Reklama

Ako nájsť a odstrániť systémový súbor .KEXT v macOS?

Richard Pliešovský

Keď som svojho času testoval projektor Epson, do MacBooku som si nainštaloval malú utilitku podporujúcu prenos zvuku. Prešlo pár rokov, pribudlo niekoľko verzií macOS, zmenil som Macbook, no napriek tomu sa mi v menu Zvuk stále zobrazovala ponuka EPSON Projector Audio. Jedného slnečného dňa ma to prestalo baviť.

Rýchlo som zistil, že si s klasickým odinštalovaním programu nepomôžem, pretože žiaden program to vlastne nie je. Prišiel čas oprášiť diskusné fóra, resp. využiť pomoc kolegu Stana na telefóne.

Ako na to?

Prvým zaručeným tipom bolo nájsť súbor v knižnici Extensions:

Library/Extensions/EPSONProjectorAudio.kext

nič také som však ani v jednej knižnici nenašiel.

Druhým tipom bol drobný (4,3 MB) program EasyFind for Mac. Mal byť v AppStore, ale nenašiel som ho tam. Stiahol som si ho teda z webu a nainštaloval. EasyFind na rozdiel od Spotlightu, vyhľadáva súbory a priečinky podľa názvu, resp. obsahu pomocou pokročilých booleanov. Nepotrebuje indexovanie, je veľmi rýchly a využíva minimum pamäte.

Rozhranie je jednoduché. Do vyhľadávacieho poľa som napísal .kext, zvolil lokalitu Macintosh HD a potvrdil vyhľadávať. Softvér takmer okamžite našiel aj môj neposlušný Epson.

Nechal som si ho zobrať vo Finderi a vymazal ho. Posledným krokom bolo reštartovanie počítača.

Ako vidíte, keď macOS nabehol, v Ovládacom centre sa už ponuka Epson nezobrazila.

Čo je vlastne KEXT?

Súbory KEXT sú v podstate ovládače pre systém Mac OS X a macOS. KEXT znamená Kernel Extension. Súbory KEXT rozširujú jadro systému macOS tak, že poskytujú ďalší kód, ktorý sa má načítať pri spustení počítača.

Pozrite si

Ako v macOS nastaviť, aby sa vo Finderi zobrazovali adresáre ako prvé?

Technicky nie sú KEXT-y jednotlivé súbory, sú v podstate zabalené ako súbory ZIP. Ak skopírujete súbor KEXT do inštalácie systému Windows, stane sa z neho priečinok. Rovnako ako súbory APP od Apple, aj tu môžete vstúpiť dovnútra KEXT-u kliknutím pravého tlačidla myši na súbor KEXT a kliknutím na Zobraziť obsah balíka. Väčšina súborov KEXT v systéme Mac OS X sa predvolene nachádza v priečinku /System/Library/Extension.

Pripomínam, že redakcia nenesie zodpovednosť za prípadné poškodenie systému a zničenie dôležitých súborov. Pri vymazávaní KEXT-tov postupujte rozvážne a určite si predtým urobte zálohu.

Viac článkov o návodoch, aplikáciách a funkciách v systéme macOS nájdete v našej sérii.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.