Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako funguje Laura v novej Škoda Octavia RS a čo všetko sa jej môžete opýtať?

Ako funguje Laura v novej Škoda Octavia RS a čo všetko sa jej môžete opýtať?
Zdroj | ŠKODA AUTO
Michal Spiegel
Ako funguje Laura v novej Škoda Octavia RS a čo všetko sa jej môžete opýtať?
Zdroj | ŠKODA AUTO
Zdroj | ŠKODA AUTO

Hlasoví asistenti po smartfónoch nachádzajú postupne svoje využitie aj v automobiloch. Jeden z najlepších hlasových asistentov v našich končinách je Laura, ktorú nájdeme v nových vozidlách Škoda.

Alexa, Siri, Google Assistant, Cortana, Bixby. Hlasových asistentov nájdeme v našom okolí neúrekom. Je tu však ešte jeden, teda konkrétne jedna, ktorá dokonca ovláda plynule češtinu. S tým sa nemôže pochváliť ani konkurencia. Automobily Škoda však áno. My sme mali možnosť testovať novú Škoda Octavia RS a okrem výkonného motora či nádherného športového dizajnu, sme sa zamerali práve na hlasovú asistentku.

Jak vám mohou pomoci?

Zdvorilosť na prvom mieste a to platí aj pri hlasovej asistentke Laura, ktorú oslovíte jednoduchým heslom „Ok Laura“. Ona sa opýta „Jak vám mohou pomoci“, a už je iba na vás, čo sa jej opýtate.

V súčasnosti Laura dokáže reagovať na viacero príkazov, ktoré sa týkajú navigácie, regulácie teploty či ovládania prvkov vozidla.

Pri teplote Laura napríklad na vtipný príkaz „táhne tady“ automaticky zvýši teplotu o pár stupňov. Opačný príkaz „Je mi teplo“ zase teplotu o pár stupňov stiahne. Príkaz „spusti rádio“ tiež bude rozumieť a dokonca porozumie, keď požiadate o konkrétnu rádio stanicu.

Laura tiež nemá problém zavolať niektorému z kontaktov vo vašom smartfóne. Stačí oznámiť príkaz „Zavolej + meno, komu chcete volať“.

Pozrite si

Koľko stojí ŠKODA ENYAQ iV na Slovensku? Poznáme ceny všetkých verzií

Hospoda musí byť

To by nebolo české auto, keby vám nepomohlo nájsť najbližšiu „hospodu“. Áno, aj príkaz „nájdi najbližší hospodu“ Laura okamžite vyplní a to aj v slovenských končinách. Samozrejme vám nájde aj „bar“, „restauraci“ či „kavárnu“.

Laura okrem češtiny rozumie aj rôznym dialektom, preto nemala problém s mojimi pokusmi o češtinu. Taktiež ju viete ovládať aj pomocou angličtiny, nemčiny, španielčiny, taliančiny a francúzštiny.

Laure vie tiež nájsť najbližšie čerpacie stanice, hotely, kultúrne pamiatky či konkrétne ulice a firmy.

Zdroj | Škoda
Pozrite si

Škoda OCTAVIA COMBI RS iV – 3 týždne s baterkou v kufri

Chybičky krásy

Napriek tomu, že ide o jednu z najlepších hlasových asistentiek dostupnú v našich končinách, nechýbajú jej viaceré chyby. Ako príklad uvediem nedostupnosť asistentky pri slovenskom nastavení vozidla. Musíte si tak vybrať, či budete používať Lauru spolu s českým menu alebo budete žiť bez Laury, no so slovenským rozhraním.

Napriek tomu, že bola hlasová asistentka predstavená ešte v roku 2019, chýbajú jej novšie aktualizácie, ktoré by rozširovali jej ponuku a slovnú zásobu. Hudbou budúcnosti je, aby vedela napríklad odpovedať na otázky o počasí v cieľovej destinácii či púšťať obľúbenú skladbu v Spotify.

Dalo by sa samozrejme zájsť ešte ďalej a po vzore Siri či Google Assistant by mohla Laura poskytovať odpovede na rôzne otázky, ktoré vás zaujímajú alebo na počkanie sypať vtipy z rukáva, no ide o automobilovú hlasovú asistentku, kde takéto funkcie asi primárne nevyhľadávate.

Celkovo je asistentka príjemným doplnkom, ktorý iba dokazuje, že Škoda nepatrí do kategórie ľudových vozidiel, ktoré iba preberajú technológie z prémiových, ale vie prísť s niečím novým aj pre tuzemského zákazníka.