Reklama

Ako legálne lietať s dronmi na Slovensku a v zahraničí?

Zdroj | DJI
Richard Pliešovský
Zdroj | DJI
Zdroj | DJI

Dron je veľmi dobrým symbolom dnešnej doby. Samozrejme, myslíme tým amatérske drony určené pre zábavu a zhotovovanie úžasných videí z perspektívy. Každý rok prichádzajú na trh nové modely, pričom ich cena začína na pár desiatkach eur.

Zaobstarať si dron nie je žiadne umenie, častokrát netreba rozbiť ani prasiatko. Aj keď ide o amatérsky dron, treba sa riadiť aktuálnou legislatívou a dodržiavať zákony krajiny, v ktorej s dronom lietame. Čo je nové, aké pravidlá platia na Slovensku a u našich susedov?

Slovensko

Obsah pokračuje pod reklamou

Aj keď sa píše rok 2023, Slovensko stále nezjednotilo svoju legislatívu s EÚ pretože nesplnilo dve základné úlohy. Pritom sa už od 31. decembra 2020 v celej únii uplatňuje nariadenie Komisie č. 2019/947, ktoré zjednocuje pravidlá používania.

Keďže sme doteraz neimplementovali toto nariadenie, stále platí rozhodnutie Dopravného úradu 2/2019. Nariadenie síce do veľkej miery kopíruje vyššie uvedené nariadenie, ale nie úplne. Dôležité je vedieť, že registrácia používateľov dronov (pilotov) stále nie je spustená.

Slovenskí piloti hobby dronov tiež nemusia byť (na rozdiel od ostatných krajín v EÚ) on-line preškolení a preskúšaní. Aj keď ide o pomerne jednoduché školenie formou niekoľkominútových videí a jednoduchého testu, na Slovensku nie je tento systém spustený.

Drony sa u nás delia na štyri kategórie:

Do prvej patria lietadlá – hračky, ktoré majú hmotnosť do 500 gramov. Ide o drobné kvadrokoptéry, veľké len pár centimetrov, ktoré sa dajú kúpiť už za niekoľko desiatok eur. Pre ne platia tieto pravidlá:

  • dron môže lietať do vzdialenosti 300 a výšky 30 metrov od jeho prevádzkovateľa;
  • treba striktne dodržiavať zákaz lietania na vymedzených miestach;
  • minimálna horizontálna vzdialenosť od osôb, vozidiel, plavidiel a stavieb musí byť dvojnásobok aktuálnej letovej výšky;
  • platí zákaz lietania nad zaľudnenými oblasťami, ochrannými územiami a pásmami.

Druhú kategóriu tvoria modely lietadla. Ide o lietadlo, ktoré nie je schopné niesť človeka na palube.

Tretiu kategóriu tvoria diaľkovo riadené lietadlá. Majú hmotnosť od 500 gramov do 20 kg. Pre tieto modely platia tieto pravidlá:

  • lietať môžu len v dobrých poveternostných podmienkach v neriadenom vzdušnom priestore;
  • výška letu môže byť maximálne 120 metrov nad zemou a 1 000 metrov od osoby, ktorá riadi dron;
  • lietať je povolené minimálne 50 metrov od osôb, vozidiel, plavidiel a stavieb;
  • zákaz lietať nad zaľudnenými oblasťami, ochrannými územiami a pásmami;
Obsah pokračuje pod reklamou
  • musí sa vyhýbať hraniciam zakázaného, aktivovaného, obmedzeného, prechodne vyčleneného a prechodne rezervovaného vzdušného priestoru.

Štvrtú kategóriu predstavuje autonómne, bezpilotné lietadlo, ktoré neumožňuje zásah pilota do riadenia letu či trajektórie.

Zdroj | DJI

Pre bežné rekreačné využitie nás teda zaujímajú dve kategórie: „lietadlo – hračka“ a „diaľkovo riadené lietadlo“. Ak teda lietate s dronmi ako koníček, nemusíte sa nikde registrovať, nič nahlasovať, stačí, ak budete dodržiavať Všeobecné pravidlá pre lietanie s dronmi. Dôležité je dodržať hmotnosť do 250 g.

Aké sú pravidlá pre lietanie s dronmi?

Výška
Maximálna výška letu je 120 m nad zemou. Ráta sa od najvyššej prekážky v okruhu 30 m od dronu v leteckom priestore s označením G. Dovolené je lietať aj na neriadených letiskách. Tieto letiská a ich priestor sú označené na mape ako ATZ. Tm sa môžete dostať aj do väčšej výšky ako 120 m.

Vzdialenosť

Horizontálna vzdialenosť od pilota je maximálne 1 km, no vždy musí byť na vizuálny dohľad. Ak je zhoršená viditeľnosť, môže to byť oveľa menej.

Vizuálny kontakt

Musíte dodržiavať neustály vizuálny kontakt s dronom počas celého letu. Platí princíp vidieť a vyhnúť sa. Pilot nesmie použiť DJI Goggles ani iné FPV okuliare. Môže ich ale mať napríklad druhý pomocný pilot, napr. operátor kamery, či pozorovateľ letu.

Dron dáva prednosť

Dron je na poslednom mieste v hierarchii vzdušého priestoru. Dáva tak prednosť lietadlám, ale i balónom, vetroňom, vrtuľníkom, rogalistom, či paraglajdistom.

Zhadzovanie predmetov

Zhadzovanie predmetov a rozprašovanie chemických látok je bez povolenia Dopravného úradu zakázané.

Zákaz lietať nad zhromaždením ľudí

Obsah pokračuje pod reklamou

Prelety sú zakázané aj pre tie najmenšie drony. Napríklad koncerty, festivaly, protesty, športové podujatia.

Bezpečná vzdialenosť od ľudí

Výhodou u dronov do 900 g je, že vzdialenosť nie je definovaná. Drony nad 900 g musia dodržiavať vzdialenosť 50 m od nezúčastnených ľudí.

Ďalšie zákazy

Zakázané je lietač za zlej viditeľnosti (hmla, dym), samozrejme aj v noci. Nelietať sa tiež nesmie pod vplyvom psychoaktívnej látky.

Pozrite si

Aký dron si vybrať pre svoje potreby? Máme pre vás tipy

Susedné krajiny

V okolitých krajinách, ako aj vo väčšine štátov EÚ už zjednotený systém pre prevádzku dronov funguje. Slovenskí občania sa však nemôžu sa zaregistrovať do iného ako slovenského systému, ktorý stále neexistuje, pretože registrácia musí byť vykonaná v štáte, kde má pilot (operátor) trvalý pobyt. Tento prechodný stav má nepriaznivý dopad najmä na Slovákov, ktorí chcú lietať s dronom na území iných členských štátov.

Pre „lietanie“ v zahraničí je teda občan s trvalým pobytom na Slovensku diskvalifikovaný a nemá možnosť získať povolenie.

Ak sa vám widget nezobrazuje správne kliknite sem.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.