Reklama

Ako nenaletieť podvodníkom na Bazoši a iných bazároch?

Richard Pliešovský

Internet sa pomaly, ale nápadne zmenil zo slušného miesta introvertných počítačových expertov na ihrisko, kde neplatia žiadne zákony, okrem jedného, zákonu džungle. Zdá sa, že je plný krikľúňov, lumpov a zločincov.

A teraz si predstavte, že do takého prostredia idete vstúpiť s ideou, že chcete niečo predať, alebo kúpiť za výhodnú cenu. Je to vôbec možné? Áno, je. V prípade, že si dáte pozor a dodržíte niekoľko zásad.

1.

Najzákladnejšie pravidlo je používať zdravý sedliacky rozum.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pri predaji na internetových bazároch si musíte dávať veľký pozor bez ohľadu na to čo predávate, resp. chcete kúpiť. Riziko toho, že naletíte podvodníkom je veľké. Ak vás druhá strana do niečoho tlačí, z nejakého dôvodu sa ponáhľa, alebo trvá na poslaní peňazí pochybnou cestou, okamžite prerušte kontakt.

Zbystrite pozornosť, ak:

  • Ak je ponuka príliš lákavá, buďte maximálne opatrní.
  • Nepodľahnite tlaku, neponáhľajte sa, počúvajte vlastný inštinkt.
  • Platbu realizujte cez bankový účet, alebo v hotovosti. Oblúkom sa vyhnite tým, ktorí vás tlačia do alternatívnych spôsobov platby.
  • V žiadnom prípade nepíšte údaje z platobnej karty do neznámej stránky!
  • Telefónne číslo druhej strany a celú komunikáciu si odkladajte. Identitu si skúste overiť v internetovom vyhľadávači, alebo na sociálnych sieťach.
  • Ak je to možné, tovar odovzdajte / preberte osobne a na verejnom mieste.
2.

Dajte si pozor na sociálne inžinierstvo a phishing

Ozval sa vám niekto s krkolomnou slovenčinou a zjavne cudzokrajným menom? Netešte sa dopredu, prinajlepšom neurobíte dobrý obchod, prinajhoršom prídete o peniaze. Záujemca vás kontaktuje prostredníctvom četu a nemá problém s tým, že vám váš ponúkaný tovar zaplatí vopred. Častokrát je ochotný dať viac, ako pýtate.

Kde je problém? Fígeľ je v tom, že vám zločinec pošle odkaz na stránku fiktívnej platobnej resp. kuriérskej služby. Tam máte potvrdiť súhlas s prijatím platby zadaním citlivých údajov o svojej platobnej karte. Získaním týchto údajov útočníci môžu vykonávať platby a čerpať finančné prostriedky vo vašom mene.

3.

Fejkový doklad o platbe

Ďalšou podvodnou praktikou, ktorá na vás číha, je podvodník vydávajúci sa za zahraničného záujemcu. Keďže je z ďaleka, požaduje poslať tovar za hranice. Opäť vám ťahá medové fúziky popod nos s tým, že vám zaplatí dopredu. Ak mu naletíte, pošle vám doklad o zaplatení cez (zvyčajne neznámu) zahraničnú banku. Peniaze neprídu, vy prídete o tovar.

4.

Overovací kód z Bazoš.sk

V posledných mesiacoch ide o obľúbený spôsob, ako vás pripraviť o peniaze, ale i dobré meno. Princíp je jednoduchý a vcelku uveriteľný aj inak opatrným používateľom. Zvyčajne sa používa na portáli Bazoš.sk.

Kontaktuje vás falošný záujemca, ktorý chce váš tovar rezervovať na svoje telefónne číslo. Podvodník zadá do formulára slúžiaceho na pridávanie a úpravu inzerátu vaše telefónne číslo. Vygenerovaný overovací kód mu máte poslať, resp. telefonicky nadiktovať. Ak to urobíte, zločinec získa prístup k všetkým vaším inzerátom a možnosť pridávať vo vašom mene ďalšie falošné inzeráty, na ktoré môže nalákať ďalších.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.