Reklama

Ako preukázať, že som prekonal covid? OP+ sa rozširuje aj pre neočkovaných

Zdroj | engin akyurt
Richard Pliešovský
Zdroj | engin akyurt
Zdroj | engin akyurt

Od dnešného dňa sa do režimu OP+ začnú počítať aj tí, ktorí prekonali COVID-19 pokiaľ to nie je neskôr ako 180 dní od odobratia pozitívnej vzorky. Budú však musieť mať negatívny antigénový, alebo PC test.

Platnosť testovania je nasledovná: antigénový test nesmie byť starší ako 48 hodín, RT-PCR a LAMP môžu mať maximálne 72 hodín. Potvrdenie, že ste prekonali COVID-19 môžete získať najskôr na 11. deň.

Zdroj | orig.:sentidos humanos/TECHBOX

Ako si vygenerovať potvrdenie o prekonaní?

V tom, ako sa budete preukazovať prekonaním ochorenia COVID-19 sa nemení nič. Preukážete sa na základe pozitívneho výsledku PCR testu, deti do 12 rokov musia mať aj potvrdenie od detského všeobecného lekára.

Takéto potvrdenie si môžete nahradiť digitálnym COVID preukazom Európskej únie. Stiahnete si ho cez NCZI a uložíte do aplikácie GreenPass (Android, iOS) tak, že oskenujete QR kód z digitálneho preukazu a zadáte svoje rodné číslo. Nezabudnite, že v GreenPass môžete mať uložené preukazy aj ostatných členov rodiny, čo je praktické napríklad vtedy, keď sa jednému z vás vybije mobil, alebo si ho zabudne doma.

Zdroj | Pixabay

Viete, že…

podmienky pre organizovanie hromadných podujatí zostávajú rovnaké ako doteraz? Gastroprevádzky s konzumáciou na mieste, zariadenia starostlivosti o ľudské telo, fitness, wellness služby, oprava a servis či vonkajšie športoviská sa musia riadiť reguláciou otváracích hodín v rozsahu od 5.00 do 22.00 h.

Pozrite si

Ako zistím, či bol zaslaný šek za očkovanie?

Domáca izolácia je 5 dní, ak počas nej nemáte posledných 24 hodín žiadne príznaky, izolácia sa končí. Ďalších 5 dní však musíte nosiť na verejnosti respirátor FFP2. Potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 teda získate najskôr na 11. deň. Pomôcť vám môže návod od NCZI Ako získať Digitálny Covid preukaz EÚ.

Vyhlášky vychádzajú z Aktualizácie opatrení proti SARS-CoV-2 (variant Omikron), ktorú schválila vláda SR na rokovaní dňa 10.2.2022.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.