Reklama

Ako dozrieť na teplotu a vlhkosť inteligentne? Vyskúšali sme TP-Link Tapo T315

Stanislav Vinc

Sledovanie teploty a vlhkosti v domácnosti či kancelárii je kľúčové nielen počas energetickej krízy, ale napr. aj pri boji s vysokou vlhkosťou a prípadnými plesňami či naopak zdravotnými problémami, ktoré so sebou môže prinášať suchý vzduch (svrbenie očí, kašeľ, bolesť hlavy…).

Zobrazovať tieto parametre vzduchu dokážu aj tie najlacnejšie teplomery zo supermarketu, no ide to aj inteligentnejšie a nie o toľko drahšie. Vyskúšali sme si to s novinkou TP-Link Tapo T315.

Obsah pokračuje pod reklamou

Hlavné výhody smart teplomerov oproti tým konvenčným spočívajú v ich schopnosti komunikovať prostredníctvom Wi-Fi alebo Bluetooth pripojenia s vašim smartfónom, centrálnou jednotkou riadiacou vašu inteligentnú domácnosť a prípadne aj s ostatnými smart zariadeniami u vás doma.

Spôsob, akým sa tieto zariadenia pripájajú k vášmu smartfónu, je pritom kľúčový. Len hŕstka smart teplomerov sa dokáže pripojiť k smartfónu priamo cez Bluetooth bez toho, aby ste si k nej museli prikupovať aj centrálny hub od toho istého (alebo kompatibilného) výrobcu. Jedným z mála takýchto modelov je napr. Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor Pro.

TP-Link Tapo T315 sa síce medzi ne neradí, no po obdržaní jeho centrálneho hubu som bol za to aj rád. Jeho centrálny hub totiž nepatrí medzi tie, ktoré budete chcieť skryť niekam za televízor či do skrinky. Plní totiž viaceré funkcie a podnieti vo vás túžbu postupne si rozširovať svoj domáci smart ekosystém.

Známy výrobca Wi-Fi routrov a sieťových riešení TP-Link nie je vo svete smart home žiadnym nováčikom. V tejto brandži sa angažuje už roky so svojou produktovou sériou Tapo, ktorá sa vyznačuje príjemným dizajnom, ako aj cenami jednotlivých zariadení, medzi ktoré sa radia smart žiarovky, bezpečnostné kamery, senzory a dokonca aj inteligentné vysávače.

Presne taký je aj Tapo T315, malý oblý senzor s čiernobielym 2,75″ displejom, ktorý si môžete položiť alebo nalepiť kdekoľvek v domácnosti. Napájaný je z dvojice AAA batérií, ktoré by mu mali vystačiť údajne až 2 roky. Hneď na prvý pohľad si na jeho displeji všimnete perfektnú čitateľnosť blízku elektronickým čítačkám kníh. Môže za to e-ink displej s výbornými pozorovacími uhlami a dobrou viditeľnosťou aj v presvetlenej miestnosti.

Ešte skôr ako Tapo T315 stihnete spárovať s mobilnou aplikáciou, na jeho displeji uvidíte už aj aktuálne meranie teploty a vlhkosti pre miestnosti spolu so smajlíkom, ktorý vám napovie, či sú tieto údaje v poriadku alebo by bolo vhodnejšie vyvetrať, zatopiť či naopak zapnúť klimatizáciu.

Ak máte doma aj jeho centrálnu jednotku, Tapo H100 a tú nastavenú aj v mobilnej aplikácii Tapo, na senzore stačí podržať párovacie tlačidlo a v aplikácii spustiť proces pridania nového zariadenia. Tento proces je mimoriadne rýchly, intuitívny a graficky pekne spracovaný, takže neodstraší ani technicky menej zdatných používateľov.

Od tohto momentu budete môcť okrem e-ink obrazovky sledovať úroveň teploty a vlhkosti v miestnosti, v ktorej sa Tapo T315 nachádza, už aj prostredníctvom vášho smartfónu. A vlastne to v praxi ani nebudete musieť robiť. V aplikácii si totiž môžete nastaviť, pri akej úrovni týchto veličín vám má senzor poslať upozornenie, aby ste mohli napr. vyvetrať či spustiť klimatizáciu alebo, ešte lepšie, vďaka prepojeniu s ďalšími zariadeniami v ekosystéme Tapo, niektoré z takýchto akcií vykonať rovno automaticky.

Senzor tak môže v prípade prekročenia nastavenej úrovne teploty automaticky zapnúť ventilátor zapojený do inteligentnej zásuvky a v prípade poklesu úrovne vlhkosti zas zapnúť zvlhčovač. Čím viac zariadení Tapo napokon v domácnosti budete mať, tým lepšie automatizácie si budete môcť nastavovať.

Smart home zariadenia majú z mojej skúsenosti isté úskalia a v prípade niektorých značiek, platforiem alebo minimálne modelových radov, môžete naraziť na také, ktoré vás budú hnevať svojou nespoľahlivou konektivitou či nefungujúcou integráciou s ostatnými zariadeniami. To však rozhodne nie je prípad zariadení Tapo, minimálne tohto senzora a jeho centrálnej jednotky.

Inteligentný senzor a jeho centrálnu jednotku Tapo, som mal možnosť intenzívne testovať niekoľko týždňov a nestalo sa ani raz, že by meranie vypadlo, centrálna jednotka neodpovedala alebo nič podobné, čomu som sa žiaľ pri iných produktoch z kategórie smart home nevyhol. TP-Link je v tomto smere pevný ako skala, minimálne v mojej domácej sieti a to aj napriek tomu, že samotný Wi-Fi router mám od iného výrobcu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Už niekoľkokrát zmieňovaná centrálna jednotka ma však prekvapila aj ďalším aspektom a to tým, že v praxi ide zároveň o šikovný zvonček. Áno, na mysli mám klasický zvonček pri dverách, ktorý v tomto prípade funguje v spojení s inteligentným tlačidlom, napr. TP-Link Tapo S200B. Zvoniť však zároveň dokáže, keď sa spustí vami nastavená automatizácia a to napr. pokiaľ smart senzory zaznamenajú otvorenie dverí alebo senzor pohybu zaznamená v domácnosti v čase vašej neprítomnosti pohyb.

Táto centrálna jednotka je pritom miniatúrna a dostatočne nenápadná, aby vám neprekážala napr. ani vo vstupnej hale, obývačke či kuchyni, resp. kdekoľvek, kde budete jej zvonenie počuť najlepšie.

To najdôležitejšie pri samotnom senzore teploty a vlhkosti je napokon jeho presnosť. Tú som mal možnosť merať bok po boku s vyššie zmieňovaným konkurenčným senzorom od Xiaomi, s ktorým vzájomne TP-Link Tapo T315 osciloval na rovnakých hodnotách s odchýlkou maximálne 0,5 °C teploty a 2-3 % vlhkosti. Čím viac času navyše od nastavenia senzoru ubehlo, tým bližšie k sebe mali merané hodnoty týchto senzorov.

TP-Link Tapo T315 sa mi osvedčil ako perfektný doplnok do smart domácnosti aj napriek tomu, že šlo o môj prvý (no určite nie posledný) produkt z ekosystému Tapo. Senzor TP-Link Tapo T315 je na našom trhu dostupný za cenu 32,90 € a základňa TP-Link Tapo H100, ktorá je k jeho plnohodnotnému fungovaniu nevyhnutná, stojí 25,99 €. Pokiaľ okrem inteligentného merania teploty a vlhkosti vo vašej domácnosti pokukujete aj po kamere, vysávači, senzore na dvere či žiarovkách, vstup do tohto ekosystému sa určite oplatí.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.