Ako dlho najnovšie platí Covid preukaz? Sú ohrozené letné dovolenky?

ZDROJ | orig.:sentidos humanos/TECHBOX

Digitálny Covid preukaz EÚ bude platiť od budúceho týždňa len 9 mesiacov. Po uplynutí tejto doby nebudete považovaní za zaočkovanú osobu.

Ako sa počíta platnosť Covid pasu?

9-mesačná platnosť začína bežať v okamihu podania druhej dávky vakcíny, resp. jedno-dávkovej vakcíny. Po uplynutí tejto doby sa ocitne aj zaočkovaný človek v statuse neočkovaného a môže si tak „užívať“ život v režime Základ.

Pozrite siOčkovanie bez registrácie pokračuje, na týchto miestach aj s výjazdmi

Ak ste sa teda nechali zaočkovať druhou dávkou pred cestou na dovolenku napríklad v júli, platnosť Covid preukazu budete mať len do apríla. Riešením je očkovanie treťou dávkou. Vtedy sa predĺži platnosť Covid preukazu Európskej únie o ďalších 9 mesiacov.

Veľkou otázkou ostáva, čo bude po uplynutí tejto doby. Experti sa totiž výnimočne zhodujú, že štvrtou dávkou by sa nemalo očkovať masovo „dobrovoľne nasilu“, ale len tie skupiny ľudí, pre ktoré je veľkým rizikom nákaza koronavírusom.

ZDROJ | Pixabay

Toto obmedzenie bude platiť nielen pri vycestovaní, ale aj v rámci našich pravidiel, zmena bude aktualizovaná vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR.

Viete, že…

na posilňujúcu dávku je možné sa prihlásiť tu, no využiť je možné aj očkovanie bez registrácie, alebo využiť očkovanie v ambulancii obvodných lekárov?

Pozrite siViete kde všade je lokalizovaný koronavírus? Už je to i on-line

O digitálny preukaz musíte požiadať cez stránky korona.gov.sk resp. Národného centra zdravotníckych informácií.

ZdrojMZSR,Národné centrum zdravotníckych informácií