Reklama

Ako prežiť na Mesiaci? V lunárnej jaskyni, ktorej existenciu potvrdili vedci

Zdroj | Univerzita v Trente
Juraj Procházka
Zdroj | Univerzita v Trente
Zdroj | Univerzita v Trente

Talianski vedci z Univerzity v Trente tvrdia, že sa im podarilo objaviť podzemnú jaskyňu na Mesiaci. Nachádza sa v oblasti Mare Tranquillitatis (More pokoja), kde pristávali astronauti misií Apollo. O podzemných jaskyniach na Mesiaci sa špekuluje už najmenej 50 rokov, ale ich existenciu sa zatiaľ dokázať nepodarilo.

Vedci Lorenzo Bruzzone a Leonardo Carrer z univerzity v talianskom Trente sú však presvedčení, že sa im podarilo nájsť chýbajúci dôkaz. Radarové údaje zo sondy NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) potvrdzujú, že obrovské lávové rúry vedú do tunelov dostatočne veľkých na umiestnenie celých základní.

Pozrite si

NASA vyberá lokality pre Artemis Base Camp. Kde vznikne lunárna základňa?

Obsah pokračuje pod reklamou

Mesiac je nepríjemným miestom pre pobyt pozemšťanov. Teploty sa tu pohybujú od 121 °C cez deň, po -133 °C v noci. Keďže Mesiac nemá atmosféru, ani magnetické pole, radiácia je tam 150-krát vyššia ako na Zemi, povrch neustále bombardujú mikrometeority a sem-tam aj väčšie kúsky vesmírneho kamenia. Všetko sú to rizikové faktory pre budúce lunárne základne. Povrch Mesiaca je navyše pokrytý vysoko abrazívnym prachom, ktorý sa na všetko lepí.

Zdroj | NASA

Mare Tranquillitatis Pit

Výskumníci už roky hľadajú spôsoby, ako ochrániť budúcich obyvateľov Mesiaca. Tepelnú izoláciu, tienenie proti žiareniu, aj ochranu voči mikrometeoritom zaistia hrubé steny základne, ktorá bude v ideálnom prípade navyše skrytá pod povrchom. Mnohé plány na lunárne základne preto uvažovali o ich ukrytí pod vrstvou regolitu, zavŕtaní do strán kráterov alebo do lávových plání. Zvažoval sa dokonca pomerne šialený nápad vytvoriť umelé jaskyne pomocou odpálenia jadrových náloží pod povrchom.

To zrejme nebude nutné, ako ukazuje výskum talianskych vedcov. Podľa vedcov sa jedna z podzemných jaskýň nachádza v Mori pokoja (Mare Tranquillitatis). Ide o miesto, kde pred viac ako polstoročím pristáli astronauti misií Apollo 11, Apollo 16 a Apollo 17. Pochádza odtiaľ aj minerál tranquillityit, ktorý na Zem dopravila posádka Apolla 11.

Na Mesiaci nikdy nebola tekutá voda, ale kedysi tu existovala veľká sopečná činnosť. Pozemské teleskopy odhalili ryhy alebo rokliny, ktoré sa neskôr ukázali ako zrútené lávové trubice. V ére letov lodí Apollo boli zblízka odhalené hlboké krátery, o ktorých sa predpokladá, že ide o prázdne lávové jamy. Ak sú tieto jamy spojené s hlbokými lávovými tunelmi, mohli by poskytnúť útočisko pre budúcich osadníkov.

Zdroj | Univerzita v Trente

Radarový profil Mare Tranquillitatis Pit

Vedelo sa, že jamy sú určite dostatočne hlboké, ale či na ich dne existujú tunely, bolo viac ako 50 rokov predmetom špekulácií. Tento oriešok sa podarilo rozlúsknuť medzinárodnému tímu vedcov pod vedením Lorenza Bruzzoneho z Univerzity v Trente. Pomocou radarových údajov zozbieraných sondou Lunar Reconnaissance Orbiter sa pozreli na jamu známu ako Mare Tranquillitatis Pit  v Mori pokoja. Radarové odrazy ukázali, že na dne šachty je skutočne pripojený veľký tunel.

Počas misie LRO zachytil miniatúrny rádiofrekvenčný (Mini-RF) radar sondy v roku 2010 sériu snímok mesačného povrchu. Teraz, o mnoho rokov neskôr, vedci tieto snímky analyzovali pomocou komplexných technológií spracovania signálu, ktoré boli nedávno vyvinuté v laboratóriu Univerzity v Trente. Zistili pritom, že časť radarových odrazov z oblasti Mora pokoja možno pripísať podzemnej trubici.

Pozrite si

Čína chce vybudovať vesmírnu základňu pod povrchom Mesiaca

Tento objav poskytuje prvý priamy dôkaz o prístupnom skalnom tuneli pod povrchom Mesiaca. Analýza údajov umožnila zostaviť model predstavujúci počiatočnú časť tunela. „Je veľmi pravdepodobné, že ide o vyprázdnenú lávovú rúru“, povedal Lorenzo Bruzzone.

Jama má priemer 100 m a je hlboká až 170 m, takže prierez rúry bude pravdepodobne obrovský. Vstup a výstup z takejto jamy by si síce vyžadoval výťah, aký sa používa napríklad v banských šachtách, ale ak sa v tuneli nenachádza priveľa sutín, bolo by v ňom dosť miesta na zriadenie celej základne, vrátane dielní, laboratórií a dokonca aj hydroponickej farmy na pestovanie rastlín. Vďaka takýmto jaskyniam by sa Mesiac mohol stať prívetivejším miestom pre život budúcich osadníkov.

Výskum bol publikovaný v magazíne Nature Astronomy.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.