Reklama

Ako fotí Xiaomi 14 Ultra, aktuálna vlajková loď s mega snímačom?

Števo Porubský

Koncom februára čínske Xiaomi predstavilo svoju novú vlajkovú loď, model 14 Ultra. Už vtedy sme napísali, že má výbavu, ktorú mu môže závidieť aj iPhone. A neboli sme ďaleko od pravdy.

Xiaomi 14 Ultra má ale Android, takže fanúšikov Apple zaujme len veľmi ťažko. Alebo žeby predsa? Dovolím si tvrdiť, že minimálne fotoaparát je veľkým lákadlom.

Obsah pokračuje pod reklamou

Skoro zlákal aj mňa samotného. Rozhodlo však to, že pre iPhone, resp. iPhony doma máme množstvo príslušenstva a nejde len o Lightning káble a koncovky. Najväčšia výhoda iPhonov poslednej doby je MagSafe. Zbaviť sa teraz všetkého príslušenstva kvôli zmene telefónu? Možno ma ale presvedčí.

Testovať vlajkovú loď je v súčasnosti už prežitok. Jediné, čo môže mať iné je prakticky už len fotoaparát a výdrž na jedno nabitie. Tá ma ale v prípade Xiaomi 14 Ultra veľmi nepresvedčila, smartfón bol vybitý ani nie za deň používania. Uznávam, že som s ním skúšal všetko možné a vyšťavoval 5 300 mAh batériu hlavne fotoaparátom, no aj tak by mal vydržať dlhšie. Nie som však jediný, komu výdrž prišla pomerne chabá.

Čo sa fotoaparátu týka, ten ma celkom potešil. Hlavne nastaveniami, hlavne v manuálnom režime. Automatika nie je zlá, no stále v nej nie je možné fotiť do RAW, na čo som práve z používania iPhonu celkom navyknutý. A zvyk je železná košeľa… V automatickom režime je však možné zvoliť si režim Leica Authentic, alebo Leica Vibrant. Za mňa robí krajšie farby prvý spomínaný, no kto má rád farbičky, určite ocení aj režim Vibrant.

Mimochodom, hlavný snímač je uložený pod 8-prvkovou optikou so skreslením vraj menej ako 2 % a s variabilnou 6-prvkovou a 12-stranovou clonou (f/1,63 – f/4,0), čo by malo vytvárať krajší a plynulejší bokeh. 23 mm optika Leica Summilux je stabilizovaná. Obrovský 1″ snímač je od Sony (LYT-900), má 50 Mpx rozlíšenie (fotí ale do 12,5 Mpx rozlíšenia) a zvláda aj zaostrovanie pomocou detekcie kontrastu i fázového posunu, no pomáha si aj laserom. Zároveň má mať dynamický rozsah na úrovni 14 EV!

Druhým fotoaparátom je 1/2,51″ Sony IMX858 s rozlíšením 50 Mpx (fotí do 12,5 Mpx rozlíšenia) pod ultraširokouhlou optikou (12 mm) so svetelnosťou f/1,6. Aj táto je stabilizovaná a aj tu snímač využíva PDAF ostrenie. Tretí snímač s rovnakými parametrami ako vyššie spomínaný je zas pod 75 mm optikou (3,2x zoom) so svetelnosťou f/1,8.

Posledným fotoaparátom je periskopický kúsok s 5,2x optickým priblížením (120 mm), vedľa ktorého je tiež Sony IMX858 s 50 Mpx rozlíšením (fotí do 12,5 Mpx). Tento umožňuje aj digitálne priblíženie do 125x, no zároveň vďaka AI Xiaomi tvrdí, že zvládne 30-násobné priblíženie bez straty kvality obrazu. Prekvapuje tiež svetelnosť optickej sústavy, iba f/2,5 (pôvodný model mal f/3,0). Aj tu je samozrejmosťou stabilizovanie.

Pozrime sa, ako teda fotí najnovšia vlajková loď Xiaomi 14 Ultra s jej novými fotoaparátmi.

Všetky fotografie v plnom rozlíšení v pôvodnej kvalite ako ju dodal Xiaomi 14 Ultra nájdete na našom cloude.

Najskôr tie vydarenejšie zábery:

Obsah pokračuje pod reklamou

Skúsime aj prvé zoomovanie…

23 mm – 340 mm (15x zoom) – 640 mm (30x zoom).

Už tu vidieť, že udržať 30-násobné priblíženie aj za pekného počasia, kedy rýchlosť uzávierky mala byť veľmi krátka nie je ľahké. Bavíme sa pritom o uzávierke cca 1/1200 sekundy. Na prvú fotografiu využil hlavný fotoaparát, na ostatné dve zoomový. Pri snímaní to pritom ani nepostrehnete.

Poďme do interiéru…

Xiaomi 14 Ultra má aj režim Master Portrait, v ktorom digitálne vytvára efekt 35 mm, 50 mm a 75 mm objektívu. Toto je základný záber s f/1,6 a 23 mm ohniskom z hlavného fotoaparátu:

A tu je trojica digitálnych napodobením spomínaných objektívov s 35 mm, 50 mm a 75 mm ohniskom, ktoré sa bežne používajú na portrétovú fotografiu.

Takto sa ale s portrétovými objektívmi nefotí, chcete predsa celú tvár…

Obsah pokračuje pod reklamou

Stačí ustúpiť dozadu a „hlava“ sa zmestí. Výsledkom je veľmi pekný digitálny bokeh. Ešte pre zaujímavosť zá istá scéna s 12 mm ultraširokouhlým fotoaparátom:

Už, už som šiel tvrdiť, že Xiaomi 14 Ultra fotí výborne aj v interiéri. Až kým som neuvidel tieto fotografie…

Napríklad táto kombinácia sýto modrého koberca, svetlej podlahy, čierneho stolíka a jasne zelenej „rastlinky“. Alebo tieto zelené kaktusy na kuchynskej linke:

Xiaomi 14 Ultra sa veľmi nedarilo ani na veľmi ostrom svetle. Čierna pneumatika a čierne časti disku sú viac sivé.

Aj tejto zelenej čosi chýba, nehovoriac o tom, že steblá trávy poriadne potrápili snímač a obrazový procesor. Bude to asi tým, že Xiaomi 14 Ultra na zoomovanie použilo maličký snímač z 75 mm fotoaparátu. Smartfón teda z 50 Mpx záberu vystrihol 12,5 Mpx záber s prizoomovaním na virtuálnych 101 mm.

Makro je veľký problém…

Skúsil som so zoomom aj trackovať zvieratá. Bez šance. Siluetu vidieť, no fotoaparáty v smartfónoch sa majú ešte veľa čo učiť od ich veľkých náprotivkov. Tu 14 Ultra využila v úvode spomínaný periskopický objektív a 50 Mpx mini snímač za ním.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tento záber mohol byť aj medzi vydarenými, keby slnko nad fotoaparátom nevytvorilo nepekné UFO na zábere. Môže zato objektív.

Osobne by som tiež čakal lepší výsledky pri protisvetle, ale to boli iba moje prehnané očakávania. V takýchto podmienkach je 14 Ultra stále medzi najlepšími v podaní podobne náročných svetelných scén. Navyše pár sekúnd v Lightroome a je po probléme. To isté, mimochodom, platí aj pre obrázok vyššie.

Pre zaujímavosť ešte jedno zoomovanie…

Toto je základný záber pri 46 mm (2x zoom) z hlavného fotoaparátu:

Pokračuje 75 mm, teda cca 3,2x zoom…

Ďalšie zábery mal na starosti už opäť zapuzdrený periskopický objektív. Postupne 120 mm (5x zoom), 240 mm (10x zoom), 480 mm (20x zoom)…

Asi uznáte aj vy, že 1 200 mm je už nepoužiteľné. Na druhej strane pred pár rokmi bol takýto zoom čistým marketingom s machuľou vo výsledku. Dnes už vidíme aspoň snahu o poctivý výsledok. Mimochodom, ide o 50x zoom.

Čo ma dostalo ale najviac sú nočné zábery. Tie sú jednoducho špička!

Obsah pokračuje pod reklamou

Ale o tom viac zajtra…

Xiaomi 14 Ultra som, mimochodom testoval so špeciálnym Photography kitom, v ktorom nájdete špeciálny grip s batériou, ale hlavne dvojpolohovou mechanickou spúšťou, zoomovou páčkou a dedikovaným tlačidlom pre video. Poteší ale aj malý roller na opačnej strane pre rýchlu zmenu nastavení.

V balení je však aj špeciálny držiak na filtre, ktorý však poslúži aj ako ochrana pred mechanickým poškodením pri položení Xiaomi 14 Ultra na stôl. Samozrejmosťou je aj malé pútko na istejšie nosenie v ruke.

S týmto kitom je Xiaomi 14 Ultra prakticky ako kompaktný fotoaparát. Žiaľ, je aj tak veľký a tak napratať si ho do vrecka nohavíc je síce možné, no veľmi nepraktické. Ani vo vrecku saka nie je s kitom 14 Ultra žiadna sranda…

Výhodou je, že vďaka masívnemu gripu je schopná 14 Ultra stáť na výšku aj na šírku. Teoreticky tak nepotrebujete statív. A práve to je aj jedno mínus gripu. Už mohol byť vybavený závitom práve na statív.

Napriek drobným nedostatkom je za mňa Xiaomi 14 Ultra momentálne jeden z najlepších fotomobilov súčasnosti. Teším sa na prípadný megasúboj, v ktorom by sa pri priamom porovnaní ukázalo, ktorý je ten najlepší a najuniverzálnejší.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.