Reklama

Ako prví na Slovensku sme vyskúšali 360° kameru 360fly!

Roman Calík

Na Slovensku sa už o pár dní začne predávať unikátna kamera schopná nahrávať 360° HD videá. Očakávanú novinku 360fly sme mali možnosť vyskúšať, pritom na Slovensku je zatiaľ iba jediný kus – ten, ktorý vidíte aj na fotografiách. Aké sú naše prvé dojmy?

Najskôr je dobré si vysvetliť, čo sa myslí pod pojmom 360° videá. Jednoducho sú to videá, na ktorých vidíte všetko okolo vás, kdekoľvek sa otočíte, vidíte aj „za chrbát kameramana“. Práve na sledovanie 360° videí sú vhodné VR okuliare. Napríklad aj Samsung Gear VR Innovator Edition, ktoré sme testovali len nedávno.

Výhodou 360° videí je však i to, že si ich môžete pozrieť aj cez YouTube. Pozrite si napríklad video 360° Vysokých Tatier, myškou sa môžete vo videu priamo pohybovať a meniť uhol pohľadu. A podobné videá dokáže vytvárať aj novinka 360fly. Aby sme boli presní, sníma v rozsahu 360° horizontálne a 240° vertikálne.

Za všetkým je však iba jediný objektív! Naozaj, pozrite sa na fotografie zariadenia, nenájdete tu žiadnych 6 alebo iný počet objektívov snímajúcich okolie, z ktorých sa softvérovo vytvorí 360° video. Kamera 360fly je tak revolučnou novinkou, ktorej vývoj trval niekoľko rokov. Parametre objektívu vytvoreného z 8 členov však nie sú až tak oslňujúce (F=2.5, f=0.88mm). Zabezpečí totiž použiteľné videá len za dobrých svetelných podmienok. Za šera či v horšom osvetlení sú videá slabé, čo môžeme potvrdiť.

Nasnímané HD videá majú rozlíšenie 1504 x 1504 pixelov a snímkovacia frekvencia je 30 fps (na stránke výrobcu nájdete presný údaj 29,97 fps). V kamere ani v aplikácii 360fly si kvalitu záznamu nenastavíte. Video sa nahráva len v jedinej kvalite, jedinom rozlíšení a s jedinou snímkovacou frekvenciou, a to vo formáte H.264. Rozlíšenie fotografií má 9 Mpx. Má to však aj svoje výhody, dostanete vždy tú najvyššiu kvalitu záznamu navyše ovládanie je výrazne jednoduchšie.

Správnu orientáciu snímaného video záznamu zabezpečuje vstavaný 3-osí gyroskop a akcelerometre. To sa hodí aj pri následnom spracovaní videí, obraz je vždy orientovaný správne. Nechýba našťastie ani stabilizácia.

Celkovo nás v redakcii milo prekvapili rozmery kamery 360fly. Maličká guľka s neprehliadnuteľným dizajnom má totiž hmotnosť iba 138 gramov! Priemer tela je 61 mm. Na tele nájdete jediné tlačidlo a jedinú LED diódu, ktorá vás informuje o aktuálnom stave kamery. Nič viac! A pritom to na ovládanie kamery úplne postačí.

Napríklad ak svieti dióda na červeno, viete, že kamera nahráva. Navyše vás na štart nahrávania kamera upozorní aj krátkym vibrovaním, čo sa hodí, ak máte kameru napríklad na prilbe alebo na mieste, kde na diódu nevidíte a zapínate ju len nahmataním hardvérového tlačidla. Kamera, samozrejme, dokáže nahrávať aj bez prepojenia so smartfónom, videá si potom môžete pozrieť v aplikácii po neskoršom pripojení k smartfónu či PC.

Interná pamäť kamery má 32 GB, no nie je rozšíriteľná pamäťovými kartami. Zabudovaná batéria má 1 600 mAh. Výrobca sľubuje, že kamera vydrží nahrávať 2 hodiny záznamu, ktoré zaberú práve vstavanú pamäť. Či to bude pre všetkých používateľov výhodou sa uvidí v praxi. Ku kamere sa dokážete cez aplikáciu pripojiť pomocou Wi-Fi rozhrania a tak je prenos dát do mobilného zariadenia či PC rýchly.

Kamera 360fly má v spodnej časti konektory pre nabíjanie. Nabíjačku pripojíte pomocou USB kábla k počítaču, sieťovej nabíjačke (ktorá v balení nie je) či externému zdroju. Páčilo sa nám, že kamera si svoju polohu v nabíjačke rýchlo nájde pomocou magnetov.

Pripojenie kamery je možné cez špeciálny nástavec, ku ktorému sú v balení lepiace časti na rovnú plochu alebo aj na zaoblenú prilbu. Ako bonus dostanete aj adaptér, ktorý je kompatibilný s príslušenstvom pre akčné kamery ako GoPro. To je veľkou výhodou pre ľudí, ktorí už nejakú akčnú kameru vlastnia. Univerzálnosť adaptéra vítame.

 

Kamera je dokonca vodeodolná (IP67) a odolá aj pádom z výšky 1,5 metra. Malou nevýhodou je, že pri potopení je nutné prekryť zabudovaný mono mikrofón priloženým mini krytom.

Na prenášanie kamery dostanete v balení aj maličké puzdro. Úprimne, neverili sme, že do neho kameru zmestíme, no výrobca vedel, čo pribaľuje. 🙂

Rozhodne je dobré si ku kamere nainštalovať aplikáciu s rovnakým názvom ako kamera – 360fly. Tá je k dispozícii pre zariadenia s OS Android aj iOS. Kameru spárujete s vašim smartfónom a aplikáciou cez Bluetooth rýchlo, je však nutné sa zaregistrovať a vytvoriť ďalšie Wi-Fi pripojenie s heslom. Od tohto momentu získate aj živý náhľad na snímanú scénu.

Nahrávať videá môžete priamo cez aplikáciu. V aplikácii vidíte aj vytvorené videá, ktoré je možné si do smartfónu uložiť, alebo si ich len diaľkovo prehrávať. Cez aplikáciu môžete priamo editovať vytvorené videá a dokonca z nich vytvoriť aj video vo formáte 16:9. Z videí však môžete vytvoriť aj 360° fotografie. Editácia je jednoduchá a nestratí sa tu ani úplný začiatočník. Do videí si môžete vložiť rôzne efekty, zvuk či video spomaliť a zrýchliť. Páčilo sa nám, že aj pohybom smartfónu sa vo videu pozeráte na záznam z rôznych uhlov, efektné.

A ako je to s kvalitou záznamu? Nemali sme možnosť zobrať kameru napríklad na testovaciu jazdu autom, ale vytvorili sme video na križovatke Galvaniho/Rožňavská, ktoré nájdete, ak si kliknete na náš TECHBOX YouTube kanál. Náš priateľ Indo však zobral kameru na svoj bicykel a tieto videá si rozhodne musíte pozrieť. Práve v akcii sa ukázali všetky výhody aj nevýhody 360fly. Po kliknutí na linky sa vám zobrazí krátke video z jazdy horským terénom a video z jazdy nočnou Bratislavou.

Kvalitu nahrávaného videa hodnotíme za ideálnych svetelných podmienok dobre, zábery sú však pozerateľné len na malom displeji smartfónov. Zážitok z 360° videí je skvelý. Na väčšej uhlopriečke už cítite, že HD rozlíšenie je nedostatočné. Pri umelom osvetlení či v šere sú už videá na kraji použiteľnosti, skôr na ne radšej zabudnite.

Celkovo má kamera obrovský potenciál. Najmä ak si uvedomíte, že VR produkty sú stále dostupnejšie a ich rozšírenie je len otázkou krátkeho času. Navyše cena 499 €, za ktorú sa kamera bude predávať na Slovensku je zaujímavá. Síce patrí k tým, za ktoré kupujete tie lepšie akčné kamery, no 360fly nemá zatiaľ na Slovensku ani v Európe reálneho konkurenta.

Pozrite si

Samsung Gear VR Innovator Edition: dostanú vás!

Pre akčných športovcov, automobilových jazdcov a množstvo ľudí bude kamera 360fly „must have“ darček pod vianočný stromček, o tom nepochybujeme. Na trhu by sa mala objaviť v polovici novembra 2015. Kúpite ju na stránke www.360fly.sk, ale aj v predajniach NAY Elektrodom či vo vybraných e-shopoch. V redakcii sa už teraz tešíme na dlhšie používanie, určite si pre vás pripravíme viac 360° videí.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.