Aj v tomto ročníku veľkého IT testovania si záujemcovia mohli preveriť, ako sú na tom so svojimi digitálnymi zručnosťami a vedomosťami o internete. Aká je teda internetová gramotnosť Slovákov?
6. ročník IT Fitness Testu prebiehal od apríla do júna 2017 a zapojiť sa doň mohol každý bez ohľadu na vek, skúsenosti s IT či profesijné zameranie. Hlavným cieľom testovania však bolo preverenie digitálnych kompetencií a zručností u študentov základných a stredných škôl. Test sledoval aj úroveň IT znalostí učiteľov. Do testu sa zapojilo viac ako 26 000 používateľov.
Testovanie bolo rozdelené na 2 časti s celkovo 30 otázkami. V informačnej časti sa nachádzali otázky, ktoré určili základné charakteristiky riešiteľa testu z pohľadu využívania informačných technológii. Vedomostno-kompetenčná časť testu bola zameraná na samotné testovanie respondenta v rôznych oblastiach IT. Obsah bol v spolupráci s Digitálnou garážou doplnený aj o informácie z online marketingu.
A aká je internetová gramotnosť Slovákov? Najúspešnejšími účastníkmi v teste pre respondentov nad 15 rokov bol 29-ročný muž. Ten dosiahol 100 % úspešnosť. Najúspešnejšími riešiteľkami v teste pre respondentov nad 15 rokov sa stali 2 respondentky s dosiahnutou úspešnosťou 96,67 %. Najlepší výsledok medzi učiteľmi dosiahol 32-ročný pedagóg zo Strednej priemyselnej školy. Test pre riešiteľov vo vekovej kategórii 15+ vyriešil s úspešnosťou 86,67%.
Prekvapením testovania je výrazne zníženie úspešnosti v kategórii Kancelárske nástroje (v teste pre ZŠ) – je to kategória s najnižšou úspešnosťou (21,79%), čo je v porovnaní s predchádzajúcim ročníkom zníženie takmer o 20 percentuálnych bodov.
V kategórii Bezpečnosť sa ukázalo, že žiaci majú problém s kritickým hodnotením, analyzovaním textu a posúdením dôveryhodnosti informácií. Najnižšiu úspešnosť dosiahli v úlohách, kde bolo nutné posúdiť dôveryhodnosť správy.
Zároveň však poukázal na klesajúcu úroveň výsledkov testovania. „Z aktuálnych výsledkov IT Fitness Testu vyplýva, že v porovnaní s rokom 2015 sme v teste pre respondentov starších ako 15 rokov zaznamenali pokles celkovej priemernej úspešnosti o približne 3 percentá, pokles je evidentný aj pri žiakoch základných škôl. Prakticky každá pracovná pozícia dnes tieto vedomosti a zručnosti vyžaduje a bez nich budú absolventi pre pracovný trh a zamestnávateľov len akýmsi ´polotovarom´.
Ak máte záujem o podrobnejšie informácie, ako aj štatistiky a grafy, nájdete ich na tomto odkaze.