Reklama

AKO používať v macOS nástroj Apple diagnostika?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Aj keď sú súčasné počítače takmer dokonalé zariadenia, raz za čas sa jednoducho niečo pokazí. Apple ponúka pomocnú ruku zaujímavým nástrojom Apple diagnostika.

Už niekoľko rokov patrí k môjmu jesennému koloritu inštalácia nového macOS. Po nainštalovaní macOS 10.15 Catalina mi však Mac začal blbnúť. Párkrát za deň sa bezdôvodne reštartoval. Hľadal som pomoc a objavil Apple diagnostiku.

O čo ide?

Apple diagnostika otestuje počítač a v prípade identifikovaných problémov určí, ktorá časť hardvéru problém spôsobuje a doporučí prípadné riešenie.

Ako na to?

Odpojte všetky externé zariadenia pripojené k počítaču (okrem klávesnice, myši a ethernetového pripojenia). Mac nechajte pripojený na elektrickú sieť a vypnite ho.

Potom ho zapnite a držte stlačené tlačidlo D na klávesnici až pokiaľ sa neobjaví obrazovka s výberom jazyka, resp nenaskočí tmavá obrazovka s priebehom diagnostiky (obrázok dole).

Celý proces trvá približne 3 minúty. Ak nástroj objaví nejaký problém, navrhne riešenie a vypíše referenčné kódy. V tomto prípade si ich poznamenajte.

Pozrite si

AKO ľahko reštartovať Bluetooth na Macu?

Ak objavíte hardvérový problém, môžete si zobraziť informácie o možnosti servisu a podpory stlačením kláves Command + G. Vtedy sa Mac spustí v režime Obnova macOS a otvorí webstránku, kde si vyberiete domovskú krajinu, potvrdíte súhlas s odoslaním údajov a pošlete svoje sériové číslo s referenčnými kódmi Apple. Následne budete postupovať podľa pokynov pre servis a podporu.

Ak diagnostika problém nenájde, stlačením klávesy R svoj Mac reštartujete, klávesou S ho vypnete.

Apple diagnostika v mojom Macu našťastie neobjavila žiaden problém a po ďalšej aktualizácii systému sa počítač začal správať korektne.

Viac článkov o tipoch, aplikáciách a funkciách v systéme macOS nájdete v našej sérii.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.