Reklama

Aj vy nakupujete počas výpredajov? Takto nakúpite naozaj bezpečne

Zdroj | HP
PR článok
Zdroj | HP
Zdroj | HP

Po Vianociach nájdete v internetových obchodoch množstvo výhodných ponúk, pri hľadaní ktorých môžete podporiť omylom aj internetových podvodníkov. Dokážete sa im však spoľahlivo vyhnúť.

Ak ste už nepodľahli cenovým ponukám počas Čierneho piatku alebo Cyber víkendu, určite využijete povianočné výpredaje. Po Vianociach totiž môžete kúpiť produkty podstatne výhodnejšie, ako tomu je pred nimi a ušetríte tak nemalú sumu.

Zdroj | Nokia

Výpredaje sa však netýkajú len kamenných obchodov ale skvelé ponuky nájdete aj na internete. Je v podstate jedno, kedy ste sa rozhodli nakupovať cez internet, slovenská bezpečnostná firma ESET pre vás vytvorila zoznam rád, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa internetovým podvodníkom a nakúpiť bezpečne v pohodlí domova.

Zdroj | Lenovo

Pozor na cudziu WiFi sieť

Pri platbe online používajte bezpečné pripojenie. Verejná otvorená WiFi sieť alebo internet v kaviarni, či na letisku nie je tou najbezpečnejšou sieťou. Najlepšou voľbou je nákup cez váš vlastný alebo firemný internet.

Ak už vyslovene potrebujete spraviť nákup na webe alebo zaplatiť niečo cez internet banking na cudzej WiFi sieti, postupujte nasledovne: na mobile nakupujte alebo pristupujte do internet bankingu výhradne cez aplikáciu daného obchodu alebo banky.

Zdroj | HP

V ankete NAY TECHBOX roka 2017 môžete dokonca hlasovať za najlepšiu bankovú mobilnú aplikáciu. Tieto aplikácie totiž vytvárajú medzi vašim mobilom a serverom obchodu alebo banky akoby tunel, z ktorého útočník nevie odchytiť vaše osobné údaje alebo informácie o platobnej karte.

V prípade laptopu alebo počítača používajte pri nakupovaní na cudzej WiFi sieti službu VPN. Tá taktiež vytvára medzi vašim počítačom a obchodníkom virtuálny tunel.

Zdroj | Lenovo

Aktualizujte naozaj všetko

Objednávky a platby uskutočňujte na zabezpečenom zariadení. Operačný systém a všetky programy a aplikácie na svojom počítači alebo mobilnom telefóne pravidelne aktualizujte a používajte bezpečnostné riešenie s viacvrstvovou ochranou, napríklad ESET Internet Security.

Príliš veľké zľavy sú príliš podozrivé

Dávajte si pozor na príliš dobré ponuky. Občas sa na internete začnú šíriť falošné stránky s obrovskými zľavami, napríklad na značkové slnečné okuliare. Ak takýmto ponukám neodoláte, môžete prísť nie len o peniaze ale aj o online identitu.

Zdroj | Microsoft

Sledujte negatívne recenzie

Ak nakupujete na neznámom online obchode, vyhľadajte si k nemu na internete recenzie a sústreďte sa na tie negatívne. Pozitívne sa totiž ľahko falšujú. Okradnutí alebo oklamaní klienti sa totiž na obchod na internete radi posťažujú a vy sa tak vyhnete pasci.

Dôveruj ale preveruj

Na Slovensku je stále veľmi rozšírená platba pomocou dobierky. Ak webu nedôverujete, používajte ju. Ak sa však ako milióny ďalších ľudí spoliehate na online platby, nastavte si v banke aspoň upozornenia na odchádzajúce financie, alebo stav na svojom účte kontrolujte a v prípade pochybností kontaktujte svoju banku.

Zdroj | HP

Výhoda online obchodu

Ak má obchod kamennú i internetovú predajňu, spýtajte sa obchodu na možnosť vrátenia alebo výmeny tovaru v kamennom obchode. Ak nakúpite tovar online, vo väčšine prípadov ho môžete do 14-tich dní bez dôvodu vrátiť. Hodí sa to obzvlášť v prípade ak vám napríklad pri ošatení nesadla veľkosť.

Kamenné obchody túto povinnosť voči vám nemajú, je len na ich ochote, či vám za tovar vrátia peniaze alebo ponúknu iný tovar v tej istej hodnote. Ak teda kamenný obchod neponúka možnosť vrátenia peňazí pri vrátení tovaru, môžete si tovar v predajni pozrieť a finálne objednať až cez ich internetový obchod. Hovorí sa tomu showrooming.

Ochrana online platieb

Pri ochrane online nákupov vám spoľahlivo pomôže funkcia Ochrany online platieb, ktorá je súčasťou ESET Internet Security. Tá zabezpečuje, že je napríklad komunikácia medzi vašou klávesnicou a počítačom zašifrovaná a tak vaše osobné údaje alebo údaje o platobnej karte nikto neodchytí.

Zároveň vám automaticky otvorí špeciálny zabezpečený prehliadač pri platbe alebo pri otvorení internet bankingu. Nákupy cez aplikácie na vašom mobile alebo tablete zase ochráni ESET Mobile Security.

Všetky tieto riešenia nájdete vo zvýhodnenom balíčku ESET Family Security Pack, ktorý ochráni až štyri vaše zariadenia počas osemnástich mesiacov. Celý balíček sa hodí najmä ak ste si pod stromčekom našli nový počítač, prípadne smartfón.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.