ďalší dôkaz, že umelá inteligencia môže naozaj pomôcť a ChatGPT si zaslúži rešpekt. Ten má totiž svoju povesť aktuálne dosť pošramotenú, pretože iné dôkazy ukázali, že nemá problém vymýšľať si a tvrdiť absolútne bludy. Napríklad očividný nezmysel, že som v roku 1992 založil s Miroslavom Trnkom ESET.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.