Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Ako doručiť zásielky rodine a známym nielen v lockdowne?

Ako doručiť zásielky rodine a známym nielen v lockdowne?
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Ako doručiť zásielky rodine a známym nielen v lockdowne?
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Zdá sa, že kombinácia lockdownu a blížiacich sa Vianoc je našou novou tradíciou. Rozmýšľate nad tým, že pošlete svojim blízkym balík a už teraz sa desíte dlhých radov pred poštou? Rozhodne nie ste sami, korým sa teraz nechce vytiahnuť ani pätu z domu.

Kuriérskych spoločností je na Slovensku viacero. Okrem Slovenskej pošty tu máme DHL, GLS, Slovak Parcel Service, UPS, TNT, Packeta, ale i GET Express, go4 či Preprava-Express.

Zdroj | Pixabay

Určite si už každý z vás prebral balík od kuriéra. Poslať balík kuriérom však už také bežné nie je, no určite to zvládne každý, nejde o nič komplikované. Stačí si vybrať preferovanú prepravnú spoločnosť a všetko zrealizovať na internete. Potešujúce je, že väčšina kuriérskych spoločností nevyžaduje tlačenie štítkov. Vy s tým máte menej práce a okrem toho šetríte životné prostredie. Jediné, čo musíte urobiť, je zabaliť zásielku tak, aby sa nepoškodila.

Ako na to?

Zdroj | Parcelspot

Využiť môžete napríklad službu Chytrý balík. Otvoríte si webstránku a kliknete na tlačidlo Poslať zásielku. Ďalším krokom je zvoliť druh zásielky, kliknutím na obrázok potvrdíte či Posielam malý balík, alebo Posielam veľký balík. Na novej stránke sme vybrali voľbu Posielam malý balík.

Vypísanie údajov netrvá dlho, systém vás požiada o vaše meno, adresu, telefónne číslo, e-mail a to isté aj pre príjemcu, komu balík posielate. Zvoliť si tiež môžete, či ide o balík, alebo dobierku a dátum vyzdvihnutia.

Napokon potvrdíte súhlas s obchodnými podmienkami. A to je všetko. Ako vidíte, za takýto komfortný spôsob poslania zásielky zaplatíte od 5,49 €.

Pozrite si

8 aplikácií, ktoré vám pomôžu zvládnuť predvianočný zhon

Aj DHL umožňuje poslať zásielku každému, bez toho, aby ste potrebovali uzavrieť zmluvu. Ak chcete podať zásielku cez kuriéra, potrebujete tovar zabaliť a odvážiť.

Vo formulári na webe vyplníte adresu odosielateľa aj príjemcu, uvediete hmotnosť i rozmery balíčka. Systém následne vypočíta výslednú cenu a vygeneruje potrebné dokumenty na odovzdanie kuriérovi.

Za zásielku zaplatíte pohodlne on-line platobnou bránou, prepravný štítok si však musíte vytlačiť sami. Zásielku môžete sledovať zadaním čísla zásielky.

Na webstránke UPS si zvolíte druh posielanej zásielky (obálka, balíček, paleta a formu dopravy). Ak si vyberie balíček do 30 kg, hneď dolu sa vám ukáže orientačná cena (od 10,24 €) za balíček.

Zdroj | UPS

Kliknite na tlačidlo Ďalej, kde uvediete rozmery balíčka a nevyhnutné údaje o adresátovi i prijímateľovi. Pri odosielaní balíka dostanete sledovacie číslo, aby ste skontrolovali, kde sa vaša zásielka nachádza. Ak chcete sledovať zásielku UPS, môžete jednoducho zadať svoje číslo do poľa sledovania na webstránke.

Pozrite si

Konečne sme na Slovensku unikátni, Bolt spúšťa službu Bolt Market

Podobne môžete odoslať zásielku cez Slovak Parcel Service. Vyplníte on-line objednávku, kde okrem údajov o adresátovi a príjemcovi uvediete informácie o zásielke (počet balíkov v zásielke, hmotnosť, hodnota) a časové okno pre vyzdvihnutie. Dole si môžete pozrieť limitné časy, t. j. maximálny čas dokedy môže prepravca vyzdvihnúť zásielku, aby bola ešte v ten istý deň odoslané príjemcovi. Napríklad pre Bratislavu je limitný čas objednávky 17:00 a limitný čas vyzdvihnutia 18:00. Pre Bardejov je to ale 14:00 a 15:00.

Posledný termín odoslania zásielok, kedy Slovak Parcel Service garantuje dodanie vašich zásielok do Vianoc je 17. 12. 2021. Zásielku môžete sledovať na tejto stránke.

Zdroj | Pixabay

Ako vidíte na našich príkladoch, nečakajú vás žiadne vystávanie v radoch. Vyplníte údaje o odosielateľovi, adresátovi a kedy sa má zásielka vyzdvihnúť. V určený deň príde pre ňu kuriér a vy sa už nemusíte o nič starať. Porovnať ceny zásielok si môžete napríklad na tejto webstránke, výsledné ceny sú však vyššie, ako keď si zvoz balíka objednáte priamo cez konkrétnu spoločnosť.