Reklama

Ako preniesť kontakty zo starého mobilu do smartfónu?

Zdroj | Samsung
Števo Porubský
Zdroj | Samsung
Zdroj | Samsung

Určite aj tento rok ste si mnohí našli pod vianočným stromčekom nový mobilný telefón, zväčša smartfón. Počas toho, ako sa z neho tešíte vám určite napadlo, ako si prenesiete kontakty zo starého mobilu do toho nového. Možností je hneď niekoľko a záleží len od vás a vášho starého mobilného telefónu, ktorú viete, resp. môžete využiť.

Zdroj | Sony

Z mobilu do smartfónu

Ak ste doteraz mali niektorý z tzv. hlúpych telefónov bez operačného systému, vaše kontakty máte uložené buď v pamäti telefónu, alebo na SIM karte. V prípade tlačidlového mobilného telefónu sú to jediné možné riešenia ukladania kontaktov.

Kde ich máte uložené je síce možné zistiť, ale nepotrebujete to. Dôležitejšie je to, či máte v mobilnom telefóne pamäťovú kartu alebo Bluetooth.

Ak aj nie, nevadí, aj to má svoje riešenie. Stačí totiž ísť do Kontaktov, vyhľadať v nastaveniach možnosť exportu a potvrdiť voľbu exportovania na SIM kartu. To je ten najjednoduchší a najistejší spôsob presunu. Žiaľ, má svoje nedostatky, napríklad do pamäte SIM karty nie je možné ukladať mená s diakritikou a ku každému kontaktu je možné uložiť iba jedno číslo. Taktiež musíte zabudnúť na extra záznamy ako e-mail, narodeniny či adresu.

Ak teda máte k niekomu čísla dve, na SIM kartu sa uložia dva samostatné záznamy s rovnakým menom, ale rozdielnym číslom. Po prenose na SIM kartu ju stačí vložiť do nového smartfónu a taktiež v nastaveniach Kontaktov vyhľadať možnosť Import a Import z karty SIM. O chvíľu budete mať kontakty prenesené v pamäti nového smartfónu.

V prípade, že máte v mobilnom telefóne microSD kartu, môžete svoj telefónny zoznam uložiť na pamäťovku bez výraznejšieho pokazenia zoznamu. Na pamäťovú kartu sa totiž ukladajú dáta vo formáte .vcf, ktoré pozná každý novší i starší mobilný telefón. Na druhej strane ale môže vzniknúť problém v tom prípade, ak váš nový smartfón slot na microSD kartu nemá. V súčasnosti ich nie je vôbec málo.

Po exportovaní kontaktov na microSD kartu ju stačí vložiť do nového telefónu a vybrať v nastaveniach Import kontaktov z pamäťovej karty.

O čosi jednoduchšie, hoci nie vždy spoľahlivé riešenie je prenos cez Bluetooth. V oboch telefónoch je potrebné zapnúť Bluetooth, telefóny spárovať a v nastaveniach Kontaktov vybrať možnosť odoslať kontakty cez Bluetooth. Z našich skúseností ale Bluetooth nie je veľmi spoľahlivé, často spojenie medzi novým a starým padá a prenos trvá pomerne dlho. Môžete ale skúsiť šťastie a ušetríte babranie sa s maličkými kartami.

Zo smartfónu do smartfónu

Všetky predošlé kroky môžete aplikovať aj na prenos kontaktov zo starého smartfónu (Android alebo iOS) do nového, no absolútne najjednoduchšou cestou je vytvorenie zálohy do cloudu, väčšinou do Gmailu alebo iCloudu v závislosti aký operčný systém využívate.

Ak máte operačný systém Android, bez toho, aby ste mali Gmail účet ste s ním veľmi fungovať aj tak nemohli. V tom prípade je ideálne (ak ste to neurobili v minulosti) ísť do Nastavení, Účtov a Google účtu, v ktorom vyberiete možnosť synchronizácie kontaktov.

Potom už stačí, aby ste sa v novom smartfóne prihlásili s rovnakým kontom a údaje sa vám do pár minút automaticky skopírujú do Kontaktov v novom smartfóne.

Toto je tá najjednoduchšia cesta, pričom nemusíte inštalovať žiadnu inú aplikáciu. Bez Gmail účtu sa v Androide veľmi nepohnete, hoci to nie je nereálne a tak môžete mať všetky kontakty vždy zálohované. V prípade, že v budúcnosti opäť vymeníte smartfón, alebo vám ho nebodaj niekto ukradne či rozbije, nikdy neprídete o žiadny z vašich kontaktov.

Rovnaké riešenie je možné použiť aj pri prechode z Androidu do iOS alebo z iOS do Androidu. O tom, ako preniesť ostatné údaje ako SMS správy, multimédiá či aplikácie si povieme už o pár dní v samostatnom článku.

Zdroj | Nokia
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.