Reklama

Ako ovplyvní vašu dovolenku cena paliva?

Zdroj | Techbox
Richard Pliešovský
Zdroj | Techbox
Zdroj | Techbox

Nejeden z vás rozmýšľa, kde strávi letnú dovolenku. Dva roky tlmila cestovateľské chúťky pandémia, takže teraz by to malo byť konečne úplne bezstarostné. Kiež by!

Staré porekadlo hovorí „Človek plánuje a Boh sa smeje“. Ak si spomeniete, čo nás trápilo posledné mesiace, možno vás napadne táto príhodná veta. Vojnu u susedov by určite nikto z nás neočakával ani v tom najdesivejšom sne. K tomu si treba prirátať zvyšujúce sa ceny za pohonné hmoty a cesta za azúrovým pobrežím, spoznávaním neznámych krajín, či dobrodružstvá na cestách-necestách sa môžu rozplynúť rýchlejšie ako jarná hmla.

Vlastný automobil predstavuje častý spôsob cestovania na dovolenku. Európa je síce veľká, ale mnoho cieľov v navigácií končí v Chorvátsku, či v Taliansku. Zvyčajne je to menej ako 1 000 km.

Cena 95-oktánového benzínu sa v 30. týždni 2021 (26. 7. až 1. 8.) pohybovala zhruba na hodnote 1,395 eur za liter. Pri súčasných cenách to bolo naozaj lacné. Ak by sme rátali, že dovolenka nám „natočí“ 2 000 km, tak pri teoretickej spotrebe 7 l/100 km sme minulý rok za túto vzdialenosť zaplatili 195,30 eur. V tohtoročnom lete nás benzín zrejme nevyjde menej ako 1,70 eur/l. Pri rovnakej prejdenej vzdialenosti a spotrebe zaplatíme 238 eur. Na prvý pohla to nie je až tak veľa, no ide takmer o 18 % cenový nárast za rok.

Náš tip: Riešením je využiť na prepravu elektromobil. Aj keď dlhý dojazd nepatrí medzí silné stránky elektromobilov, dá sa to. Na vlastnej koži sme si to vyskúšali pri ceste k Chorvátskemu moru.

Zdroj | Pixabay

Nemenej obľúbený spôsob cesty na dovolenku je lietadlo. Ak čakáte na lacnejšie ceny v rámci last minute, tento rok to vám to nemusí vôbec vyjsť podľa očakávaní. Ceny dovoleniek porastú kvôli vyššej cene letiskového paliva. Letisková a palivová taxa totiž predstavuje v cene letenky nezanedbateľnú časť sumy za pobyt.

Pozrite si

DOVOLENKA | Vieme, kde hľadať a ako ušetriť!

Oveľa lepšia je kúpa first momentu a zaplatenie plnej ceny. Vtedy by ste mali mať istotu, že „cestovka“ nebude od vás požadovať ďalšie poplatky, ani v prípade, že cena palív dramaticky vzrastie. Dodávame, že zvýšenú cenu vám musia v predstihu oznámiť, zvyčajne je to minimálne 21 dní pred odletom.

Náš tip: Rezervujte si dovolenku v predstihu. Pokiaľ zaplatíte celú sumu, nebudete musieť doplácať zvýšenú letiskovú taxu. V prípade viacčlennej rodiny to môže byť slušná suma. Presné podmienky nájdete v zmluvných podmienkach cestovnej kancelárie.

Zdroj | Techbox

Posledným riešením je dovolenka na Slovensku. Ušetríte si kopec času s cestou na a z dovolenky, podporíte náš turistický ruch a v prípade akejkoľvek krízy sa viete prakticky okamžite vrátiť domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.