Reklama

Airtame - odstrihnite pri práci HDMI kábel, stačí vám Wi-Fi

Zdroj | Airtame
Števo Porubský
Zdroj | Airtame
Zdroj | Airtame
89 %
Určite ste už počuli o WiDi, bezdrôtovej technológii na prenos obrazu od Intelu. Žiaľ, zatiaľ ju podporuje mizivé percento televízorov, nie to ešte počítačových monitorov. Náhradou môže byť dánsky Airtame.

Výhody

  • jednoduchá inštalácia
  • bezdrôtový prenos obrazu
  • cloud

Nevýhody

  • vyššia cena
  • oneskorenie prenosu
  • nevhodné na prenos videa
Zdroj | Airtame

Spoločnosť Airtame začala už v roku 2014, kedy sa jej cez crowdfunding podarilo vyzbierať 1,3 milióna dolárov na spustenie výroby rovnomenného zariadenia. Odvtedy vyrobila a doručila vraj vyše 80 000 zariadení Airtame.

Jedno z nich dorazilo aj do našej redakcie priamo z dánskej Kodane. Airtame je neveľké zariadenie, ktoré stačí pripojiť do HDMI portu televízora, projektora, alebo monitora a pripojiť ktorékoľvek zariadenie v lokálnej Wi-Fi sieti. Potom už môžete prenášať obraz na veľký displej. Novinkou je možnosť ovládania aj cez cloud.

https://www.youtube.com/watch?v=KOfTCEDSWYg

Všetko má svoju postupnosť. Airtame vyžaduje nielen HDMI, ale aj USB port, resp. elektrickú zásuvku. Na svoj chod potrebuje  malú dávku energie (prúd 1A), niečo ako smartfón, no nemá vlastnú batériu.

Po pripojení Airtame k televízoru je potrebné zmeniť zdroj obrazu, resp. počkať na automatický výber, ak taký váš televízor ponúka. Na úvodnej obrazovke sa objaví oznam o nutnosti nainštalovania aplikácie do zariadenia, s ktorým chcete Airtame používať.

Appka Airtame je dostupná pre Android, iOS, Linux, MacOS i Windows. Po nainštalovaní aplikácie stačí preklikávať jednoduché a intuitívne rozhranie prvého párovania. Za pár minút je Airtame nastavený a môžete začať prenášať, resp. zrkadliť obraz.

Aby sa nestalo, že sa pripojíte na iný Airtame, ako chcete (ak ich máte doma či v kancelárii viac), môžete zvoliť aj ochranu PIN kódom.

Žiaľ, Airtame nie je možné využiť ako klasické HDMI pripojenie, kde si v nastaveniach vyberiete, že či chcete obraz zrkadliť, alebo rozšíriť pracovnú plochu. Airtame slúži výlučne na zrkadlenie obrazu zo zdrojového zariadenia.

Airtame má aj ďalší problém. Akonáhle mu povolíte i prenos zvuku (pre sledovanie videí prakticky nutnosť), prenos obrazu sa oneskorí o jednu sekundu. To znamená, že ak máte napríklad aj prezentáciu so zvukom, pohyb myši bude vždy o sekundu pomalší. Riešením je pripojenie zdroja obrazu k samostatným reproduktorom, napríklad soundbaru či Bluetooth reproduktoru a vypnúť prenos zvuku cez Airtame.

Zariadenie totiž nie je koncipované na prenos obrovských dát, čo sú vlastne videá. Appka Airtame v počítači či smartfóne neustále sníma obrazovku a dáta prenáša cez Wi-Fi do Airtame krabičky. Aj preto je tu vždy nejaké minimálne oneskorenie.

Tvorcovia Airtame ho od začiatku koncipovali ako firemné zariadenie, ktoré si ale vie nájsť využitie aj v domácnosti. Cez Android appku žiaľ nie je možné prenášať všetky dáta. Dostupné sú obrázky JPEG a PNG, PDF a Office súbory. Spoločnosť ale neustále pracuje na vylaďovaní softvéru, takže časom sa všetko môže zmeniť.

Zdroj | Airtame

Airtame je možné pripojiť aj k Ethernetu, čím by sa oneskorenia mali minimalizovať. Stačí z bočnej strany vybrať kryt ďalšieho microUSB konektora a pripojiť Ethernetový adaptér (20 €). Navyše vďaka PoE štandardu je možné Airtame napájať aj cez Ethernet.

Zdroj | Airtame

Airtame je tak vhodný hlavne aj do firiem, kde káblovanie stojí nemalé finančné prostriedky. Na jeden Airtame sa totiž môžu pripojiť viacerí používatelia (nie súčasne, čo je logické) a tak nemusíte ťahať ešte viac káblov v mítingovke.

Zdroj | Airtame

Navyše vďaka cloudu od Airtame je možné zobrazovanie obrazu riešiť aj na diaľku. Napríklad môžete nechať spustenú webstránku či iné druhy obsahu. Cez cloud je navyše možné ovládať všetky Airtame zariadenia vo firme, nech sú aj na opačnej strane sveta. Nutné je len to, aby Airtame bol pripojený k Wi-Fi, alebo LAN sieti.

Novinkou vynoveného softvéru je aj funkcia Homescreen.

Doma sa zas hodí na prezeranie webu, fotiek či jednoduchých aplikácií a hier. Náročnejšie dáta ako celovečerný film či nebodaj počítačové hry si cez Airtame neužijete.

Airtame je možné kúpiť cez web výrobcu. V závislosti od množstva sa odvíja aj cena. Za 1 alebo 2 Airtame zaplatíte 299 €/ks, za 3-9 je to 269 €/ks a ak kúpite viac ako 10 kusov, jeden vás vyjde na 249 €. K dispozícii je 30-dňová lehota na odskúšanie a plná refundácia.

Airtame je aj napriek vyššej cene zaujímavý riešením bezdrôtového prenosu obrazu do televízora, monitora či projektora. Má svoje muchy a nie je vhodný na akúkoľvek príležitosť, no svoj účel plní.

Zdroj | Airtame

Obsah balenia:

Zdroj | Airtame
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.