Reklama

Ako kosí a funguje lacná robotická kosačka ECOVACS GOAT O500 Panorama?

Števo Porubský

Exkluzívne sme mali možnosť vyskúšať najdostupnejšiu a najmúdrejšiu robotickú kosačku, ktorá nepotrebuje káble v zemi a ani žiadny pomocný hardvér.

Je pomerne lacná, výkonná, tichá, jednoduchá na ovládanie, dizajnovo aj spracovaním vydarená a ideálna na naše záhrady. Má to vôbec nejaký háčik? Má.

Ale postupne. Čínsky Ecovacs predstavil nové robotické kosačky v nových sériách A a O začiatkom tohto roka. A práve model GOAT O500 Panorama nás zaujal najviac. Je totiž pomerne lacný a určený na trávniky do veľkosti 500 m2. To je rozloha, do ktorej sa bez problémov zmestí drvivá väčšina slovenských záhrad. Samozrejme, výnimky sa nájdu, hlavne na dedinách vzdialenejších od veľkých miest, kde nemáte problém natrafiť aj na obrovské trávniky, alebo skôr záhrady. Alebo pri vilách, ktorých plot bol drahší ako bežný rodinný dom. To sú ale špecifické trávniky, na ktoré tento model vôbec necieli.

Obsah pokračuje pod reklamou

Oplatí sa ale kúpiť si robotickú kosačku z Číny, ktorá sľubuje viac ako konkurencia? Už balenie napovedá, že áno. Nie je veľké, odnesiete ho aj sami. Má tak do 15 kg a zmestí sa aj do malého kufra BMW i3. Prvé pozitívum, no odporúčam si kosačku nechať poslať domov. Je to jednoduchšie.

Druhým pozitívom je balenie. Pozrite si naše reelsko z rozbaľovania a pochopíte. Je extrémne jednoduché a na zmontovanie všetkého potrebného nepotrebujete ani návod.

Tretím pozitívom je spracovanie. Na rozdiel od tých najdostupnejších robotických kosačiek (ktoré navyše potrebujú káble v trávniku), je všetko pevné, kvalitne spracované a ešte aj dizajn nevyzerá ako z druhotriednej čínskej fabriky.

Za veľké plus by sa dal označiť aj AC/DC adaptér, ktorý spĺňa IP67 a tak ho môžete mať aj v exteriérovej zásuvke.

O chod sa starajú (klasicky) dve samostatne motorizované kolieska vzadu s pomerne veľkým uzubením. Vďaka tomu nemá kosačka problém ani s miernymi svahmi či naklonenými rovinami trávnikov. Vpredu sú dve pomerne masívne kolieska, ktoré ale nezanechávajú v trávniku žiadne stopy.

Výnimočnosť kosačky sa ale ukrýva v jej vnútri. Plusom je 21 V architektúra, ktorá poskytuje o čosi silnejší elektromotor ako konkurencia, ktorá pracuje s 18 V. Plusom je určite aj šírka kosenia – 22 cm. O kosenie sa stará trojica žiletkových čepelí na rotujúcom tanieri. Toto je výborné riešenie (má to drvivá väčšina robotických kosačiek), pretože žiletkové nože lepšie odseknú steblo trávy ako bežné dvojčepeľové rotujúce železné nože na klasických kosačkách.

Výrobca sa chváli aj technológiou TruEdge, kedy kosačka kosí len 5 cm od okraja, no to neplatí pre tento model. V tomto prípade sú nože zhruba 12 cm od okraja kosačky. Na druhej strane, vďaka kamere a AI má byť O500 Panorama schopná kosiť aj cez okraj trávnika, pokiaľ vyhodnotí, že povrch za okrajom je schodný.

V našom prípade, kde okraj trávnika tvorí betónový obrubník iba tesne nad trávnikom a štrkové lôžko v ktorom je uložená drevená exteriérorvá podlaha, nie je vhodné riešenie pre kosačku akou je O500 Panorama. Kosačka si totiž povedala, že štrk stačí, aby po ňom vedela ísť, no pod svojou váhou sa vždy po prechode mimo trávnika zahrabala do štrku. Výsledkom bol štrk všade navôkol, zaseknutá kosačka a dooškieraný obrubník.

Ale späť ku kosačke. Vybalenie a nastavenie je extrémne rýchle, odporúčam si ale stiahnuť aplikáciu ECVACS Home skôr. Nutná je registrácia. Ale vlastne na to máte čas. Robot prichádza v balení prakticky vybitý a tak si chvíľu počkáte, kým sa nabije.

Obsah pokračuje pod reklamou

Následne zapnete robota, nastavíte PIN kód zámku, spárujete s aplikáciou a pošlete robota mapovať váš trávnik. Na rozdiel od starších modelov GOAT, O500 Panorama vie mapovať pozemok celkom sám. Teda takmer. Musíte ho manuálne cez appku vycúvať a pohnúť mimo dockovacej stanice. Potom už ide celkom sám. Nutné však je, aby ste boli v dosahu Bluetooth medzi robotom a vami, resp. vašim smartfónom.

Po úspešnom zmapovaní okrajov je ďalším krokom učenie sa. Kosačka na prázdno pobrázdi trávnik, aby si pomocou kamery a snímačov kompletne namapovala trávnik aj so všetkými prekážkami. Tými statickými, ktoré nie je možné pohnúť (stromy, stavby…).

Na orientáciu využíva systém LELS Panorama (obdoba VSLAM) a AIVI 3D s umelou inteligenciou. K tomu jej pomáhajú výhradne snímače a senzory na tele, žiadne GPS, tak, ako robotické vysávače. Vpredu má kameru a LiDAR, na hornej strane má 360° kameru. Práve LiDAR je dôležitý, pretože bez neho by kosačka nevedela, kde presne je, v akej vzdialenosti od akého predmetu.

Plusom je, že kombináciou kamery a snímačov je kosačka schopná detegovať predmety na trávniku a vyhýbať sa im. Nie však tie najmenšie. Zabudnutý bublifuk po detskej oslave skončil na sto častí.

V appke je pritom možné nastaviť výšku predmetov, ktorým sa vie vyhýbať (15, 20 a 25 cm). Poteší aj možnosť otočenia smeru kosenia, Mowing direction, kedy každý druhý týždeň kosačka kosí kolmo na pôvodné kosenie. Mimochodom, kosačka nekosí náhodne, ale v presných rovnobežných pruhoch. Tie aj potom vidieť po čase na trávniku.

Výhodou z iného súdka, keďže kosačka nemá GPS, že ju nikdy nebude nič tieniť, ani košaté stromy nad celou záhradou. Kosačka O500 Panorama sa orientuje čisto vizuálne. Potrebuje ale nejaký referenčný, resp. referenčné body, napríklad aj dom či veľký strom, ktorý musí byť v dosahu 13 metrov. To je vzdialenosť, kam kosačka ešte dovidí. Negatívum? Nevie kosiť v noci, resp. šere.

GOAT O500 Panorama na jedno nabitie vydrží kosiť maximálne 65 minút. Má 4 Ah batériu. Koľko toho stihne pokosiť ale závisí od členitosti terénu a množstve prekážok. Ak má pred sebou čistú rovinu, zvládne pokosiť okolo 120 m2. Potom sa ide nabiť na zhruba 1,5 hodinu a môže pokračovať ďalej.

Obsah pokračuje pod reklamou

V našom prípade kosačka kosila 98 m2 a zvládla to vždy na jedno nabitie aj napriek tomu, že sa musela vyhýbať a kosiť okolo 5 stromov a detského záhradného domčeka. Ak by sme mali spomínaných 500 m2 trávniku, trvať by jej to malo okolo 9 hodín. Aj tu si drží spomedzi konkurencie rekord.

Kosiť vie od 3 do 8 cm, výška sa nastavuje manuálne pomocou otočného voliča na hornej časti v 5 mm intervaloch. A aký je výsledok? Náš ešte predjarný trávnik sme po zime najskôr obnovili, nechali chvíľu vyrásť, pokosili klasickou kosačkou a následne nechali pracovať robota.

Po mesiaci kosenia je výsledkom perfektne rovný trávnik (nie podklad, ale samotný trávny koberec) s minimom buriny, keďže kosačka ju kosila dennodenne.

Problémom sú ale kritické časti okolo stromov, kde kosačka nebola schopná kosiť blizšie pri pníku. Riešením by bolo nasadiť okolo stromov nejaké nízke rastlinky, napríklad zakrpatenú levanduľu…

Rovnako nevábny pohľad na nás čakal v každom rohu a pri každom okraji trávnika. Žiaľ, náš trávnik s prísne rovnými stranami a ostrými uhlami nie je pre robotickú kosačku stvorený. Kosačka ho síce výborne kosí deň čo deň, no aspoň raz do týždňa by si vyžadoval ručné kosenie okrajov. Tu už ale nie je také pracné ako kosiť ručne celý trávnik.

Po dokončení môžete kosačku nechať tak, starostlivosť je prakticky nulová, hoci ju môžete kedykoľvek vystriekať vodou (pozor, nie tzv. wapkou). Tým, že kosí pokojne aj na dennej báze, kosí iba niekoľko milimetrov, o ktoré narástla tráva za deň. Výsledkom je, že vnútro kosačky ani nemá byť z čoho zastriekané a teda znečistené. Kosačka síce po mesiaci vyzerá asi takto, no to jej nič neuberá na funkčnosti.

Inou výhodou takéhoto mulčovacieho kosenia je to, že všetku výživu, ktorú bežne vyhadzujete do kompostu či do BRKO nádoby, ostáva v trávniku. V priebehu niekoľkých dní jemný mulč vyschne a dôležité výživné látky sa dostanú späť do pôdy. Výborné. Nutné ale je, aby ste nechávali kosačku kosiť každý deň. Dlhší mulč, teda nasekanú trávu, by ste si mohli v podobe väčších stebiel nosiť mimo trávnika, nebodaj aj do interiéru. A to nechcete.

A aby som nezabudol, aj GOAT O500 Panorama má funkciu Smart Garden Keeper. Na rozdiel od tohto ilustračného obrázka od ECOVACSu

Zdroj | ECOVACS
Obsah pokračuje pod reklamou

ale v appke vidíte niečo takéto, počas kosenia:

A mimo kosenia, hoc si nastavíte aj vysokú kvalitu obrazu:

Takto to vyzerá s tou horšou kvalitou:

Ak si prepnete pohľad iba na prednú kameru, je to o čosi lepšie:

Mimochodom, ECOVACS chystá má vlastnú infolinku k kosačkám GOAT, kde vám vyškolení pracovníci poradia prakticky so všetkým aj cez telefón. Kosačku si ale viete nechať aj nainštalovať (za poplatok). Servis je v susednom Česku, takže aj v prípade poruchy neprecestuje kosačka pol planéty.

A cena? Síce takmer 900 €, čo je na záhradnú kosačku vysoká suma, no vzhľadom na to, čo ponúka je to viac ako výborná cena. Je robotická, bez káblov a s mnohými extra funkciami.

ECOVACS GOAT O500 Panorama je takmer perfektná kosačka. Odhliadnuc od nepoužiteľnej funkcie Smart Garden Keeper a toho, že trávnik s ostrými uhlami nie je pre túto (a ani akúkoľvek inú robotickú kosačku) stavaný, kosačke nemám veľmi čo vytknúť.

Je najlacnejšia robotická kosačka na trhu, ktorá nepotrebuje káble v zemi, má veľmi jednoduchú inštaláciu, moderne vyzerá, pokosí drvivú väčšinu slovenských záhrad a požaduje takmer nulovú starostlivosť.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak by som si teda dnes zakladal trávnik, myslel by som na to, aby bol bez ostrých uhlov a mal pevnú plochu za okrajom. Výsledok by bol výrazne lepší.

Aj preto si od nás zaslúži ocenenie TIP REDAKCIE…

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.