Reklama

Ako môžu učitelia pomôcť študentom bojovať s dezinformáciami na internete?

Zdroj | European Commission
Michal Biznár
Zdroj | European Commission
Zdroj | European Commission

Európska komisia vydala pre učiteľov príručku, ktorá im pomôže naučiť študentov brániť sa pred dezinformáciami, ktoré sa šíria internetom.

Dezinformácie predstavujú jeden z kľúčových spoločenských problémov, keďže sa im darí polarizovať spoločnosť a v mnohých prípadoch ohrozovať zdravie ľudí. Najohrozenejšou skupinou sú ľudia v staršom veku, ale aj študenti.

Zdroj | European Commission
Pozrite si

Hrozby na internete – ako ochrániť deti na internete?

Podľa prieskumu agentúry Focus z roku 2019 by viac ako polovica učiteľov svojim žiakom odporučila sledovať dezinformačné médiá ako sú napríklad Hlavné správy. Pandémia koronavírusu problém šírenia dezinformácií a rôznych konšpiračných teórií iba prehĺbila a ukázala, ako rýchlo sa niektoré nepravdivé informácie vedia šíriť. Pokiaľ na dezinformácie aj reagujú oficiálne inštitúcie, je častokrát už neskoro, keďže informácia si žije svojim životom a šíri sa ďalej.

Zdroj | Focus

Pomocou príručky, ktorú vydala Európska komisia aj v slovenčine, si môžu učitelia stredných škôl osvojiť nástroje, ktorými môžu pomôcť svojim študentom rozlišovať pravdivé informácie od tých falošných. Súbor nástrojov pozostáva z editovateľnej prezentácie a metodickej príručky. Materiály sa dajú upraviť a prispôsobiť akejkoľvek vekovej skupine, no hlavnou cieľovou skupinou sú tínedžeri vo veku 15 až 18 rokov.

Zdroj | European Commission
Pozrite si

Hoaxy na tento týždeň – dezinformácia o čipovaní si stále žije svojim životom

Materiál je vhodný na začatie diskusie so študentmi. Práve debata a výmena názorov vie najlepšie pomôcť riešiť rôzne problémy. Žiaci sa tu stretnú s postavami ako Machiavelli, Pápež Urban II či novodobí konšpirační teoretici pod značkou QAnon, o ktorej nedávno vyšiel aj zaujímavý seriál.

Prípadové štúdie čerpajú z dejín i zo súčasného diania, takže pomôžu žiakom identifikovať dezinformácie vo svojom okolí a uvedomiť si, že tento jav má historické precedensy a obdoby. Príručku si môžete bezplatne stiahnuť na internetovej stránke Európskej únie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.