Reklama

Aké sú vaše IT zručnosti? Otestovať sa môžte aj v domácej karanténe

Zdroj | JESHOOTS.COM
Stanislav Vinc
Zdroj | JESHOOTS.COM
Zdroj | JESHOOTS.COM

IT Asociácia Slovenska dnes odštartovala najväčšie testovanie IT zručností na Slovensku. Online test digitálnych zručností môže byť zaujímavým spestrením domáceho vzdelávania v karanténe, ktorej sa obsah testu aj prispôsobuje.

IT Fitness Test už po deviaty krát vo svojej histórii otvára svoje digitálne brány, aby umožnil žiakom, študentom a verejnosti overiť svoju digitálnu gramotnosť v bezplatnom online teste. IT Asociácia Slovenska pritom tento rok prispôsobila jeho obsah mimoriadnej situácii, v ktorej nielen na Slovensku rastie potreba zručností v oblasti online komunikácie.

Zdroj | ITAS

Dlhodobo sa skloňuje potreba modernizovať obsah a výučbu na školách a práve táto mimoriadna situácia, ktorú zažívame v celej krajine, nás utvrdila v tom, že modernizácia je nutnosťou. A to nielen čo sa týka obsahu, ale aj spôsobu výučby. Práve preto považujeme tohtoročné IT testovanie za veľmi dôležité a vyzývame školy, aby sa do toho zapojili. Na výsledky z tohto testovania budeme brať ohľad aj pri nastavovaní výučby predmetov, ktoré sa týkajú IT zručností,“ dodala štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Monika Filipová.

Pozrite si

Čo je to Bitcoin halving a zažije najslávnejšia kryptomena opäť rast?

Online test, ktorý je bezplatne dostupný na stránke ITfitness.sk, tak tento rok obsahuje otázky, na ktoré je potrebné získať odpovede použitím vhodných digitálnych nástrojov. Tvorcovia testu doň taktiež zakomponovali otázky orientované na praktické riešenie konkrétnych situácií, ktorým môžu byť ľudia v digitálnom priestore čoraz častejšie vystavení.

Zdroj | ITAS

Prvá verzia testu je určená pre žiakov základných škôl, ktorí práve základný stupeň vzdelania končia. Táto verzia testu preto obsahuje 20 otázok zameraných na IT zručnosti, ktoré sú nevyhnutné najmä pre štúdium na stredných školách.

Druhá verzia testu s 25 otázkami je primárne určená pre študentov stredných a vysokých škôl, no absolvovať ju môže každý. Jej súčasťou sú všeobecnejšie otázky, ktoré vám môžu poskytnúť odpoveď aj na vašu prípadnú pripravenosť na uplatnenie sa na pracovnom trhu. Autori sa zamerali na päť hlavných kategórií; Internet, Bezpečnosť a počítačové systémy, Komplexné úlohy, Kancelárske nástroje a Kolaboratívne nástroje a sociálne siete.

Pozrite si

20 najlepších zliav tohto týždňa s priemernou výškou zľavy skoro 62%

V domácej karanténe tak môžete od dnešného dňa zistiť, aké sú vaše IT zručnosti v porovnaní s ostatnými Slovákmi a na záver zhruba 40-minútového testu získať certifikát, ktorý je možné aplikovať aj do životopisu. Certifikát je odosielaný na emailovú adresu, pred spustením testu je preto potrebné absolvovať úvodnú registráciu. Použiť však môžete aj registráciu z minulých rokov.

Zdroj | ITAS

Do testovania sa minulý rok zapojilo celkovo 24 310 respondentov, z toho 13 348 študentov a absolventov ZŠ. Tohtoročné testovanie bude v prvej fáze prebiehať od 4.5 do 31.7.2020, kedy bude dostupné pre žiakov a študentov základných, stredných a vysokých škôl, ale aj pre verejnosť. Od 1.8 do 31.12.2020 bude v druhej fáze dostupný pre všetkých záujemcov, ktorí si chcú opakovane zvýšiť svoje digitálne zručnosti aj pomocou dostupných odpovedí a odkazov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.