- #Smart home
- 9 min.
- 19.12.2023
Aj Španieli vedia vysávať. Testovali sme robotický vysávač Conga 12090
Už ste prepadli čaru robotických vysávačov, alebo dávate stále prednosť klasike? Nech je už ako chce, táto technológia sa stále vyvíja, aj keď má stále ďaleko od dokonalosti, vie byť užitočná.
Spoločnosť Cecotec donedávna nebola na Slovensku známa. Založili ju dvaja bratia a za 10 rokov sa s prehľadom stala lídrom na španielskom trhu v kategórii on-line i off-line zariadení.
Výhody
- vysávač a mopovač v jednom
- pokročilá aplikácia
- výdrž batérie
Nevýhody
- hlučné odsávanie nečistôt
- sporadický problém s vyšším vlasom na koberci
- appka nie je v slovenčine
Cecotec aktuálne vyrába a na svetový trh distribuuje viac ako 1 800 druhov výrobkov! To, že nejde len o drobnú lokálnu firmičku dokazuje 6 miliónov predaných produktov, viac ako 143 registrovaných patentov a zhruba 200 registrovaných priemyselných návrhov. Značku Cecotec nájdete vo viac ako 50 krajinách sveta, teraz už aj u nás.
Toľko vsuvka a dôvod, prečo sme sa tešili na test vysávača práve tejto značky. Nedávno sme vám priniesli prvý praktické skúsenosti s modelom Conga 8290. Teraz prišiel čas na vyššiu triedu, Cecotec Conga 12090 Twice Roller Home&Fill. Boli sme zvedaví, aký rozdiel je medzi oboma modelmi a hlavne, ktorý z nich je pre vás, používateľov výhodnejší.
Robot má oproti modelu 8290 inovovaný dizajn, ktorý prináša nový systém čistenia a vitaminizovanu samovyprázdňovaciu základňu, ktorá ešte viac znižuje nároky na údržbu. Zariadenie je vyrobené z pevného čierneho plastu a kombinuje matné plochy s lesklými. Leské povrchy sú však lapačmi na odtlačky prstov, čo kazí estetický dojem. Vzhľadom na to, že ide o vlajkovú loď, človek by očakával, prémiovejší vzhľad. Žiaľ, v tomto smere je Cecotec rovnostársky, medzi top modelom a najlacnejším nevidíte výrazný rozdiel. Ďalším neduhom, na ktorý si firma potrpí, je zvyk nalepiť na vrchú stranu vysávača nálepku silným lepidlom, jeho zvyšky sa potom problematicky odstraňujú.
Potešilo nás, že novinka má štandardný tvar robotického vysávača, bez vežičky s LiDAR-om. V tomto prípade je zapustený v prednej časti podvozku. Výhoda je jasná, robot nie je zbytočne vysoký, takže sa zmestí pod nábytok.
Na Conga 12090 nenájdete fyzické tlačidlá, v strednej časti sa nachádzajú základné 4 dotykové s LED podsvietením. Na spodnej časti sú umiestnené kolieská slúžiace na pohyb, snímače nerovností a kefy. Nasávanie nečistôt má na starosti bočná kefa, druhá kombinuje štetiny a špirálovú gumu, slúži na mopovanie. Cecotec úplne zmenil systém mopovania. Namiesto klasického spôsobu, ktorý funguje tak, že vlhkú látku pritláča k podlahe hmotnosť robota, v tomto prípade je to inak. O umývanie sa stará valec Wet Jalisco, ktorý rotuje okolo svojej osi a zároveň sa otáča spolu s robotom.
Základňa je aj v tomto modeli kompaktná a menšia, ako sa bežne môžete stretnúť pri iných značkách. Je to vďaka tomu, že sa k nej robot pripája pomocou magnetov, nie cez podstavec s koľajničkami. V tomto prípade je základňa ešte zaujímavejšia, pretože slúži nielen na odsávanie nečistôt, ale zároveň plní vodou nádržku na mopovanie. Na ľavej strane teda nájdete nádržku na vodu, v druhej priehradke je vrecúško na nečistoty. Základňa má na prednej strane integrovanú plôšku so šesticou LED diód informujúcich o stave a činnosti robota. Ak by vám trvalé svetlo prekážalo, viete si ho (z aplikácie) vypnúť.
Ako si poradil robot s vysávaním?
Počas prvého upratovania robot zmapuje priestor. Vtedy je dobré, ak sa na zemi nepovaľujú drobnosti, ktoré môžu spôsobiť, že sa im bude neskôr vyhýbať, aj keď budú odstránené.
Vynikajúca je výdrž na jedno nabitie. I keď výrobca udáva až 4 hodiny (Li-Ion batéria 5 200 mAh), v praxi je to menej. Zrejme i preto, že sme robot nechávali zapnutý na maximum, alebo na stredný výkon. Ani v tých najnáročnejších procedúrach sme však neklesli na menej ako 2,5 hodiny.
Robot si poradil s rôznymi nečistotami, vďaka menšej výške zalezie aj pod nábytok, kde sa iné roboty nezmestili. Ideálny je na čistenie kobercov s nízkym a stredným vlasom. Ak robot identifikuje silnejšie znečistenie, zdrží sa na mieste a zvýši výkon. Funkcia Turbo Clean Carpet automaticky deteguje koberce, aktivuje na nich režim Turbo a povysáva ich do hĺbky. Robot bez problémov prechádza cez prekážky (napríklad podlahová lišta) do výšky 16 mm. Nechýba možnosť nastaviť zakázané zóny a podpora viacposchodového mapovania, využiť môžete až 5 máp.
Čo môžete očakávať od mopovania?
Mopovanie vyžaduje vodu. Tá sa zvyčajne nalieva do nádržky integrovanej priamo vo vysávači, v tomto prípade na to slúži základňa. Naplníte ju vodou, ideálne vtedy, keď je k základni pripojený aj vysávač. Po mopovaní sa špinavá voda odsaje do samostatnej časti nádržky a následne sa celý systém prepláchne. Podobne, ako odsatie prachu, ani toto nie je tichý proces.
Cecotec možno našiel riešenie, ktoré neskôr prevezmú aj ďalší výrobcovia. Rotujúci vlhký valec si vie nabrať variabilné množstvo vody (nastavíte v appke), pri väčšom znečistení sa uplatní funkcia tam a späť. Mopovanie je veľmi účinné, keď chcete odstrániť napríklad menšie suché škvrny, či fľaky. Samozrejme, od tejto technológie sa nedá očakávať, že odsaje veľké množstvo vody, napríklad z vyliateho pohára.
Počas mopovania rotuje umývací valec pomerne veľkou rýchlosťou. Pri každej otáčke silikónový pásik z valca vyžmýka špinavú vodu, ktorá odteká do oddeleného zásobníka robota. Následne je umývací valec navlhčený vodou zo zásobníka na čistú vodu.
Takéto riešenie však prináša aj jedno obmedzenie. V prípade, že chcete poumývať miestnosť, v ktorej nie je základňa, musíte do nej preniesť robot. Ak ho však presuniete, robot bude mať len vodu, ktorú má v malej nádržke. Ideálne mopovanie je vtedy, ak je základňa dostupná a robot môže počas umývania meniť špinavú vodu za čistú. Vtedy dokáže priebežne nabiť batériu, prípadne odsať pevné nečistoty.
Funkcia Carpet Detect pomocou senzorov zistí, že sa robot nachádza na koberci a automaticky zastaví rotáciu umývacieho valca.
Po ukončení mopovania a pripojení sa k základni sa špinavá voda odčerpá do nádržky. Výrobca nezabudol ani na vysušenie tkaniny na valci, čo je viac než praktická vec. Ak by ste totiž mali neustále na zemi pritlačený vlhký valec, časom by mohol poškodiť koberec, resp. podlahu. V aplikácii si viete nastaviť dobu, ako dlho má proces sušenia trvať (2, 3 alebo 4 hodiny).
navigačná technika | iTech Laser Eye 3.0 |
úrovne výkonu | 3 |
sací výkon | 5 000 Pa |
hluk | ≤65 dB |
nádržka na suché nečistoty/čistá voda/špinavá voda | 275 ml/250 ml/150 ml |
rozmery robota | 340 x 340 x 93 mm |
základňa (rozmery) | 280 x 300 x 400 mm |
základňa (kapacita) | voda na 4 týždne; pevné látky 3 mesiace |
hmotnosť robota | 3,8 kg |
cena | 999 € |
Cecotec Conga 12090 Twice Roller Home&Fill je najkompletnejším a najpokročilejším robotickým vysávačom výrobcu. Získa si vás precíznym čistením s inovátorsky vyriešeným mopovacím systémom. Vďaka aplikácii je robot vhodný pre tých, ktorí vyžadujú personalizovaného pomocníka na upratovanie, ale na svoje si prídu aj používatelia, ktorým postačuje základné a nekomplikované ovládanie.
Ako vidíte, rozdielov oproti modelu Conga 8290 je niekoľko. Robot sa dostane pod väčšinu nábytku a mopovanie je oveľa vyššej úrovni. Technológie Perfect Wash, Carpet Detect a Infinity Wash prinášajú pokrok v domácom robotickom upratovaní, čo pre vás znamená menej času stráveného upratovaním. Vyššia je však i cena, za tento model zaplatíte 999 €.